Prkle mikä firma on Finnair.
Maanantaina 21.8. Karpathoksen lento kääntyi reilun tunnin lennon jälkeen takaisin moottorivian takia. Kone oli Boeing 757.
Lähdimme matkaan alun perin 8.45, takaisin käännyttiin jotain klo 10 jälkeen ja lopulta matkaan päästiin uudelleen noin 15.30.
Helsingissä odoteltiin sen verran että lopulta perillä oltiin 7 tuntia myöhässä. Eka lomapäivä meni sitten siinä.
Ekalla lentoyrityksellä ehdittiin käyttää lämpimät ruuat ja toiselle niitä ei saatu, mentiin sitten 4 tuntia sämpylän voimin. Itse kyllä kävimme välillä kentällä syömässä mutta kaikki eivät käyneet. Finski tarjosi kuuden euron ruokalipukkeen jolla nyt sen kahvin ja kahvileivän kentältä just saa.
Matkustamohenkilökunta oli ihan kypsänä ja oli vaatinut lämmintä ruokaa, mutta sitä ei oltu järjestetty - ilmeisesti se olisi viivästyttänyt konetta lisää. Silti ilmassa oli sellainen henki, että lämmintä ruokaa ei haluttu ruveta järjestämään.
Finskin palvelutaso ja -halukkuus yhtiönä on mennyttä. Henkilökunta näköjään haluaisi tehdä parhaansa mutta heidän ei anneta tehdä sitä.
Optioita osataan kyllä jakaa.
Maanantaina 21.8. Karpathoksen lento kääntyi reilun tunnin lennon jälkeen takaisin moottorivian takia. Kone oli Boeing 757.
Lähdimme matkaan alun perin 8.45, takaisin käännyttiin jotain klo 10 jälkeen ja lopulta matkaan päästiin uudelleen noin 15.30.
Helsingissä odoteltiin sen verran että lopulta perillä oltiin 7 tuntia myöhässä. Eka lomapäivä meni sitten siinä.
Ekalla lentoyrityksellä ehdittiin käyttää lämpimät ruuat ja toiselle niitä ei saatu, mentiin sitten 4 tuntia sämpylän voimin. Itse kyllä kävimme välillä kentällä syömässä mutta kaikki eivät käyneet. Finski tarjosi kuuden euron ruokalipukkeen jolla nyt sen kahvin ja kahvileivän kentältä just saa.
Matkustamohenkilökunta oli ihan kypsänä ja oli vaatinut lämmintä ruokaa, mutta sitä ei oltu järjestetty - ilmeisesti se olisi viivästyttänyt konetta lisää. Silti ilmassa oli sellainen henki, että lämmintä ruokaa ei haluttu ruveta järjestämään.
Finskin palvelutaso ja -halukkuus yhtiönä on mennyttä. Henkilökunta näköjään haluaisi tehdä parhaansa mutta heidän ei anneta tehdä sitä.
Optioita osataan kyllä jakaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Finskin palvelutaso ja -halukkuus yhtiönä on mennyttä. Henkilökunta näköjään haluaisi tehdä parhaansa mutta heidän ei anneta tehdä sitä."
Näinhän se on ollut jo kauemman aikaa mutta viime aikoina tilanne on kärjistynyt. Yhtiö tekee kaikkensa myös tärvelläkseen työntekijöiden työmotivaation. Miksi pääjohtaja välttämättä haluaa tehdä yhtiöstä halpalentoyhtiön?
Voi äänestää jaloillaan ja käyttää muita yhtiöitä..lomakin uuteen maahan alkaa mukavammin kyseisen kohteen oman lentoyhtiön käytöllä...tunnelmaan...jo matkalla.
mene seuraavan kerran bussilla jos tuntuu pahalta.onneksi meillä suomessa on kumminkin ammattitaitoinen henkilökunta joka älyää milloin koneen pitää tulla takaisin huoltoon!
Opettele lukemaan ja pidä mölyt mahassasi jos ei ole mitään asiaa.
Kyse on palveluhalukkuudesta, ei siitä että kone joutui palaamaan takaisin. Asiakaspalvelussa on kyse siitä, että asiat edes yritetään hoitaa hyvin. Nyt purseri kertoi koko koneelle, että Finskin toimistolta oli kieltäydytty järjestämään lämmintä ruokaa, mistä purseri oli esittänyt eriävän mielipiteensä.
Lomalennot ovat näemmä bulkkikamaa joilla ei ole niin väliä.
Eikä tämä ollut ihan ensimmäinen falski keikka Finskillä.
Pari vuotta sitten lensimme Finskillä Antalyaan, silloin mennessä myöhästyimme neljä tuntia. Onneksi kone hajosi Helsingin kentälle niin ei tarvinnut takaisin kääntyä. Saimme toisen koneen kun se vapautui Rovaniemen reitiltä.
Viikon kuluttua paluumatkalla Finskillä olikin sitten pula MD-kalustosta. MD -80 (tai 82, en muista tarkkaan)-koneesta oli revitty takaa keittiö pois ja tilalle oli laitettu kuusi istuinta. Muuten hyvä, tarjoilunkin ehti lennon aikana saada, mutta siinä seinän kohdalla on moottori. Normaalisti se keittiö eristää äänen. Nyt ei sitten eristänyt. Helvetillinen meteli koko matkan ajan. Korvissa kohisi päivän pari vielä paluun jälkeen.
Olin muuten kanssasi samalla lennolla.
Mukavaa kuulla, että muutkin huomasivat suuret puutteet. Reklamaatio vetämässä Aurinkomatkoille ja Finnairille korvauksista.
Kuulitko muuten, että Karpathoksella odottavat olivat saaneet lämpimän ruuan kentällä ja reilusti yli 10€ lipukkeet, tarkkaa summa en muista.
Pikkasen kiinnostaisi tietää mistä Finski lastaa cateringinsa kyytiin. Epäilen että saako Karpalta cateringia. Jos ei, niin koneessa olisi pitänyt olla paluulennon lämpimät ruuat mukana.
Oma reklamaatio on vielä työn alla eli kirjoittamatta. Yleisten valmismatkaehtojen mukaan kuitenkaan ei voi korvausta saada, koska myöhästyminen kohteesta oli alle 8 tuntia.
Tässä nähdään Finskin taktikointi. Jos ruokia olisi järkkäilty niin sitten olisi ehkä 8 tunnin raja ylittynyt ja korvaukset heilahtaneet.
Toisaalta olin itse mieluummin aiemmin perillä kuin että olisin odottanut sitä lämmintä ruokaa.
Sääliksi käy niitä jotka siellä Karpalla odottelivat, se postimerkin kokoinen lentokenttärakennus ei ole inhimillinen paikka odotella. Eikö niitä matkustajia viety sieltä välillä lainkaan pois? Syytä olisi ollut.
Itse olin Tjäreborgin matkalla. Näemmä Tjäre ja Aurinkomatkat jakavat melko paljon lentoja.
Olivat varmasti. Mutta mitäs oltais syötetty sieltä palaaville, jotka olivat varmasti vihaisia kun olivat siellä postimerkin kokoisella kentällä jo kauan odottaneet? Te sentään saitte sen yhden, teille kuuluneen aterian. Olisitko hyvällä omallatunnolla syönyt heidänkin annoksensa? Niinpä niin, ihan useampi tunti piti olla ilman lämmintä ruokaa...Mitenhän senkin kestäisi...
En ollut edellisessä tekstissäni vaatimassa sitä palaajien lämmintä ruokaa. Kysyin ihan vaan mielenkiinnosta, koska Finnair onnistui tumpeloimaan asiakaspalvelussaan ihan kunnolla.
Kyllähän kyse on enemmänkin siitä, että laittamalla kone matkaan säästyttiin valmismatkaehtojen määräämien korvauksien maksamiselta.
Sitten kun paluuta odottaville tarjottiin ruoka kentällä ja toinen koneessa, niin säästyttiin heidänkin osaltaan korvauksilta.
Karpalla odottaneiden kohdalla toimittiinkin ohjekirjan mukaan sillä noin monen tunnin odottelun takia lentoyhtiön on tarjottava ateria kentällä.
Tuota en ajatellut, että ruoka saattaisi olla palaavillekin samassa koneessa. Tätä ehkä kuitenkin epäilen. Karpathoksen kentällä ei ehkä Kateringiä ole, mutta jossain kaupungissa nouta ruokia saatetaan tehdä ja kuljettaa ne sitten kentälle. Tähän en kiinnittänyt karpalla huomiota. Toki ne saattavat olla myös itse koneessakin... tiedä häntä.
Tuota finnairin järkkäilyähän tuo nimenomaan oli.
Muistaakseni kuulin joiltakin, että sielläpäässä odottavat eivät joutuneet kytistämään siinä postimerkinkokoisessa pikkuterminaalissa, vaan saivat kyydin kaupunkiin viettämään aikaa, joka mielestäni on ihan reilua.
Meidän porukka oli tosiaan aurinkomatkoilla, ja näin Tjareborkin porukkaakin. Saattoi olla muiltakin matkatoimistoilta porukkaa samalla koneella.
