Peppiina22

Nimetön

Hei,

haluaisin tietää mitä tietoja minusta voidaan saada selville jos käyn esim. jonkun tietyn henkilön 1)irc-gallerian sivuilla 2)blogia lukemassa?
En ole itse mikään atk-nero, joten jääkö minusta ja koneestani tietoja, joista voi heti nähdä, kuka olen ja missä konetta käytän? Tai jääkö sellaisia tietoja että voi halutessaan ottaa selville kuka olen? Voiko henkilö, jonka kotisivuilla/blogissa olen käynyt, saada tietoon millä muilla sivuilla olen samalla kertaa käynyt?

Toivottavasti viitsitte vastata, kiitos jo etukäteen! :)

4

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Anteeksi, tuli hiukan hämäävä otsikko tuohon, ei ollut tarkoitus! Toivottavasti viitsitte silti vastata, olisi ihan kiva tietää kuinka helpolla minusta voidaan onkia tietoa sen perusteella millä sivuilla käyn :)

    • Ole huoleti

      Sinusta itsestäsi ei nettisivustot näe yhtään mitään henkilö,osoite,puh. numero,ikääsi eikä mitään muitakaan henkilötietojasi.
      Nettisivustot näkevät vain operaattorisi tiedot, selaimesi version tms. sekä miltä sivustolta menit kyseiselle nettisivustolle.
      Yksityisyyttäsi-henkilöllisyyttäsi eivät nettisivustot saa selvitettyä.

      • dkdssdk

        jos käytät työpaikan konetta, ja työpaikalla on kiinteä ip.

        Jos siis kirjoittelet jotain sellaista joka saa ko sivun ylläpidon hermostumaan he voivat ottaa selville työpaikan ja sitäkautta tulee ongelmia.


    • Uho

      Jos käyt henkilön irc-galleria sivulla siitä ei jää merkintään kuin gallerian ylläpidon tietoihin, yksittäinen gallerian käyttäjä ei näe kuka sielä käy (tämä siis perustilassa, sinnehän saa viriteltyä jos jonkinlaista härpäkettä ja kuvaa joiden avulla voi saada sinusta selville samat tiedot kuin seuraavaksi mainittu blogin pitäjä).
      Jos vierailet toisen blogia lukemassa saa hän tietää selaimesi, käyttöjärjestelmäsi, sivun josta seurasit linkkiä sekä tärkeimpänä IP-osoitteesi. Ip-osoitteesta ei suoraan pysty päättelemään henkilötietojasi, mutta se yleensä paljastaa jotain itsestäsi. Jos käytät koulun/työpaikan konetta selviää yleensä kyseisen laitoksen nimi ja mahdollinen toimipiste. Kotikäyttäjänä modeemi/adsl yhteydellä selviää yleensä vain paikkakunta. Huonoiten käy jos satut käyttämään jonkin yliopiston asuntoloihinsa tarjoamaa internetiä. Olen itse nähnyt parikin tapausta joissa ip-osoitteesta näkee suoraan asunnon katuosoitteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4225
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      15
      2684
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2317
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      11
      2253
    5. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      108
      2178
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2143
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      606
      1931
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1905
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe