Kuskin puoleinen takalaakeri pitää ääntä. (Tai ainakin ajattelin niin, koska kääntäessä vas. ääni vaimenee/loppuu...)
Onko millainen homma vaihtaa laakeri itse? Minkä verran menisi aikaa jos vie jollekkin peruskorjaamolle...?
En autoa ole hirveästi korjaillut itse, vaan enemmänkin 2T pyöriä. Peukalo ei kuitenkaan ihan keskellä kämmentä ole.
Onko millainen homma vaihtaa laakeri itse? Minkä verran menisi aikaa jos vie jollekkin peruskorjaamolle...?
En autoa ole hirveästi korjaillut itse, vaan enemmänkin 2T pyöriä. Peukalo ei kuitenkaan ihan keskellä kämmentä ole.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyseessähän lienee rumpujarrut takana, joten periaatteessa helppo homma. Mutta eri asia on, saatko sisemmän laakerin irti navasta, voi olla tosi tiukalla ja vaatii oikeanlaisen ulosvetäjän.
Et kertonut mikä auto on kyseessä. Kuitenkin esim. Borassa jos levyt takana, saataa jarrumekanismi olla hiukan jumittunut -> aiheuttaa vinkunaa. Itsellä vinkui aikanaan (tosin Octavia, mutta sama alusta ja jarruzydeemit), ja nimenomaan mutkissa vinkuna aina hävisi.
Herkistele jarrut jos näin on.
Ei se vinkunaa ole vaan rengasmelun tapaista, matalaa ääntä... -92 vuoden vento 1.8 koneella. Aluksi tosiaan kuullosti rengasmelulta mutta tulee takaa kuskin puolelta ja häviää vas käänntettäessä ja voimistuu oikealle käännettäessä.
Käsijarrun vaijeri on hieman tiukalla, joten täytyypä tarkistaa josko kengät laahaisi sittenkin... Ei viitsisi turhaan viedä korjaamolle.
Kiitoksia vinkeistä!!
on halpoja ja työhön menee ammattilaiselta alle tunti. Itsekin on sinänsä helppo tehdä mutta välineet loppuu yleensä kesken. Järkevintä viedä pajalle.