Mitä meltä olette autoista tai sen pitämisestä.
Itselläni on vanha mutta hyvin toimiva peli.
Suurimmalla osalla näyttää olevan uudehko auto.
Onko niin että tämän ikäinen ei enää kehtaa ajaa vanhalla autolla. Vai onko se jokin jatke huonolle itsetunnolle. Kertokaa mitä auto teille merkitsee. onko se vain kulkuväline
Itselläni on vanha mutta hyvin toimiva peli.
Suurimmalla osalla näyttää olevan uudehko auto.
Onko niin että tämän ikäinen ei enää kehtaa ajaa vanhalla autolla. Vai onko se jokin jatke huonolle itsetunnolle. Kertokaa mitä auto teille merkitsee. onko se vain kulkuväline
Vastaukset 19
Vanhimmat
auto on vain kulkuväline, jolla pääsee paikasta A paikkaan B.
Ihan on sama millainen on, kunhan toimii.
Vanhoissa hyvät puolensakin, voi tarvittaessa korjata itsekin.
Kyllä, suurimmalla osalla on uudehko auto. Näistä osa on työsuhde autoja.
Kyllä löytyy niitäkin joille auto on jatke. Nämä on keskiluokkaa paremmilla autoilla liikkuvia.
välttämättömyys, meille landepaukuille. Lähimpään markettiin on 20 km, terveyskeskukseen ja apteekkiin saman verran, työpaikallekin 17 km ja vain kouluaikoina bussit kulkee.
Ei sitä henno kovin uusilla autoilla noita soraisia sivuteitä ajaa. Kivet hakkaa ja routa tekee salakavalia kuoppia.
Kyläseppä osaa korjata vanhemman auton, uudet pitää viedä merkkihuoltoon kaupunkiin (matkaa 50 km), jossa laittavat piuhan kiinni tietsikkaan ja katsovat näytöltä mikä vikana. Konepeltiä ei edes uskalla itse avata. Niin hienoja vehkeitä ovat.
Systeri valitsi viisaasti ja otti autonasentajan, saa muutkin sisarukset hyödyntää ja halvaksi tulee isommatkin rempat.
Minulla on vanha auto, mutta luotettava ja taloudellinen - siis ei kuitenkaan vanhimmasta päästä. Olen alalla, jossa tarvitsen autoa töissä. Lisäksi kahden koiran kuljettaminen muuten kuin omalla autolla on myös hankalaa.
omistanut uutta autoa ?
miten itsetunto woisi kohota autolla?
lieltämättä olen kiusinut ns sitymaasturikuskeja talwikekeil motareilla nakulla :=)
ja siitä on ehkä itsetunto saanut parannusta :=9
ja kesäl niit samoi mopol :=)
Minulle auto on puhtaasti kulkuväline. Uudempikin se voisi olla, mutta kilometrejä kertyy sen verran vähän, että uudemmalla autolla tulisi liian kalliiksi.
Käyn autolla töissä ja kaupassa sekä kuljetan lapsia harrastuksiin.
Pitäisin. Pyörällä töihin neljä minuuttia. Kävellen kymmenen. Maksa auton käyttöverot, bensat, öljyt, katsastukset, plus huollot. Jos on työkiireiltä aikaa johonkin suunnistaa. Bussi kulkee ja taksi. Silläkin ajelee useamman kerran, niillä rahoilla mitä omaan menisi. Tyhmä olisin jos imagoa autolla nostaisin.
jos menet töihin niin aikasin, etteivät bussit kulje ja työmatkaa on 20 kilsaa.
Mä en ainaka tingi unistani herätäkseni töitä varten tunteja aiemmin!
kuin perheenjäsen. Sillä on nimi, silittelen rattia ennenkuin starttaan, ja vien sen välillä ulos syömään.
Se maksoi kokonaiset 350 € ja yritän pitää sen niin ettei tuo raha mennyt hukkaan. Kuin kukkaa kämmennellä. Ja voi sitä katsastusmiestä joka tekee sen ekan reiän pohjaan...
Itse ajelen vuonna 1987 ostamallani "uudella" autolla, aina olen sen itse holtanut ja hoivannut. Tunnen sen munaskuita myöten.
On aika kepulia elämää jos joutuu jatkuvasti elämään muiden odotusten mukaisesti, on kuin tuuliviiri missä itse on matkustajan asemassa. Voi jopa sanoa että on ulkopuolisten arvojen orja omassa elämässään.
Nykyisin autokauppiaat painavat hengästyttävästi päälle ja luovat ilmapiirin missä kaikenlaisen vanhan omistaminen on suorastaan tuomittavaa ekoterrorismia, saastuttavaa. Eduskuntakin on täynnä näitä lobbareita.
On kuitenkin syytä muistaa jotta ei se uusi autokaan neitseellisesti synny, se on valmistettava ja tämä valmistaminen saastuttaa monin verroin enemmän kuin mitä vanha auto putkestansa ulos työnää koko elinaikanaan.
Paras ympäristöteko on hoitaa kalustoa hyvin ja ajaa se loppuun. Näin muodoin en itse koe juurikaan minkäänlaisia paineita uuden ostamiseksi. Ajelen hyvällä omallatunnolla vanhalla autollani, olen oikeastaan aika onnellinen romuineni.
vain kulkuväline!
Ite oon sitä mieltä, et vanhemman remonteeraaminen tulee edullisemmax kun uuden. Tosin hyväs lykys uusia ei juur ees tarvi korjata, mut joukkoon mahtuu 'maanantai päivän' versioitaki ja niillehän ei sit muut tehäkään, ku juoksutetaan pajalla.
Mulla on ollu sellasii alta kakskymppisii autoi kaiken aikaa ja täytyy sanoa, että vain yhteen olen pettynyt! Hyvin ovat pelittäneet ja vieneet mua.
Ei se ole onni ja autuus et alla on uus auto, sitäpaittis, jos käy ikävästi - ei harmita nii pal ku uuden auton kans!
Minen uutta ikänä laita, näis on tunnelmaa!
etenkin talvella.niin se vaan on .mulla on kyllä 4 vuotta vanha auto.
mut kyllä kehtaan ajella vanhallakin autolla:))eihän se mitenkään mun egoa nosta se auto .se on mulle vaan ja ainoastaan kulkuväline:))
...ei edes ajokorttia.
Ei kyllä ole ikinä ollut tarvettakaan, kun työpaikka ollut aina stadin keskustassa. Ei täällä mihinkään autoa saisikaan koko päiväksi.
Moni firma maksaa osan palkasta työsuhdeautona. Se on niille edullisempaa kuin konkreettinen palkankorotus rahana. Autokannan uudistuminen teillämme ei siis kerro suomalaisten rikastumisesta niinkään vaan työsuhdeautojen määrästä.
Laita autoosi tarra:
Autoni on vanha mutta se on IKIOMA.
lähes orjan asemassa.
Neljä autoa käytössä lapsilla uudemmat ja itse ajan vanhimmilla.
Yhdestä ei löydy turvavarusteita ja se on minun ajokkini. Muista 4-8 kpl. eps.
Lapsilla siksi uudemmat, että ne ovat turvallisia ja vähäkulutuksisia dieselautoja, joista toinen varustettu hiukkasloukulla ja pakokaasupäästöt(3 kert.mitattu)näyttävät puhdasta nollaa.Kulutus keskimäärin n. 6l/100km., vaikka ovat "taksin"kokoluokkaa.
Työn takia on aina tarvinnut pitää väh.kolmea erityyppistä autoa ja kai siitä jäänyt sellainen rasite, että aina on jokin peli käytettävissä ilman neuvotteluja perheenjäsenten kesken.
Kohta tilanne muuttuu, kun lapset muuttavat lopullisesti kotoa ja saavat nykyiset autonsa pesämunaksi huolehtien niihen maksuista tai hukkaavat pois, jos eivät koe tarvitsevansa niitä.
Vanhin elää omillaan ja on vaihtanut saamansa pelin jo uuteen samanlaiseen.
Elämäni aikana autoja on ollut kymmeniä, joten en ole niihin rakastunut enkä liioin kohdellut suojellen, vain tekniikkasta on pidetty huolta, mutta pesutkin tehty yleensä raskaankaluston pesuainein ja painepesurilla ilman sen kummenpia kuivauksia tai vahauksia.
