en saa asiassani neuvontaa jai ohjeita, lain mukaan pitäisi sada asiallista kohtelua, mikä on valitusosoite?
sosityöbntekijät
kieltäytyvät
7373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ainakin voisi keskustella, onko muistutuksen tekeminen aiheellista. Sossutoimiston keskuksesta löytyvät hänen yhteystiedot ja soittoajat.
Filexista löytyy seuraavaa:
Muistutus ja sosiaaliasiamies
23 §
Muistutus
Asiakkaalla on oikeus tehdä muistutus kohtelustaan sosiaalihuollon toimintayksikön vastuuhenkilölle tai sosiaalihuollon johtavalle viranhaltijalle. Muistutukseen on vastattava kohtuullisessa ajassa sen tekemisestä.
Muistutuksesta annettuun vastaukseen ei saa hakea muutosta valittamalla.
Muistutuksen tekeminen ei rajoita asiakkaan oikeutta hakea muutosta siten kuin siitä erikseen säädetään. Muistutuksen tekeminen ei myöskään vaikuta asiakkaan oikeuteen kannella asiastaan sosiaalihuoltoa valvoville viranomaisille.
24 §
Sosiaaliasiamies
Kunnan on nimettävä sosiaaliasiamies. Kahdella tai useammalla kunnalla voi olla yhteinen sosiaaliasiamies.
Sosiaaliasiamiehen tehtävänä on:
1) neuvoa asiakkaita tämän lain soveltamiseen liittyvissä asioissa;
2) avustaa asiakasta 23 §:n 1 momentissa tarkoitetussa asiassa;
3) tiedottaa asiakkaan oikeuksista;
4) toimia muutenkin asiakkaan oikeuksien edistämiseksi ja toteuttamiseksi; sekä
5) seurata asiakkaiden oikeuksien ja aseman kehitystä kunnassa ja antaa siitä selvitys vuosittain kunnanhallitukselle.
...tai oikeusavustaja(asianajaja).Jos olet varaton saat julkisen oikeusavustajan ilmaseksi(takuuta asiantuntemuksesta ei ole,mut tyhjää parempi)Netissä on Pesue sivut(googleta siis Pesue)josta voit soittamalla saada myös Anu Suomelalta apua.
Jospa kun oikein monta ihmistä valittaa lääniinkin asti soskujen kohtelusta saadaan joskus muutosta aikaiseksi.
Otappa itelle sanelukone mukaan seuraavalla kerralla ja kysy et saakko nauhottaa keskustelun.Jos et saa niin kirjaa heti ylös aika, paikka ja vastaus.Minunkin ois pitänyt näin tehdä mut kun olen niin luottavainen pöhlö ollut.
Neuvon sinua näin alkajaisiksi,et älä allekirjoita mitään lappuja mitä sosku lyö nokan alle.
Sit jos mitenkään jaksat markkinoi(vaikka kuulostaakin kauheelta)äitiyttä mahdollisimman paljon ja kerro pienetkin asiat missä olet hyvä äiti.Muista aina sanoa lasten edun nimessä asiat ja jos on lasten isän kanssa kauheeta niele ylpeys ja älä missään nimessä ala syytteleen vaikka mieli tekis lasten isää sillä se tulkitaan lasten kannalta huonoksi.Jos olet ihan alussa projektissa kysy suoraan soskulta mikä kongreettisesti pitää tehdä et lapset saat kotiin.
Kaikki pyynnöt tee soskuille kirjallisena,koska se on ainut millä saat valituskelpoisen päätöksen josta voit valittaa.Älä luota soskujen suullisiin lupauksiin.Pyynnöt voit tehdä itse vapaamuotosesti tai sitten oikeusavustajan kanssa tai sitten sosiaaliasiamiehen kanssa.
on ohjata saunan taakse.........ja.............
...lukea itsensä lähihoitajaksi(erikoistua vanhuksiin)Ja kun sosku tulee hoitoon niin....hah!
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/kantelu/kantelu.htx
tuollaiselle oikeusasiamiehelle valittamalla, tyhjän saa pyytämättäkin.
Tuttava aikoinaan sanoi "aseilla asiat ratkaistaan", niin se vaan on, hyssyttely ja hyssälä ei auta, katsokaa ja kuunnelkaa lähi-idän suuntaan, Siten asiat ratkotaan.
Kantelu kunnan tarkastuslautakunnalle myös yksi vaihtoehto. Tarkastuslautakunnalle kuuluu puolueeton tutkinta toimiko mm. kunnan sosiaalitoimi lainmukaan,