hei, osaisko joku neuvoa, miten tapahtuu taloyhtiön hallituksesta eroaminen? Ilmoitetaanko siis kirjallisesti/suullisesti hallituksen jäsenille, isännöitsijälle, osakkaille...??? Onko tähän olemassa jossain www -sivuilla valmis lomakepohja/käykö vapaamuotoinen kirjelmä? Hallituksesta voi kaiketi erota kesken "kauden"? En koe voivani pysyä hallituksen päätösten takana, yhtiötämme hoitaa ja kaikesta päättää tomera isännöitsijä eikä oma tietotaitoni riitä muiden osakkaiden edustamiseen.
lopen kyllästynyt
pohjois-pori
81445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tiedä sitten mikä on oikein tapa, mutta itse ilmoittaisin kirjallisesti sekä hallituksen puheenjohtajalle että isännöitsijälle, että eroan XX taloyhtiönhallituksesta lähtien XX.XX.XXXX.
ilmoittaa, yjtiökokoushan sen hallituksen on valinnutkin.
Ilmoita erostasi vapaamuotoisella kirjeellä hallituksen puheenjohtajalle tai isännöitsijälle, tai hallituksen kokouksessa suullisesti. Eroaminen voi tapahtua milloin tahansa.
Eroamista parempana pidän kuitenkin sitä, että teet aloitteita tärkeiksi kokemissasi asioissa ja pyrit vaikuttamaan tehtäviin päätöksiin. Jos päätökset eivät sinua tyydytä, voit päätöksen teon yhteydessä ilmoittaa pöytäkirjaan eriävän mielipiteesi, jolloin vapaudut vastuusta ko. päätöksen osalta.
Isännöitsijän on hoidettava asioita hallituksen päätösten mukaisesti. Usein on kuitenkin niin, että isännöitsijä on ammattilainen, joka tietää miten kannattaa toimia, ja hallituksen on viisasta ottaa hänen neuvonsa huomioon.
Jotta voi jättää eriävän mielipiteen, pitää myös tehdä vaihtoehtoinen esitys.
Mikä vika tuollaisessa isännöitsijässä oikein on?
hei!
isännöitsijä on todennäköisesti koulutukseltaan merkonomi eikä ymmärrä eroamiseen liittyvistä lakipykälistä yhtään mitään. (Merkonomi koulutukseen kuuluu lähinnä kymmensormijärjestelmän harjoittelu).
Kerrot vain kokouksessa eroavasi ja se on siinä.
Jaahas itse pääsunnittelija taas asialla kuka ei tiedä rakennusalasta tai rakentamisesta yhtään mitään. Luultavasti et tiedä edes mitä pääsuunnittelijan toimenkuvaan kuuluu ja tiedätkö edes mikä RIA on? Panosta nyt voimiasi että valmistuisit edes sieltä peruskoulusta.
Tällä palstalla tämän merkonomi kateutesi huomanneet jo kaikki