Musta nokinen kuparipannu

Puhtaaksi????

Löysin liiteristä mustan "noita nokinenän" kahvipannun, varmaan joku nuotiopannu. Se oli niin umpimusta, etten sen edes uskonut olevan kuparia. Liotin sitä monta päivää pesuainevedessä ja hankasin kovalla harjalla. Mustaa vettä lähti, mutta pannukin oli edelleen musta. Otin pata-pata -sienen, jotta näen irtoaako paksu karsta paremmin. Karstaa nimittäin oli ainakin millin kerros ympäriinsä. Alta paljastuu kuparia (varon hankaamasta liikaa, juu juu!), mutta millä pirulla sen mustan saa pois???? Kuparinkiillotusaineista ei ole apua ennenkuin musta noki ja karsta on pois? Hankasin sitä jo karhunkielellä pyykinpesuaineella, ja paljon on puhdistunut. Hankaaminen vain ei puhdista kaikkia pieniä rakoja ja koloja, joita kahvassa ja sen juuressa on.

MIKÄ SIIS NEUVOKSI???

*...olisi kai pitänyt jättää pannu liiteriin..*

11

6710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyymi

      Kokeile painepesuria. Lähtee kuin hauki rannasta...

      • Kemisti

        niin että noki palaa pois. Kupari kestää kuuman hyvin, paremmin kuin mekaanisen hankaamisen ja naarmuttamisen.
        Mikäli pannu on vanha ja haluat sitä käyttää pitää se kuitenkin lämmittää kun se tinataan sisältä. Tinaamatonta kuparipannua ei voi käyttää kahvinkeittoon.
        Painepesuri voi irrottaa noen, mutta kuka sitä pannua pitää kiinni? Ja voi se vääntyä ja hajota ja irrotessaan joudut hakemaan sitä kaukaa :) Lisäksi kastut kokolailla hyvin.


      • Anonyymi
        Kemisti kirjoitti:

        niin että noki palaa pois. Kupari kestää kuuman hyvin, paremmin kuin mekaanisen hankaamisen ja naarmuttamisen.
        Mikäli pannu on vanha ja haluat sitä käyttää pitää se kuitenkin lämmittää kun se tinataan sisältä. Tinaamatonta kuparipannua ei voi käyttää kahvinkeittoon.
        Painepesuri voi irrottaa noen, mutta kuka sitä pannua pitää kiinni? Ja voi se vääntyä ja hajota ja irrotessaan joudut hakemaan sitä kaukaa :) Lisäksi kastut kokolailla hyvin.

        Kuset sen päälle ja annat vaikutta. Lopuksi nuolet sen puhtaaksi


    • Nimetön

      Oletko kokeillut astianpesukonetta.

    • tiskari

      kokeile keittää isossa kattilassa.

      riittävän kuuma vesi,riittävän kauan. irroittaa vaikeankin lian jos astia on vaan sellainen joka sietää kuumuutta. ei siis ole muovi osia

      lisäksi voi laittaa sekaan pesuainetta esim...astianpesukone ainetta... huomioi! tuuletus..

      • Kemisti

        Pannu on ulkoa ruma, mutta sen saat polttamalla puhtaaksi. Kaikenlaiset keittämiset konetiskiaineilla tai pyykinpesuaineilla olisi viisaampi jättää väliin mikäli aiot pannua kahvinkeittoon käyttää.
        Ainakin noiden käsittelyjen jälkeen voi tinaus sisäpuolelta olla entinen.


    • Vanhat kaunista

      Anna ihmeessä olla!!!!
      Eihän se enää ole oikea pannu,jos kiillotat sen pilalle!!!!!
      patina tekee siitä vaan kauniimman.
      Ihan sieltä alapohjasta voit rapsuttaa pahimman pois jotta pannu yleensä lämpenee.
      Mutta jätä ihmeessä ajan patina näkyviin.
      Sinuna muutenkin käyttäisin kahvinkeittoon uudempia välineitä ja laittaisin vanhan pannun kirjahyllyyn koristeeksi.
      Tinauksen kuntoa kun ei oikein pelkin silmin voi todeta ja siitä saataa liueta vaikka mitä kahviisi.
      Niin minullakin on;vanha pannu kijahyllyssä ja teräspannu nuotiokahville.
      Kahvinkeitin kotikeittelyyn.

    • tätä

      En osaa sanoa auttaako tämä palaneeseen nokeen, mutta muuten eri metallien puhdistamiseen, kuten hopea, kulta jne korut ja kynttiläjalat muut puhdistuu ja kiillottuu halvalla ja vähällä vaivalla.

      Laita ämpäriin lämmintä vettä, foliopaperia ja suolaa pohjalle ja sitten se pannu sinne muutamaksi tunniksi. Siinä tapahtuu jokin kemiallinen reaktio, joka puhdistaa ja kiillottaa metallin pinnan.

      • siirukka

        joo,puhdistelen silloin tällöin omaa pannuani ketsuppi ,suola seoksella.anna vaikuttaa yön yli,ja hankaa karhunkielellä.


      • *Milla*
        siirukka kirjoitti:

        joo,puhdistelen silloin tällöin omaa pannuani ketsuppi ,suola seoksella.anna vaikuttaa yön yli,ja hankaa karhunkielellä.

        Kuparia voi puhdistaa ketsupilla(tuli jo edell.viestissä esille)ja suolalla/hp-kastikkeella ja suolalla tai suolaan kastetulla sitruunanpuolikkaalla.


    • Anonyymi

      Noki pannun ulkopuolella ei ole paha tai muu kun esteettinen asia. Sensijaan sisäpuoli (jossa kahvi tai muu eväs lämmitetään) on se tärkeämpi. Jos kyseessä rosteriastia, ei huolta. Jos taas kyseessä kupariastia on syytä miettiä mitä astiassa valmistetaan. Hapan, kuten kahvi ei sovi kuparin kanssa ja aiheuttaa oksennusreaktion muunmuassa. Tämän takia kahvipannut tinattiin sisäpuolelta OIKEALLA tinalla ettei tapahtunut kuparimyrkytyksiä. Emäksisten ruokien tai juomien suhteen ei tätä vaaraa ole, kuten kasvikset, alkoholi, jne. Kupari sinällään on tärkeä aine ihmiselle ja sen saanti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      74
      3328
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      94
      3102
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      178
      3045
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      142
      2482
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      45
      2400
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      206
      2227
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      55
      2177
    8. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      13
      2041
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      39
      1760
    10. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      402
      1719
    Aihe