Lukio 3.5 vuodessa... Järkee vai ei?

onkojärkeevaiei

Jepu, eli näyttää siltä et lukio menee kolmessa ja puolessa vuodessa. On hyvin vaikee tilanne päällänsä, mahakipuu, päänsärkyy, masennusta ja muutenkin sellanen paskafiilis aika usein ottaa vallan.

Haluaisin nyt ainakin pitää kahden jakson paussin, ajattelin että jos sais ittensä tässä parissa kuukaudessa takasi raiteille niin voisin ehkä jatkaa lukiota tuossa marras-joulun vaiheilla. (eli silloin kun 3jakso alkaa)

En ole puhunut asiasta porukoille, en opolle, en kavereille, enkä ees tie onko mitään järkeä, mutta nyt aamuihin herääminen vituttaa paljon enemmän mitä antaa takaisin. Kyselesinkin nyt kokemuksia/neuvoja ja vittuillakkin toki saa.

Ajattelin tässä parin päivän sisään mennä opon juttusille. Käyn nyt lukiota kolmatta vuotta, 62 kurssia käyty. Ja kaiken lisäksi olen ilmoittautunut jo syksyn kirjotuksiinkin, uskonto ja ruotsi pitäis kirjottaa, eli onko mahdollista että olisin nyt pari kuukautta pois koulusta, mutta osallistun kirjotuksiin? Pakolliset kurssit on käyty. jotai tarttis tehä...

8

2112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miiiu

      Mulla meni kanssa 3,5 vuotta kun halusin vielä korottaa kirjotuksia niin jäin "roikkumaan" vielä puoleksi vuodeksi. kurssit oli kaikki käyty ja keskityin oikeestaan töihin ja kirjotuksiin sen puoli vuotta. ei ole ainakaan mua mitenkään haitannut, että meni se puol vuotta ylimäärästä, nyt olen valmistumassa ensi keväänä amk:sta puoli vuotta normiaikaa aikaisemmin.. eli otin vähän kiinni.

      Mutta se on jokaisen oma asia miten tekee, ei puolesta vuodesta elämä kaadu, jos sielä pitempään on, mutta noiden oireiden kanssa selviäminen onkin jo sitten eri juttu.. en haluais suositella mitään ennekuin juttelet opon kanssa, mutta hoida nyt ittes eka kuntoon hyvä ihminen, ei tossa tilassa voi oottaa hyvää koskien kirjotuksiakaan..

      TSEMPPIÄ! :)

    • kirjoitukset

      tänä syksynä se tarkoittaa että viimeisen kerran voit osallistua kirjoituksiin syksyllä 2007, sen enempää ei voi venyttää. Kirjoitukset on suoritettava loppuun kolmen peräkkäisen kirjoituskerran aikana. Jos aloittaa yo-kokeet syksyllä 2006, voi jättää vaikka kevään 2007 väliin ja tehdä loput syksyllä 2007.

      • onkojärkeevaiei

        Nonnii, taidanpa sit täs ensviikon alulla mennä opon puheille. Jos nuo kirjotuksetkin sitten hajauttais 3 eri suorituskertaan. Samapa kai että onko ylioppilas 2007keväällä tai sit syksymmäl. Kiitoksia vaan tsemeist, eiköhä tästä sit taas lähetä ylemmäks ku ei tääl pohjal enää kauaa jaksa olla :)


    • Nimetön

      Heipä hei.
      Minusta on järkeä käydä lukio kolmessa ja puolessa vuodessa, jos tuntuu siltä, että ei jaksa. Itse olen nyt toisella luokalla ja viime vuonna tunsin itseni niin masentuneeksi, että meinasit jättää koulun kokonaan. Mutta kavereiden tukemana ja psykologin avustuksella sain itseni takaisin raiteille ja jaksoin käydä taas koulua. Olen ajatellut kolmea ja puolta vuotta itsekin, mutta nyt olen taas MELKEIN oma entinen itseni, joten yritän sitä kolmea vuotta. En tiedä tulenko onnistumaan, mutta aina voi yrittää. Se kannattaa muistaa! Aina kannattaa puhua kavereiden kanssa ja ainahan voi mennä keskustelemaan koulun psykologin kanssa ( siis jos koulussa on sellainen). Paha olo pitää pystyä purkamaan puhumalla. Minun tapauksessani se auttoi. Kaverit kuuntelivat, kun minä itkin ja puhuin. Eli siis kannatan sinua keskustelemaan ystäviesi ja psykologin kanssa! Etkä sinä menetä siinä mitään, jos käyt lukion 3,5 vuodessa. Sinulla on vaan enemmän aikaa lukea kirjoituksiin jos meinaat käydä lukion tuossa pidemmässä ajassa. =)

    • onkojärkeevaieeeeei

      tänää herärätys kouluu kääk, opon puheille ja katotaa mitä tapahtuu.

      • onkojärkeevaieeeeeieiieiei

        eihä se ollu paikalla.... keskiviikkona uusiks.


    • Anonyymi

      Näitä kommentteja lukiessani taidan itsekin käydä lukion 3.5 vuoteen.

    • Anonyymi

      olen heikoista aineksista tehty lumihiutale. En kestä lyhyttä loivaa ylämäkeä. tasamaallakin kulkeminen ahdistaa. Auttakaa. Itkettää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      464
      6596
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      191
      3924
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2050
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1436
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1335
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1176
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      79
      1108
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      46
      1049
    Aihe