Olisiko kenelläkään neuvoja miten saisi rantatörmän pysymään paikoillaan, kun se valuu veteen aina keväällä. Ranta on savipitoinen ja siihen on kärrätty kiviä, myöskin maata. Miten estäisin maan vyörymisen?
Ranta
Jattuli
51418
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
täällä. -Odotellaan vastausta yhdessä, ja jos olet naispuolinen asiakas,niin siirrytään privaattiin...
Yritä sinulle kirjoittaa, mutta tulee vastaukseksi, Olet jo laittanut tämän viestin sitä ei voi laitaa uudelleen. Missä vika?
Sama propleema, odotan vastausta? Kauanko olet taistellut sen rantatörmän kanssa?
estää.
Itselläni oli sama ongelma aikaisimmin. Rakensin törmän päälle terassin rannansuuntaisesti (noin 2 metriä "syvä" rannasta katsoen ja alta auki) siten että terassin "maanpuoleiselle" sivulle kaivoin uran/ojan rannansuuntaisesti johon vedet menevät. Uran täytin kivillä siten että vesi pääsee kulkemaan mutta ura ei pääse tukkeutumaan jos astuu vaikka päälle, lisäksi kivistä sai mukavan reunuksen terassille. Tuosta urasta sitten salaojaputkia terassin alta järvellepäin sopivin välein -> alkoi rantatörmä pysymään paikoillaan.