Mitkä ovat keskimääräiset hinnat per rakennusoikeusneliö? 800 euroa?
Espoon hinnoista
onkstietoo
51014
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pohjois-Espoosta tai Kauklahden suunnalta voi tontin saada vielä kohtuuhintaan, jos sinne haluaa muuttaa. Mutta muualta tontin ostava saakin sitten maksaa itsensä kipeäksi.
Minusta tuntuu, että välittäjät näitä hintoja ylläpitävät. Hehän saavat aina isomman palkkion, mitä kovempia hintoja tonteista pyydetään ja maksetaan.
Eiköhän tuo nyt kuitenkin ole myyjän etu?
Hinnat ovat ylhäällä yksinkertaisesti siitä syystä, että kysyntää on enemmän kuin tarjontaa.
Toisaalta jos tarjontaa olisi enemmän, niin rakennusvalvontavirasto toimisi kuitenkin pullonkaulana.
Etuovesta ja Oikotieltä tonttien hintaa voi seurailla.
Siis tonttien hurjat hinnat tietävät rahaa sekä myyjille että välittäjille. Perustan tuon väitteeni välittäjistä niille kokemuksille, mitä itselleni on tullut vastaan viimeisten kahden vuoden aikana etsiessäni sopivaa tonttia Espoosta. Kaikennäköisiä kieroiluja käytetään ostajaparkojen linssiin viilaamiseen.
Eipä tuota välittäjää kiinnosta kuin nopea kauppa. Mitä nopeammin kauppa syntyy sen vähemmän työtä ja pääsee myymään seuraavaa kohdetta.
Ihmisllä tosin on jokin auktoriteettien pelko sekä asunto, että tonttikaupassa. Kun kaupassa on mukana välittäjä ajatellaan, että tällainen ulkopuolinen auktoriteeti jotenkin poistaa huijauksen mahdollisuuden. Todellisuudessahan välittäjä jättää ison osan asioista kertomatta kunhan kauppa tulee nopeasti ja se on myyjä joka joutuu mahdollisesti hinnan alennuksiin. Ei kukaan välittäjä hinnan alennuksia omasta pussista ota.
Tontin ostamisen jälkeen pääkaupunkiseudulla törmäät kuitenkin rakennusvalvontaan. Siellä sitten onnea tarvitaankin. Pakastevirka on pakastevirka.
Millaista kieroilua?