Minkä ihmeen takia oikeen pitää maksaa

Kun on kaapeli taloudessa niin ilman digiboksia näkyy kaikki eurosportit ja mtv:t sun muut mutta sitten kun on digiboksi niin pitää ostaa kaapelikortti 12 euroa kuukaudessa että ne näkyy digiboksissa! Huijausta koko roska. Kanavanvaihtoki kestää kauemmin. Digiboksi on valtion uusi rahareikä
5869
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minäkin ihmettelen, miksi kaapeliyhtiöt ovat työntäneet päänsä pensaaseen ja koettavat elää kuin koko digiuudistusta ei olisi olemassakaan. Hyvin moni kaapelitalous on jo siirtynyt omaan antennivastaanottoon ja vielä suurempi osa tulee siirtymään, kun yhtiöt koettavat pelkästään rahastaa digistä ilman mitään vastinetta.

Kaapeliyhtiöilla olisi mahdollisuus jakaa verkossaan helposti useita satoja kanavia, maksullisesti tai maksutta, mutta heillä ei ole minkäännäköistä yritystäkään käyttää digitalisoinnin etuja hyväkseen.

Itsepähän ovat pakkiinsa kusseet. Viisas on se, joka irtisanoo kaapelitv:n ja laittaa omat antennit.

Äänestä
  • Kun ennen oli kaapelin kuva hyvä ilman digiboksia, mutta nyt vuosien saatossa ne varmaan pistää jotain häiriötä tahallaan tonne kaapeliin että ostettais digibokseja! Kakkosella menee se ihme raita ja kolmosella jotain lumisateen tapasta! Mitä maksaa semmonen antenni millä saa näkymään kaikki hyvin ja muita kanavia?

    Äänestä

  • kusettaa täällä kirjoitti:

    Kun ennen oli kaapelin kuva hyvä ilman digiboksia, mutta nyt vuosien saatossa ne varmaan pistää jotain häiriötä tahallaan tonne kaapeliin että ostettais digibokseja! Kakkosella menee se ihme raita ja kolmosella jotain lumisateen tapasta! Mitä maksaa semmonen antenni millä saa näkymään kaikki hyvin ja muita kanavia?

    itse olen kanssa huomannut että analoginen kuva on huono kaikkialla nykyjään, niin kaapelissa kuin taloyhtiöissä joissa ei ole kaapelia. voi olla siitä kiinni että digi-tv ei tarvii niin hyvää signaalia ja sen tähden antenniverkkoja ei jakseta enää kunnostaa.

    Äänestä

Kun meille nyt jaettiin ilmatteeksi nää boksit joka talouteen tässä niin se on niin surkea että voi.. miksi se kanavaopas ei osaa näyttää kaikkea tekstiä siitä ohjelmasta mitä kanavassa näytetään ja joskus tulee boksiin ihme pixelöinti kohtauksia,.. joskus ääni räsähtää ja menee puoleen entisestä... jne. Euronews on myös salattu digiboksissa miksi jos kaapeliss se o ilmainen!

Äänestä
  • hanttiin,ja vaatia palvelua.Muuten tekevät mitä lystää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummastuttttaa kirjoitti:

Kun on kaapeli taloudessa niin ilman digiboksia näkyy kaikki eurosportit ja mtv:t sun muut mutta sitten kun on digiboksi niin pitää ostaa kaapelikortti 12 euroa kuukaudessa että ne näkyy digiboksissa! Huijausta koko roska. Kanavanvaihtoki kestää kauemmin. Digiboksi on valtion uusi rahareikä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu