Pientä kyseltävää

HEI!
Minulla on puhdasrotuinen nuori narttu.
Valeraskauksia ollut 2 kertaa ja todella vaikeita tapauksia,hoitaan vaan "pentujaan" ei oikeen syö ja on aika alakuloinen.
Nyt olen miettinyt että olisiko koiralle hyvä teettää yhdet pennut?
Miten se tapahtuu ja kuinka arvokasta tämä olisi?
Tahdon koiralleni samanrotuisen uroksen,joka on myös rekisteröity.
Mistä voisi aloittaa koko homman/kannattaako?
En ole rahasta,vaan rakkaudesta koiraan ajatellut tätä asiaa.
Olen juuri jäänyt työttömäksi joten aikaa olisi nyt pitkälle ensi vuoteen asti.

Asiallisia vastauksia odotelle..KIITOS!!
4481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaihtoehto olisi kohdun poisto, loppuisi valeraskaudet. Valeraskaus voi tulla vaikka koira olisi yhdet pennut tehnykkin.

Äänestä

Meillä oli sama juttu -Nyt koiramme(japsi)jo 14 v. Säälitti monta kertaa noi hetket kun sillä oli samoja noi valeraskaudet. Kuitenkaan ei tullut pentuja teetettyä. Se olis ns.luonnon laki, vaan me ihmiset ollaan tyhmiä. Kysy kenneleistä missä kasvatetaan samanrotuisia kuin sun koirasi on. Googlesta kautta löydät kennelit hakusanalla. Tsemppiä

Äänestä

Parempi on leikkauttaa kohtu pois. Pennutus ei lopeta valeraskauksia. Jos koirallasi on tapana saada valeraskauksia, saa se niitä pennutuksen jälkeenkin.

Jos päätät pennuttaa, ota asioista ensin kunnolla selvää. Onko koirallesi tehty terveystutkimukset? Onko sillä näyttelytuloksia? Onko se tarpeeksi hyvä yksilö, jolla kannattaa tehdä pentue? Saisitko pennut myytyä? Ostajia pitää olla etukäteen, varsinkin, jos koirallasi ei ole mainetta ja kunniaa. On todella vaikea myydä rotukoiran pentuja, jos emällä ei ole mitään näyttöjä mistään. Ihmiset ovat nykyisin erittäin tarkkoja, minkälaisesta yhdistelmästä ottavat pennun. Terveyden täytyy olla hyvä ja näyttelytuloksiakin vaaditaan. Kaikilla nartuilla eivät hyvät kasvattajatkaan teetä pentuja.

Pennutuksessa voi mennä kaikki pieleen ja rahanmenoa voi olla enemmän kuin uskotkaan. Vararahastoa on siis oltava vähintään 500 euroa keisarinleikkausta tai muita sairauskuluja varten. Tuo 500 euroa ei välttämättä edes riitä, kulut voivat mennä lähelle tonnia.

HARKITSE!

Äänestä

Ota rotuyhdistyksesi jalostusneuvojaan yhteyttä ja kysele, kannattaako koirallasi teettää pentue.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mitä tehdä? kirjoitti:

HEI!
Minulla on puhdasrotuinen nuori narttu.
Valeraskauksia ollut 2 kertaa ja todella vaikeita tapauksia,hoitaan vaan "pentujaan" ei oikeen syö ja on aika alakuloinen.
Nyt olen miettinyt että olisiko koiralle hyvä teettää yhdet pennut?
Miten se tapahtuu ja kuinka arvokasta tämä olisi?
Tahdon koiralleni samanrotuisen uroksen,joka on myös rekisteröity.
Mistä voisi aloittaa koko homman/kannattaako?
En ole rahasta,vaan rakkaudesta koiraan ajatellut tätä asiaa.
Olen juuri jäänyt työttömäksi joten aikaa olisi nyt pitkälle ensi vuoteen asti.

Asiallisia vastauksia odotelle..KIITOS!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu