Kaipaisin vinkkejä sisällä tehtävään henkilökuvaukseen? Eli ihan kodista löytyvillä lampuilla voiko saada onnistuneen kuvan? Miten valot pitäisi kohdistaa? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Kiitos :)
Kiitos :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ikkunan vieressä on myös hyvä ottaa kuvia, jollain lampulla voit tasoittaa varjokohtia jos kasvot näyttää liian tummalta toiselta puolelta.
Tässä yksi esimerkki valojen paikoista:
http://tievie.oulu.fi/taitokurssit/videoilmaisu/valaistus.html
Valkotasopainon kannattaa säätää sitten oikeaksi jos jotain hehkulamppuja tai loisteputkia käytät..
Älä sotke erilaisia valoja. Käytä ainoastaan yhdenlaista valaistusta, päivänvaloa tai keinovaloa. Keinovaloa käyttäessä kaikkien lamppujen pitää antaa samanväristä valoa. Tavallisilla hehkulampuilla ja loisteputkilla on hyvin epämääräinen spektri. Valkotasapainon säätö ei yksin riitä korjaamaan värejä kohdalleen. Jälkikäsittely on erittäin työlästä tai jopa mahdotonta. Mustavalkeissa kuvissa voit käyttää sekavaloa.
Kyllä hehkulampulla on täysin tasainen spekri, tosin lämmin. Kyllä sillä hyviä kuvia saa.
Loistelampun spektri on epätasainen, so. spektristä puuttuu aallonpituuksia (värejä) tai jotkin aallonpituudet (värit) ovat korostuneita. Sillä ei saa väritasapainoa kohdalleen tekemälläkään.
Ainakin osalla loisteputkista on tasainen spektri.Loisteputkivalaisimia on myynnissäkin valokuvausta varten, näillä huippuammattilaiset ottavat erittäin vaativia mainoskuviakin.
Katuvalolamput ja muut vastaavat ovat niitä joiden spektri ei ole tasainen. näiden väriä ei saa korjattua kunnolliseksi millään suotimilla.