Samoin meillä ei matka mennyt ihan putkeen, vaikka ei ottaisi pelkkää finnairia huomioon.
mm. Tultuamme jo valmiiksi pinna kireällä ja väsyneenä hotelliimme, joka muuten oli Pavilion. Oli respassa joku "harjoittelijatyttö" joka puhui niin paskaa englantia, että hyvä jos avaimet saatiin. No, sitten kun avaimet saatiin huoneistoon, ja päästiin sisään... ensitöikseni kastelin jalkani lattiaan, joka silminnähden lainehti vettä! Jääkaappipakastinta oli sulatettu, ja jätetty vaan valumaan siihen?!?! siis mitä? kyllä!
No, sitten yrität mennä sinne respaan sille toivottomalle tapaukselle sanomaan asiasta, niin arvaapas mitä tekee tämä? No vittu löi mopin käteen! siinä vaiheessa paloi niin käämi! Maksan reissusta 600€ ja pääsen moppaamaan hotellihuonetta, hohoi! Pongot Aurinkomatkoille!!
Samoin kylppärissä oli vesivuoto yms...
ilman lämmintä ruokaa!! Syötkö kotonakin lämpimän ruuan muutaman tunnin välein? Ei tuommoisella lennolla mielestäni tarvitsisi tarjoilla edes ruokaa. Miten voi tulla nälkä neljässä tunnissa?
Syön lämmintä ruokaa kotioloissa noin klo 11 ja klo 16.30, jos se sinua kiinnostaa.
Toisekseen, kyse ei ollut neljästä tunnista, vaan useammasta.
Heittäisin vastakysymyksen; montako tuntia sillä koneessa tarjotulla "lämpimällä aterialla" tulee toimeen? Sehän meille jo kerran ekalla lentoyrityksellä tarjottiin. Finski olettaa että klo 9.30 tarjotulla lämpimällä aterialla sekä kentällä syödyllä kahvilla ja sämpylällä (6 euron kuponki) sekä koneessa jälleen tarjotulla sämpylällä tulee toimeen klo 20.00 saakka.
Silloin nimittäin pääsi kohteessa ensimmäiselle hotellille ja etsimään ruokaa.
Mutta jos olisit aiempia tekstejä lukenut ja lukutaitoinen - mitä et liene, tai sitten et ymmärrä - kyse on asiakaspalvelusta.
Kun kone lähtee seitsemän tuntia myöhässä, toista kertaa niin silloin pitäisi edes yrittää hoitaa asiat kunnolla. Mutta kun ei.
Asiakaspalvelu näyttää luonteensa vasta silloin kun asiat menevät vituralleen. Asiakaspalvelua ei punnita sillä että kaikki sujuu ilman ongelmia.
Palvelun laadun näkee vasta kun jokin menee pieleen, eikä korjausta parempaan yritetä - tai tässä tapauksessa haluta - tehdä. Toinen vaihtoehto on että tilanteen korjaamiseksi yritetään tehdä jotain.
Nyt kieltäydyttiin yrittämästä.
On ihan se ja sama jeesustella täällä siitä että pärjääkö neljän tunnin lennon ilman lämmintä ateriaa vaiko ei. Kyse on laajemmasta periaatteesta.
Finnairin kolme kantavaa voimaa ovat turvallisuus, täsmällisyys ja
asiakaspalvelu. Turvallisyyden suhteen olemme ehdottomia, jopa
täsmällisyyden ja asiakaspalvelunkin kustannuksella. Tekniset viat ovat
osa lentoliikennettä ja täsmällisyyteen negatiivisesti vaikuttavia.
Yhtiömme pyrkii tekemään parhaansa kuljettaakseen matkustajan ja hänen
matkatavaransa niin joutuisasti kuin mahdollista määränpäihinsä sekä
noudattamaan matkustuspäivänä voimassaolevia julkaistuja aikatauluja.
Toimintaympäristömme on hyvin altis yllättäville muutoksille joihin emme
voi vaikuttaa, ja tämän vuoksi lippuun kirjoitettuja lähtö- ja
tuloaikoja emme voi taata.
Lentoyhtiömme on velvollinen tarjoamaan asianmukaista apua, kuten
esimerkiksi virvokkeita ja aterioita matkustajilleen, joita on kohdannut
yli kahden tunnin myöhästyminen, edellyttäen, että paikalliset
olosuhteet sen sallivat. Olen pahoillani, että meidän tarjoamamme
ruokalippu ei vastannut odotuksianne, eikä riittäneet Teidän
tarpeisiinne. Pakettimatkoihin sisältyvien lentojen matkustajille
tarjottavan avun tulee olla kyseisen matkan myyneen matkanjärjestäjän
toimintaperiaatteiden mukainen. Kuljetusehtojemme mukaisesti
seurannaisvaikutukset kuten menetetty työ- tai loma-aika, mielipaha ja
harmi eivät ole lentoyhtiön korvattavissa.
Ymmärrän hyvin, että myöhästymiset ja aikataulumuutokset harmittavat
asiakkaitamme. Menetitte arvokkaan päivän lomastanne, ja olen hyvin
pahoillani asiasta, Suhtaudumme palautteeseenne vakavasti, ja arvostamme
sitä, että näitte vaivaa kirjoittaa meille. Palautteenne on rekisteröity
järjestelmäämme ja mielipiteenne on viety eteenpäin asian omaaville
tahoille. Haluamme tehdä matkastanne parhaan mahdollisen myös
tulevaisuudessa ja toivon, että harmillisesta kokemuksesta huolimatta
saamme pian uuden mahdollisuuden palvella Teitä paremmin.
Ystävällisin terveisin,
Finnair Oyj
Isabella Vilkman
Meidän porukka saa jokaisesta 2hengen huoneesta 96€ hyvityksen. Liitän reklan vastauksen tähän myöhemmin.
Itse tulin matka seuralaiseni kanssa eilen Zurichhistä. Onneksi Blue1 tarjosi meille kyydin Helsinkiin ja Helsingistä Kuopioon. Kun Finnairille soitti ja ilmoitti, että kotimaanlennolle voi tulla meillä hieman kiire, niin mies henkilö ilmoitti: Me emme odota, vaan jos ette ehdi kneeseen niin tulkaa huomenna. Blue1 odotti sekä Zurichin että Oslon matkustajia, ja kiitin koneen henkilökuntaa kädestä pitäen! Tällaista on toiminta yhtiössä, joka haluaa kasvaa ja kehittyä!
Jumalauta tämä oli todella viimeinen kerta Finnairilla, kun ensin pilasi koko loman lakollaan ja vielä jäi yksi lomapäivä liian lyhyeksi!
Mieheni on Finnairilla bisnes asiakkaana sekä firma jossa hän työskentelee. Hän ja firma eivät enää käytä Finnairin palveluja vaan Blue1:a tai muita ulkolaisia lentoyhtiöitä. Finnairilla jos lähtee matkoille niin saa olla kokoa ajan matkalaukut pakattuna, koska lähtö voi tulla milloin vain toisen firman koneella. Finnair EI ole tehnyt asian hyväksi MITÄÄN, vaan asiakkaat saavat itse kysellä kivien ja kantojen kautta asioista.
Tuo 10 frangin arvoinen sämpylälippu ei todellakaan korvaa menetettyä päivää kohteessa. Turha on siellä Finnairilla pahoitella, ei mene läpi. Se, ettei Finnair ilmoita mitään kohteisiin tietoa ihmisille lakosta vaan ihmisten täytyy soittaa kalliisiin palvelunumeroihin ulkomailta ja vielä sellaisiin numeroihin joihin ei saa yhteyttä.
Miljoonas syy miks EN lennä enää IKINÄ Finnairilla =vanhanaikainen vain itseään ajattelevien pomojen firma, joita ei makustajat kiinnosta vain raha!
Televisiossakin oli Finnairin johtoryhmän tyyppi sanonut, ettei heillä ole kiire purkaa lakkotilannetta vaan jatketaan niin kauan kuin on tarve. Eli asiakkaista ei todellakaan tässä P...A firmassa välitetä tippakaan. Finnairin lentoemännät ja stuertit ovat suurimmalta osin vanhaa porukkaa, jotka turpaväärin kulkevat epäsiistin näköisinä koneessa.
Blue1 on paras lentoyhtö, ja sillä on hyvät hinnat sekä reitit liikkua Euroopassa. Korvausta kuuluisi saada myös siitä , ettemme saaneet ilmaista ruokaa ja juomaa lennoilla!!!!!!!
Parempi olisi tulla korvauksia, koska ei päästy Finnairin koneilla esim. kotimaan liittymälentoja vaan käytettiin BLUE1:a. Finnairin kotimaankone olisi joutunut osottamaan 5 min. jotta olisi päästy koneeseen, mutta eipä mentiin sitten BLUE!, jota suosittelen kaikille. Sen voin vielä lopuksi sanoa, että ÄLKÄÄ KÄYTTÄKÖ FINNAIRIA!
Blue1 saa europisteitä, joten ei sitä Finnairia tartte käyttää pisteiden toivossa, ja Blue1 odottaa matkustajia, jos on liittymälento(vaikka meillä oli Finnairin lentoliput). Mieluummin lennän Venäläiselläkin yhtiöllä kuin enää koskaan Finnairilla.