Laitoin vähän väärin tietojani siihen nettihakuun keväällä ja nyt multa peruttiin opiskelupaikka.
Onko kenellekään muulle käynyt näin ja mitä mun nyt pitäis tehdä?
Onko kenellekään muulle käynyt näin ja mitä mun nyt pitäis tehdä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä tietoja sä laitoit väärin ja MIKSI?
Laskin työkokemukseni, mutta en huomannut, että osa-aikainen työ olisi pitänyt jotenkin muuntaa kokoaikaiseksi. Nyt pisteet eivät sitten kuulemma riitä.
Töihin ja sitten seuraavaa hakua odotteleen. Muista ilmottaa työvoimatoimistolle, jos olet sinne jo ehtinyt kertoa, että pääset opiskelemaan. Myöskin kelan tulis saada tietää muuttuneesta tilanteesta, jos olet jo tukia hakenut.
Epärehellisillä on huono loppu! Paikan saa se, joka sen rehellisin keinoin ansaitsee!
että pitääkö niistä työtodistuksista tulla esiin tuntimäärät, mitä on tehnyt? Mä tein töitä yli vuoden ja työnantaja ei suostunut tekemään sellaista todistusta, mistä tunnit selviäis. Mulla on neljä eri todistusta ja kolmessa on tunnit. Tämä mistä puuttuu tunnit on se tärkein todistus, joka kerrytti mulle melkein täydet työkokemuspisteet. Voidaanko minut siis hylätä tuon takia?
aina ilmoittaa työtunnit - eihän niitä muuten voi muuttaa työkuukausiksi, jotka tarkoittavat siis kokoaikatyötä. Työtodistukseen pitää saada esiin työtunnit, jos sitä pyytää.
Jos kyse oli ns. kokopäivätyöstä niin ei haittaa vaikka työtunnit puuttuvat todistuksesta, osa-aikatyöstä pitää olla todistus tehdyistä työtunneista. Tietääkseni työnantaja on kyllä velvollinen kirjoittamaan tehdyistä työtunneista todistuksen mikäli työntekijä sitä vaatii, sillä sitä tietoa voi tarvita muuallakin (esim. työkkärissä).