Olisiko kenelläkään tietoa/kokemusta kiinteistönvälittäjän hommasta tarkemmin.
Eli mitä luokkaa palkka noin on kuukaudessa? Työpaikan palkka, mitä mietin, koostuu kuulema pohjapalkasta ja provisiosta...
Entä minkälaiset työajat? Äkkiä tulisi mieleen, että on paljon ilta- ja viikonloppu (sunnuntai) töitä, mutta olenko aivan väärässä? Itseäni hieman juuri nuo illat ja viikonloput kauhistuttaa, jos on aina töissä kiinni?!?
Kiitos jo etukäteen :)
Eli mitä luokkaa palkka noin on kuukaudessa? Työpaikan palkka, mitä mietin, koostuu kuulema pohjapalkasta ja provisiosta...
Entä minkälaiset työajat? Äkkiä tulisi mieleen, että on paljon ilta- ja viikonloppu (sunnuntai) töitä, mutta olenko aivan väärässä? Itseäni hieman juuri nuo illat ja viikonloput kauhistuttaa, jos on aina töissä kiinni?!?
Kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Julkisuudessa melskattiin joku aika sitten välittäjien laittomista kilometrikorvauksista (eli palkasta 30 % maksettiin km-korvauksena). Johan on ihme, ellei verottaja puutu asiaan ja laita veronkiertäjille kovat mätkyt. Toivotaan että saadaan asuntojen hintoja nostattavat paskiaiset muiden kanssa samalle viivalle.
Ei taideta tuntea pohjapalkkaa tuolla alalla,vaan palkka koostuu provisioista ja niistä
kuuluisista kilometrikorvauksista.
Jos ei kiinnosta olla töissä viikonloppuisin(sunnuntai on varmaan kiireisin päivä) tai iltaisin,niin hommasta tuskin tulee mitään.
Välittäjän työ on raskasta ja haastavaa ja vaatii tiettyä sinnikästä ja yritteliästä asennetta. Silti se palkitsee ja ainakin itse olen työssä viihtynyt.Työssä tulee vastaan monenlaisia asiakkaita ja hyvät ihmissuhdetaidot on mielestäni yksi tärkeimmistä ominaisuuksista välittäjänä. Työpäivät voi olla pitkiä ja kyllä ne illat ja sunnuntait ovat tärkeimpää työaikaa.Tietysti hyvä oman ajan suunnittelu auttaa järkeistämään työviikkoja.Palkka vaihtelee. Joillakin on pieni pohjapalkka, toisilla pelkkä provisio. Ja kilometrikorvaukset asiaan kuuluvalla tavalla.
Alalle tulee varmasti uudet säännöt kilsakorvauksiin. Alallahan on jostain ihmeen syystä ollut tapana maksaa 30 % palkasta kilsakorvauksina. Kohun takia verottaja varmasti puuttuu niihin ja vastaisuudessa korvauksia tulee vain oikeasti ajetuista kilometreistä, ja veropetosten tekeminen loppuu. En usko että meininki voi jatkua entisellään kun julkisuudessakin on asiasta puhuttu.
Millä tavalla teidän firmassanne hoidetaan tuo kilometrikorvausasia? Väärennättekö jälkikäteen ajopäiväkirjoihin riittävän määrän ajoja?
jos ilta- ja viikonlopputyö kauhistuttaa sekä se, että pitää aina olla tavoitettavissa... Niin unohda koko työ!!!
Mukavaa hommaa jos ei ole perheellinen. Itse olen toiminut välittäjänä yhdessä suomen suurimpiin kuuluvassa välitys firmassa ja pitänyt työstäni paljon.
Kerrottakoon kuitenkin että, työ on todella vaativaa jota ei alaa tuntematon tule ehkä ensimmäisenä ajatelleeksi, kaavoitus, asuntokauppalaki, rakennustekniikka, perintökaari, verotus, maakaaren ym.tuntemus lienee eduksi. Pääasiassa kaikesta selviää jos osaa tulla ihmisten kanssa toimeen.
Palkkaus on todellakin hyvillä välittäjillä hyvä, valehtelematta ministeritason palkkoja jaetaan, mutta jos ei oikein myytävää ilmesty mistään niin nälkä tulee.
Kilometrikorvauksista vielä, olen tietoinen usean välitystoimiston palkanmaksusta ja tuo kilometrikorvaushöpinä on saanut siivet, se ei yleisesti pidä paikkaansa, provisiota tulee myynnistä ja jos myyntiä on tarpeeksi niin eipä sitä jaksa laiskemmat täyttää kilometrin kilometriä.
Miten tätä sanailua lukiessa tulee sellainen tunne, että tätä km-korvausten (siis oikeastihan niitä ei firma maksa, van kiertää veroa ja työntekijä häviää eläke-eduissaan), asiaa haluttaisiin peitellä ja puolustella. Kukahan on oikeasti puolustuspuheen takana. En ainakaan itse tarttunut ministerituloihin ja alkanut jatkaa siitä keskustelua. Aiheena on edelleenkin km-korvausten maksamatta jättäminen.