Yleensä autoa kohti on tehty yksi kunnon vahaus, eikä muuta.
Ei kai nykyisin kukaan kuvittele tav.uuttakaan autoa miksikään elintasomittariksi saati jonkin jatkeeksi, vaan nykyisin rahoitusvaihtoehdoin, uuden auton pitäminen ei vaadi muuta kuin papereiden allekirjoituksen ja pari- kolmensataa euroa/ kk. sitä lyhentämään.
Itse en ole autoliikkeestä autoa ostanut kuin viimeksi vuonna -95, muuten hankin ne edullisesti muualta ja selviän huomattavasti vähäisemmin pääomakuluin, koska myydessä saan niista monesti lähes "omani pois".
Ps. en ole kylläkään autojobbari, mutta pyrin minimoimaan niiden pääomakulut, koska monen auton käyttökulut ovat tarpeeksi kovat.
Auton on oltava hyväkuntoinen, vahvarakenteinen, voimakasmoottorinen, nopeastikiihtyvä.
Sen on oltava sporttinen tila-auto, kuten farmarit, ja sen sisällä on oltava riittävästi tilaa myös korkeussuunnassa, jottei joka töyssyssä maanteillä ole vaara iskeä päänsä kattoon.
Ja tuon kun tarkasti luette, löydätte toisensa kumoavia toiveita eli ihanneautoa ei taida oikeastaan olla?
mutta hintaluokka n. 100 000 euron vaiheilla.
(Isot citimaasturit,BMW,Volvo,M-B.)
Jos olisit laittanut vielä "ehdoksi" vähän kuluttava ja halpa ylläpitää, niin "tyrmäys" yhtälön suhteen olisi täydellinen.
Aijai. Tästä voisi mies puhua netin täyteen. Mulla on kolme (3) autoa. Yksi lepovuorossa navetan perukoilla, yksi ns. paremmassa käytössä pitemmille matkoille ja yksi pikku lemmikki. Ja kyse tosiaan on autoista, vaikka sävy on kuin puhuisi lapsista tai vähintään kotieläimistä.
Periaatteessa auto on tietysti kulkuväline, mutta kun kulkemista on niin monenlaista ja kuljetettavaa myös, niin ihan sama ei ole, millä taivalta taittaa. Itsetunto on varmasti huono, mutta uskon, että isollakin egolla mulla olisi just tämä sama kalusto.
Eipä sitä käyttöautosta mitään kiksiä saa oli se uudempi tai vanhempi, jollei satu jättämään tielle.
Harrastusajokit onkin jo toinen juttu, ja niitä arvostaa kukin uhraustensa mukaan.
Projekteja on tallissa kolme kpl. Niistä ensimmäinen hankittu -89 vuonna.
Eläkepuuhasteluksi ne on ostohetkellä vaimolle selitetty. Tiedä sitten tuleeko koskaan valmiita ajokkeja. Nämä kolme ovat niitä ajattomia malleja joiden esteettisyys ja tekninen puoli ei välttämättä anna toisille mitään iloa, mutta täytyy sanoa, että jotkut merkit/tyypit antavat tunteita, melkeimpä vastakaikuakin kuin hyvä parisuhde ikään.
Onhan sitten vielä niitä muita projekteja, kuten omiin tarkoituksiin "kunnolla" sopivan retkeily auton näpräys.(pitää olla mahd.pystyä käyttämään myös tavavaran kuljetuksiin jossainmäärin ja ilmastointi on pakollinnen, sekä hiljaiseksi eristetty alusta/ moottoriäänet/ mahdolliset 'tuulenkohinat' )
Tav. asunto-autoja ollut, alkovi ja nyt puoli-integroitu, mutta ne ei ole aivan sitä mitä tarviin ja raha ei riitä ostamaan/teettämään valmista.
mulla on vanha kunon Volvo 240vm-89se viimeinen aito Volvo.Mittarissa 422000km.Yksinkertainen ja varma tekniikka joka vie eteenpäin.Harmi että tällaisia ei saa enää uutena.