onko juna sveitsissä edullinen vaihtoehto matkustella paikasta toiseen?
osaako joku kertoa summittaisen ajan, joka kuluu esim. välille geneve-zurich, geneve-bern, lausanne-verbier ...?
minkä tasoisia junia, nopeita yms.?
Voi laittaa linkkiäkin, josta tietoa löytyy...
osaako joku kertoa summittaisen ajan, joka kuluu esim. välille geneve-zurich, geneve-bern, lausanne-verbier ...?
minkä tasoisia junia, nopeita yms.?
Voi laittaa linkkiäkin, josta tietoa löytyy...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aloita ihmettely vaikka naita linkkeja lueskelemalla:
http://mct.sbb.ch/en/index.htm
http://www.swisstravelsystem.ch/
http://www.railaway.ch/International/index.html
Monenlaisia alennusmahdollisuuksia loytyy jos hiukan enemman junalla liikkuu lomailumielessa. Kertalippujen hinnat taas sitten erikseen.
Ei kannata unohtaa etta Sveitsissa paasee edelleen postilinja-autoilla sellaisiinkin paikkoihin, melkoisiin vuoristomaisemiin jonne pikku autollakin jo melkoinen homma. Eli junalla lahimaastoon ja loppumatka postiautolla jos patikointi kiinnostaa.
paljonko nämä postiautot maksavat?
Kiitos linkeistä.
Olen kuullut postiautoista, mutta en vieläkään oikein käsitä: Ovatko ne julkisia liikennevälineitä, joihin voi mennä kuka vain?
Missä niitä liikkuu, plajonko maksaa?
Nyt postiauto -tietoutta!
Suomessakin oli postibusseja vielä joitakin vuosia sitten. Kuljetti sekä ihmisiä&postia. Sveitsissä missä edelleen välitetään maasudusta ja ihmisistä yleensä tämä homma jatkuu. Eli joillakin reiteillä tavallisia linja-autoja, joillakin pienempiä, maastoauton tapaisia. Kulkevat aikataulujen mukaisesti, lähes jokaiseen syrjäkylään.
ja tässä vielä linkki:
http://www.postbus.ch/en/index_pag.htm
http://www.postbus.ch/en/pag_rf_ausland.htm
ja sen kun kahtelo vähä mualomoo toiselkin syrjält http://www.postbus.ch/en/index/uk_privatkunden/pag_postauto/pag_freizeit/pag_rf_schweizer_alpen.htm
http://www.postbus.ch/en/pag_rf_historic_route_express_st.htm
Loytyi tuohon "postibus" asiaan ihan linkhejakin. Hyva!
Itse olen viimeisen viiden vuoden aikana asunut Sveitsin rajalla ja sen vuoksi patikoinut paljon myos Sveitsin puoella. Homman nimi on se etta nuo postilinja-autot nayttavat ajavan minne tahansa pikkuautokin paasee. Mutta oletettavasti vaaditaan riittavan kokoinen kyla jossa posti niin sinne menee postiautokin. Eli todella korkealle ja pahojen matkojen paahan noilla paasee.