Aika hiljaista on nyt viime päivinä ollut Primeran palstoilla. Ilmeisesti kaikki ovat ajelemassa Primeroillaan, eikä kellään ole aikaa kirjoitella vikaselostuksia tänne - vikojahan tosin Primeroissa ei juuri ole..
...tai sitten kaikki ovat Citikan palstalla.. :-)
...tai sitten kaikki ovat Citikan palstalla.. :-)
Vastaukset 12
Vanhimmat
näkyy tulevan juuri 40tkm täyteen/vuosi, ostin vuosi sitten 2000 mallin faceliftin PIKKUKONEELLA (Sportdeck) olen tyytyväinen, hyvin joustaa ko. malli, tosi napakka ajaa, kun on kunnon renkaat alla. Ajovalopolttimot heikoin lenkki, yksi jo simahti (normaalia) ja luulen että toinenkin menee seuraavan vuoden aikana. Öljyt olen vaihdattanut 15tkm välein, nyt kun mittarissa on 120tkm, pidennän vaihtovälin 20tkm:iin, kun ajomatkat ovat suht pitkiä. 15tkm öljy ei edes mustu, tummuu tietenkin.
Kai sitä voisi ostaa jonkun uudemman/paremman autonkin, mutta tämä on parhaita, kun laskee sijoitetun rahan ja saadut kilometrikorvaukset.
Ei yhtään vikaa, tai ylimääräistä korjaamokäyntiä koko aikana. Joskus se tulee. Se on sitten toinen juttu!
Ajellaan tyytyväisenä.
Uusi malli tulossa. Uusia vikoja tiedossa?
Provoilijat puuttuu, koska Primera ei viime kuussa ollut kymmenen myydyimmän kärjessä. Ensi kuussa kun taas on, provoilijat valtaavat palstan.
Mitä tästä opimme : ainakin 90% täällä olevista kirjoituksista on ihan puhdasta ja silkkaa provojen kehittämää skeidaa.
Jos nuo pellet puuttuu, niin kenelläkään ei ole juuri mitään valittamista.
Minulla on 2003-mallinen 1,6-litrainen sedan, jonka hankin uutena 5/03. Mittarissa on vasta 39 000 km, mitään tavallisen listan (lukot ja vinkuvat takajarrut) ulkopuolisia vikoja ei ole ollut.
Punainen maalipinta tosin on hemmetin ohut ja herkkä naarmuuntumaan. Suosittelen kaikille jotain muuta värivaihtoehtoa.
Kesällä kiskoin tällä pienellä moottorilla asuntovaunuakin 1000 km. Ihan hyvin kulki, kun ajeli nelosvaihteella. Ja valitsi mäettömiä teitä.
Primera on auto, joka täyttää perheen perustarpeet kohtuuhinnalla. Jos paljon ylimääräistä olisi, hauska auto olisi vaikkapa Chrysler 300, jollain Hemi-koneella.
Vaan kun lottovoitto edelleen vaan antaa odotuttaa itseään eikä normaalilla palkkatulolla elävä taas voi mitenkään perustella 80 000 euron tuhlaamista autoon, ajelen siis tyytyväisenä Primeralla.
Datsunistin elämä on sellaista alistunutta kuoleman odotusta. Koputellaan puuta ja toivotaan lottovoittoa ja sitä että ei nyt vaan se näyttö pimenisi...
Hemien hinnat ovat muuten laskeneet aivan "tolkuttomasti" eli pienempikin lottovoitto alkaa riittämään moisen hankkimiseen... ;)
uusia "edukkaita" hintoja:
300C 5.7 HEMI V8 *) 59 900
300C Touring 5.7 HEMI V8 *) 59 900
300C Touring 5.7 HEMI V8 AWD *) 63 900
eli säästyneellä 20.000 €:llahan saa äiskälle jonkin pienen kauppakassin
Ja sportcarcenter myi noita uusia 40 tonnilla....
Datsunisti on kylläkin tottunut siihen että tekniikka pelaa ja rahaa riittää muuhunkin elämään kuin korjaamolaskut ...
kauppakassi
Provoilijoilla on nyt muuta puuhaa
No joku ainakin rekkasi akun nimimerkin ja alkoi kirjailijaksi.