puhtaaksikirjoittaja

mie9470

Mikä on hyvä rivihinta puhtaaksikirjoittajalle?
Ammatinkuvaus?

3

3823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xxz

      En ole varma, onko tämä oikea osasto tälle kysymykselle, mutta osaisiko joku vastata tähän asiallisesti?

      • saman tien

        että mikä ammatti on "puhtaaksikirjoittaja"? Oletko sinä mielestäsi puhtaaksikirjoittaja-ainesta? Millaisiin hommiin ja paikkoihin toivot pääseväsi puhtaaksikirjoittamaan?

        Yksi ystäväni korjailee freelancerina graduja ja väikkäreitä. Hän lopettelee kohta opintojaan suomen kielen laitoksella. Hän saa tietenkin itse neuvotella palkkionsa tapauskohtaisesti. En muista, mitä yleensä pyytää. Vaihtelee kai muutamasta kympistä muutamaan sataseen per työ, riippuen mm. siitä, onko asiakkaana kaveri vai joku muukalainen.

        Pari kaveria työskentelee kustannustoimittajana parissa kirjakustantamossa. Palkkauksessa noudatellaan Journalistiliitossa saneltuja minimipalkkioita, olisivatkohan jotain vähän alta pari tonnia/kk. Sitä enemmän jos haluaa, saa koettaa neuvotella. Puhtaaksikirjoittaminen on vain osa näiden ihmisten toimenkuvaa.

        Moni ystävä, kaveri ja tuttava tekee puhtaaksikirjoittajan hommia lehtitaloissa. Tarkoittaa siis sitä, että he muun toimitustyön ohessa lueskelevat muiden toimittajien juttuja ja etsivät teksteistä virheitä ja aukkoja, joita ei toimittaja aina omassa työssään huomaa. Juttujen editoiminen on yksi osa myös toimitussihteerin työtä. Toimittajien minimipalkat on toki määritelty Journalistiliitossa.


    • jköklasdjkl

      Puhtaaksikirjoittaja on turhan laaja kuvaus työstä. Parempi olisi varmaankin sanelunpurkaja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4502
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2924
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2433
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1737
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1409
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1212
    7. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1193
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe