Velat

Kun tuota velkaa ovat vanhemmat kasvattaneet mallikkaasti niin miten mahtaa pankki rahat periä mikäli käy niin ettei jatkajaa löydy ja vanhemmat lopettaa? Eläkerahoista? Lapsilta? Sekä että?
71496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vakuutena olleen omaisuuden pankinjohtajan kavereille puoleen hintaan. Tai voivathan lopettajat myydä tilan ulkopuolisille ja maksaa velat pois.

Äänestä
  • hukata omaisuutta joka luultavasti on lainan vakuus

    Äänestä

  • eihän voi kirjoitti:

    hukata omaisuutta joka luultavasti on lainan vakuus

    Voi myydä jos on tarkoitus maksaa lainat pois. Tarvii vaan hoitaa asiat oikealla tavalla.Lisäksi kun tilan vakuusarvo on yleensä 60% käyvästäarvosta niin jää itsellekin hyvät eläkerahat.

    Äänestä

  • Etsippä netistä haulla lainalaskuri. Pitäisi aueta useamman pankin laskuri. Esim aktia pankin laskuri on ihan hyvä vaikka itse olen koivunlehtipankkilainen. Laita velan määrä ylimmäksi ja arvioitu laina-aika vuosissa. Toinen tapa on laittaa kuukausittainen hoitoerä ja katsoa lyhennysajan pituus. Alimmaksi tulee kokonaiskorkolaskelma. Viisastut melko paljon asiassa kun käytät korkona 4-5 %

    Äänestä

  • Velan määrä kirjoitti:

    Etsippä netistä haulla lainalaskuri. Pitäisi aueta useamman pankin laskuri. Esim aktia pankin laskuri on ihan hyvä vaikka itse olen koivunlehtipankkilainen. Laita velan määrä ylimmäksi ja arvioitu laina-aika vuosissa. Toinen tapa on laittaa kuukausittainen hoitoerä ja katsoa lyhennysajan pituus. Alimmaksi tulee kokonaiskorkolaskelma. Viisastut melko paljon asiassa kun käytät korkona 4-5 %

    Pitääpä koittaa..

    Äänestä

  • Isäntä kirjoitti:

    Voi myydä jos on tarkoitus maksaa lainat pois. Tarvii vaan hoitaa asiat oikealla tavalla.Lisäksi kun tilan vakuusarvo on yleensä 60% käyvästäarvosta niin jää itsellekin hyvät eläkerahat.

    lupaa hukata panttia jos on lainan vakuutena

    Äänestä

muuta keinoa ole kun myydä tila.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Kun tuota velkaa ovat vanhemmat kasvattaneet mallikkaasti niin miten mahtaa pankki rahat periä mikäli käy niin ettei jatkajaa löydy ja vanhemmat lopettaa? Eläkerahoista? Lapsilta? Sekä että?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu