Onko hyvä puhelin?
Mitäs lisäohjelmia tälläiseen sais?
Taikka lisälaitteita?
Mitäs lisäohjelmia tälläiseen sais?
Taikka lisälaitteita?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Älä osta "halpaa" kytkypuhelinta. Tuohon 6280:an ei saa juurikaan mitään ohjelmia/lisälaitteita(vain handsfree ja aika turhia/kalliita java sovelluksia). Osta mielummin älypuhelin jos ohjelmia ja lisälaitteita haluat. äly puhelimeen saa navigaattorin, qwerty-näppiksen, bluetooth kuulokkeet paljon muuta. Ja Netti on täynnä ilmaisia/ laillisia Pelejä/ Ohjelmia älypuhelimiin.
Eli älypuhelinta metsästämään
hyviä valintoja n-series-sarja 6630
Juu juu, osta vaan "älypuhelin", jos haluat odottaa minuuttitolkulla esim. kuvagallerian ym. ohjelmien avautumista. Älypuhelimet perustuvat niin onnettomaan käyttöjärjestelmään, että itkettää. Lisäksi tuohon 6280:aan saa vaikka mitä sovelluksia/pelejä ilmaiseksi netistä. Ennenkaikkea ko. puhelin on erittäin nopea ja toimiva, ottaen vielä huomion ominaisuuksien laajan kirjon! Itse suosittelen erittäin lämpimästi tuota luuria. :)
Ensimmäinen vasemmalta on s40 puhelin (=ei älypuhelin) ja nuo kaksi muuta ovat s60 puhelimia (eli äly puhelimia)
http://www.puhelinvertailu.com/index.php?p1=6280&p2=n72&p3=n93
s40
6280 on hyvä perus puhelin
-tekstiviestit
-mms viestit
-yli hintaiset javapelit
-video puhelut
s60 äly puhelin
-Älypuhelimelta luonnistuu jokainen asia mikä perus pehelimeltakin(yllä mainitut)
-Äly puhelin ei ole hidas (lukuun ottamatta muutamaa mallia)Älypuhelin tosin käynnistyy vähän hitaampaa(15-30sec riippuu mallista) kuin tavallinen perus luuri
-paljon lisälaitteita itselläni on qwerty-näppäimistö (helpottaa netti surffailua ja viestien kirjoitusta), navigaattori, Bluetooth printteri, langaton headset ja muita itse omistan nämä laitteet. niistä tosin mikään ei ole pakollinen puhelimen käytössä mutta niistä kaikista on apua eri tilanteissa.
-Lähes rajaton määrä ilmais ohjelmia (taskulamppu, ilmainen navigaattori ohjelmisto)
http://my-symbian.com/main/index.php
jos niihin ei ole tyytyväinen voi niitä tehdä itse.
-Äly puhelimen käytössä vain mielikuvitus on rajana.
-ilmaiset ip-puhelut
Itse olen siirtynyt perus puhelimesta äly puhelimeen enkä koskaan suostuisi palaamaan entiseen.
Kukin tykkää mistäkin. Itselläni taas oli ennen älypuhelin, parikin kappaletta, ja kyllä ne kaikki sovellukset käynnistyi pirun hitaasti, johtuen mm. siitä että joku Nokialla on saanu älynväläyksen jättää sovelluksia ikäänkuin auki, joka syö muistia mielettömästi. Saahan nuo sovellukset tietty suljettua, mutta vaivalloista ylipäätänsä. Itse en sanoisi 6280 peruspuhelimeksi. Sisältää se kuitenkin radion, soittimen, netin, sähköpostin, kameran, videokameran, kalenterin, ym. .... S60 puhelimista se ei eroa juurikaan kuin käyttöjärjestelmältään. Mitä noihin "kalleisiin" java-ohjelmiin tulee, niin yhtä lailla noita kalliita ohjelmia on s60-puhelimiin. Nettiä kun osaa selata, niin löytää myös ison kasan java-ohjelmia. Noista oheislaitteista sen verran, että en tunne montakaan (toisin sanoen ketään), jolla olisi käytössä gps kännykässä, qwerty-näppiksestä puhumattakaan. Sitä paitsi gps-sovelluksesta on tulossa myös s40-versio. Eikös noita ip-puheluitakin voi tehdä ainoastaan tuolla e-sarjalla...
Kolme sekunttia on pitkäaika sovelluksen avautumiseen,niin jo olet pirun hätähinen ihminen.Oli aikaisemmin S40 luuri ja ei siinä ollut muu nopeenpaa kuin alkukäynnistys.Ja senkin hyöty meni siihen että sim-kortin muistia täytyi odotella.Ihan saman aikaa kun tämä E70,n käynnistyminen ottaa.Ja sim-kortti on heti käytettävissä.Nykyään S60,n on jo ihan toista kun mitä se oli 6600,n aikaan
S60 näyttää aikalailla samalta kuin s40 mutta siihen saa huomattavasti enemmän ohjelmia ja se on huomattavasti monipuolisempi, mutta ei monimutkaisempi. s60 puhelin ei jätä ohjelmia auki vaan sen omistaja.
Se on hyvä asia että ohjelmia voi jättää auki voi tehdä montaa asiaa yhtä aikaa esimerkiksi voit kuunnella musiikkia, ladata musiikkia ja surffata netissä samaan aikaan ja vieläpä todella helposti (turhia ohjelmia tosin pitää sammutella ainavälillä, se ei ole vaikeaa). Kun käytät tieto konetta onko sinulla vain yksi ohjelma käytössä kerrallaan... Enpä usko luultavasti kuuntelet musiikkia, lataat samalla jotain ja luet tätä viestiä.
Ip-puheluita voi soittaa, koska älypuhelimeen voi asentaa erilaisia ip-puhelin ohjelmia ja pikaviesti ohjelmia (qwerty-näppäimistö auttaa tässä todella paljon). näitä ei saa perus puhelimeen.
Gps navigaattori löytyy jo neljästä s40 puhelimesta 5140(i) ja poliisejen tetra-puhelimemista, mutta sen saa jokaiseen s60-puhelimeen, yhtä poikkeusta lukuun ottamatta.
Eikös suurin osa noista "ilmaisista" java ohjelmista ole laittomia (pieni osa niistä ilmaisista on tosin täysin laillisia). Kalliita ohjelmia on kyllä olemassa s60 laitteillekin, mutta niille on olemassa myös lailliset ilmais ohjelmat joltakin muulta ohjelman tekiältä.
Mistäs osoittesta löytyy noita ilmaisia sovelluksia nokia 6280 puhelimeen "http://my-symbian.com/main/index.php " Osoitteesta en itse ainakaan löytänyt!!
Peruspuhelin ja peruspuhelin... Itselläni on elisan paketti ja sähköpostit ja surffailut mm. loton teen nykyään puhelimella en koneella. Mitään ongelmia ei ole ilmennyt ja kuvien laatu selviää parin päivän päästä kun laitoin kasan mememään. Kyllä myyjät kovasti e ja n -sarjaa suosittelivat mutta mielestäni liikaa tavaraa jota minä en tarvinnut. Täytyy käyttäjänä miettiä mitä tarvii puhelimelta ja tutkia malleja rauhassa ennen ostamista. Säästyy pitkä penni..
...tuo Elisan paketti on, millä pääsee nettiin? Onko kukaan kokeillu messengeriä tällä puhelimella? Mahtaako toimia kuinka nopeasti ja mitä kustantaa (esim. se Elisa)?