Minulla on kaksi tyttömarsua, 7 viikkosia. Ne tuli taloon keskiviikkona 30.8.06 !
Kun silittelen niitä ne "kuikuttavat" hassusti.
Muistuttaa hieman kissan kehräystä. Toinen marsuista, Eerin, tärisee aina kun se kuikuttaa.
Sitten marsut nuolevat kättäni joskus, mutta yhtäkkiä näykkäsee. Helppii?
Kiitos vastanneille! ^^
Kun silittelen niitä ne "kuikuttavat" hassusti.
Muistuttaa hieman kissan kehräystä. Toinen marsuista, Eerin, tärisee aina kun se kuikuttaa.
Sitten marsut nuolevat kättäni joskus, mutta yhtäkkiä näykkäsee. Helppii?
Kiitos vastanneille! ^^
Vastaukset 10
Vanhimmat
ne on ollu sinulla niin vähän aikaa, että ihme että antavat edes silittää.
anna niiden rauhassa tottua sinuun ja syötä ekana päivän herkut esim.porkkana kädestäsi marsuille.
pureminen ja tärinä saattaa johtua tosiaankin siitä, että ne pelkää.
Antaa silittää, sylissä kun pitää, ne on tosi rauhallisia. Mitä kaikkea kasviksii marsulle voi antaa? Oon antanu porkkanaa, ei se nille maistunu. Mitä muuta voi koklaa?
sinulla on marsuja etkä ole ottanut edes ruokinnasta selvää?? Käy jonkun kasvattajan sivuilla.
Marsu ei yleensä syö heti uutta, monta kertaa kun tarjoat niin yleensä alkaa maistumaan.
Kun marsu nuolee ja näykkäsee, se kirputtaa mikä on hellyyden osoitus. Joskus marsu ei tajua säädellä sen voimakkuutta ja kirputus vähän nipistää.
http://www.marsut.net/ruokinta.html
Olen ottanut TARPEEKSI. Perustiedot on hallussa. Ei tarvi alkaa mollaamaa jos kysyy. !?
Mikä itse luulet olevas? Tiedätkö marsuista/yrsijöistä IHAn kaiken? Jos tiedät, ymmärrän, että mollaat kyseleviä.
kysyit jos kerran tiedät. höh. Minua vain suututtaa että ihmiset omistavat jonkin eläimen eivätkä tiedä edes mitä sille voi syöttää. Se kuuluu perusasioihin.
Marsuyhdistyksen sivuille,siellä on paljon tietoa ja varsinkin kasvattajien omilta sivuilta löytyy paljon asiaa!
Kun teet kaiken oikein alusta pitäen (vitamiinit,oikea ruokavalio),niin sinulle ei tule marsujen kanssa itsestäsi johtuvia ongelmia ja marsut elävät onnellisina ja terveinä.
Kiitos. ^^ Oon käynyt noilla sivuilla ja lukenut ne moneen kertaan. Kiitos vinkeistä!
Marsusi kuikutus on sitä että se saattaa pikkuisen pelätä kun on vasta niin nuori. mutta sitten kun marsusi on tottunut sylissä oloon niin kuikutus saattaa muuttua "kurnuttamiseksi" ja se tarkoittaa sitä että marsusi nauttii. ja marsut rakastaa nuolemista. ja se pikku näykkiminen tarkoittaa sitä että marsu tykkää siitä henkilöästä ketä se näykkii. eli marsusi tykkää sinusta. marsu ei tarkota näykkimisellä mitään pahaa vaan haluaa näyttää tunteensa sinua kohtaan. ja ne on hyvät:D saitk nyt vastaukset kysymykseesi? itselläni on 6 vuotta vanha masru eli kokemusta on:DD
Juuh, tajusin. :D Kiits. ^^