http://www.taloussanomat.fi/etusivu/6276713.asp
"Ekonomistit uskovat, että EKP:n koronnostot jatkuvat vielä tänä vuonna. Markkinoilla ennakoidaan yhtä tai kahta 0,25 prosenttiyksikön nostoa vielä loppuvuoden aikana"
Siis puoli prosenttia lisää korkoihin loppuvuonna. Tämä tekee helposti parin kolmen sadan loven tuulipuvun lompakkoon. Ei kyllä yhtään naurattaisi seurata tätä kehitystä, jos olisi ikivelat niskassa!
"Ekonomistit uskovat, että EKP:n koronnostot jatkuvat vielä tänä vuonna. Markkinoilla ennakoidaan yhtä tai kahta 0,25 prosenttiyksikön nostoa vielä loppuvuoden aikana"
Siis puoli prosenttia lisää korkoihin loppuvuonna. Tämä tekee helposti parin kolmen sadan loven tuulipuvun lompakkoon. Ei kyllä yhtään naurattaisi seurata tätä kehitystä, jos olisi ikivelat niskassa!
Vastaukset 25
Vanhimmat
olet kyllä aika pervo ja sairas kun naureskelet omistusasujien kk-menojen kasvulle. Niinku se jotenkin sua auttas.
Kas kun kyllä se korkojen nousu mua sattumalta auttaa. Myin nimittäin alkuvuonna kämpän pois ja rommauksen jälkeen ostan uuden ja entistä ehomman. Ja rommaushan tulee nimenomaan korkojen noususta!!1yks1!
myyny, älä puhu iso mies P.A.S.K.A.A.
Ensinnäkin mä olen nainen, toiseksi kyllä myin, kolmanneksi en millään jaksaisi inttää kaltaisesi parveketupakoitsijan kanssa.
kuitenkin se että juuri alhaiset korot ja pankkien myöntämät pitkät laina-ajat ovat nostaneet hinnat tähän pisteeseen. Rahat juoksee Nallen ja kumppaneiden taskuun -> häviäjiä ovat niin "tuulipuvut" kuin "tuhnutkin"!
Kun Nalle ja kumppanit ovat ryhtyneet vaatimaan lisävakuuksia tuulipukukansalta, on rommaus saatu kunnolla käyntiin. Näin se menee, ensin orjuutetaan kokonainen ikäluokka ikivelalla töihin ja sitten ostetaan itse asunnot halvalla pois kuleksimasta.
ovat ennätyksellisen alhaalla. Ja Nalle ei voi vaatia lisävakuutta jos hoitaa edes korot.
-Kaleeriorja
Kyllä Nalle voi vaatia lisävakuuksia, jos et pysty lyhentämään lainaasi sovittuun tahtiin. Ja sen seurauksena ulosottomies tanssii saksanpolkkaa.
aika miesmäiset ja ronskit jutut sulla naiseksi.
Tiedoksesi:
a) tällä palstalla ei varmaan KOSKAAN ole käynyt kukaan nainen
b) parveketupakoitsijathan ovat nimenomaan vuokralaisia, etkö seuraa yhtään medioita
Vai ronskit jutut. IIK. Pitää ryhtyä siivoamaan suutaan ilmeisesti.
b-kohtaan sanoisin, että nykyään parveketupakoitsijat ovat nimenomaan ikivelkaisia tuulipukuja. Korkeammin koulutettu väki on myynyt neukkuläävänsä pois ja tuhnuttaa nyt vuokralla rommausta sivusta seuraten.
"Korkeammin koulutettu väki on myynyt neukkuläävänsä pois ja tuhnuttaa nyt vuokralla rommausta sivusta seuraten"
Se on aika jännä että kukaan ei reaalimaailmassa tunne ketään tuollaista koulutettua asuntonsa myynyttä tuhnuttelijaa, vaikka palstalla sellaisia mukamas on hirveästi. Pistää vähän epäilemään.
Tunnen montakin tuhnuttajaa. Nyt on loistava aika päästä purkukuntoisista murjuista eroon. Toki jos on hyvä ja aikoo asua asunnossa loppuikänsä, niin sitten ei välttämättä kannata mydä.
Meillä on iso ja pitkä asuntolaina ja siihen 0,5% tekisi 65 €/kk lisää maksettavaa.
Notta melekoenen suapi olla laena jos kolome sattoo noussoopi puolella rosentilla.
että ko. korotus on jo leivottu markkinakorkoihin, jotka ovan nyt selvästi korkeammalla kuin ohjauskorot. Viisivuotinen kiinteä on muuten tällä hetkellä 12kk euriborin alla. Sehän tarkoittaa sitä, että kollektiivinen veikkaus on, että korot ovat kääntymässä ensivuoden aikana laskuun.
Mutta taloustieto ei koskaan ollut sinun vahvoja puolia.
Hitto mitä skeidaa ja ilmeisesti aivan tosissaan kirjoitettua kaiken lisäksi. Tällä palstalla saa kyllä aina hyvät naurut!!1one1!!
"Mutta taloustieto ei koskaan ollut sinun vahvoja puolia."
Tuossa taitaa olla yksi kirjain väärin. Autanko vai arvaatko itse? Vinkki: kyse on s-kirjaimesta.
Kovat on velat, mutta kyllä tässä pärjäillään.
http://www.youtube.com/watch?v=N6DFFHgtlrU
niitä heille mieleisiä artikkeleja, ja aina vaan valuu kusi tuhnun kenkään. Surulliseksi vetäisi heikkohermoisen tuhnun mieli. Onneksi eivät itse ymmärrä edes typeryyttään (tämä palstan multipersoona tuhnu siis)
Rommausuutisia ei tarvitse etsiä, niitä tulee mediaan nykyään päivittäin. Otan osaa jos olet ostanut hiljattain, sinä kuuluut suuriin häviäjiin.
kyllä häviäjiä ovat sitten kuitenkin ne, jotka ovat spekulatiivisessa mielessä kämppiään myyneet ja (turhaan) elämänlaadusta tinkien vuokralla kyttäilleet, muiden nauttiessa sillä aikaa elämästä.
Suomalaisten velkaantumistahti on ollut viime vuosina rajua. Taloutemme käy nyt kovilla kierroksilla. Mitä talouskasvulle tapahtuu, kun velkakannan kasvu viimein pysähtyy, eli velkoja ruvetaan maksamaan reaalisesti takaisin?
Lama ja romahdushan siitä seuraa.
niitä rommausuutisia, aina tuntuu vaan siirtyvän eteenpäin. Otan siis osaa.
jos joku urpo on ottanut\saanut niin ison lainan, että korkejen 0,5% tai vaikka 2% nousu kaataa talouden kokonaan, niin ehkä ansaitsee sen.
Varmasti jokainen kuka lainaa ottaa ei laske lyhennyksiä niin että korot ei enää ikinä nouse.
Mutta kuitenkin jos katsotaan 20 vuoden keskiarvoa, niin aika samoihin menee. Kyllä sitä vaihtelua aina tulee sen verran.
Onneksi sun ei tartte murehtia ollenkaan noita lyhennyksien määriä. "Parin kolmen sadan euron" :D Sun täytyy lähteä viimeinkin suorittamaan apukoulun viimeinen luokka.
Nyt naurattaa.
Käytännössä lainaraha on ilmaista.
Vuokralla asuminen on kallimpaa kuin milloinkaan aiemmin.