eroahdistusta....

Elikkä kaipaisin nyt hieman neuvoja eroahdistukseen...

Omistan 2 ja puoli vuotiaan uroskoiran joka siis kärsii eroahdistuksesta. Ei tuhoa paikkoja vaan haukkuu ja ulvoo heti kun lähden pois talosta.

ALoitin koulutuksen silloin pentuna aivan normaalisti elikkä ensiksi todella lyhyitä aikoja yksin ja pidensin. Menin sisään vasta kun koira oli hiljaa.
No koira ei koskaan oppinut sitä että kun lähden niin pitää olla jo silloin hiljaa. (on hiljaa lähdöstäni n. 15-30min. (ei tarkempaa tietoa (vaikka asun rivitalossa naapurit eivät ole kertoneet hirveästi...)

No kesällä aloitin alusta. elikkä yiritn ottaa alku haukkumisen pois (kun alkoi haukkumaan täyttä heti kun otin esim. repun tai muuten näytin siltä että olen lähtemässä ilman sitä.)
Elikkä heti kun koira alkoi haukkua niin heitin kolinapurkin. Sitten kun koira päästi minut ovelle ilman haukkumista niin heti kehuin. seuraavaksi sitten lavastin tilanteen niin että olin kuin lähdössä pois, mutta jäin välioven taakse. Ja heitin edelleen purkin ainakun haukkui, mutta aluksi yritin olla 5s poissa (aloitin ina alusta kun koira haukahti) ja hitaalla vauhdilla pääsin 5minüuttiin.

Ja sitten alkoikin taas koulu ja alussa äiti pystyi hoitaa sitä mutta nyt ei taas voi ja kun jätin koiran pitkästä aikaa pidemmäksi aikaa yksin (2h)niin nyt olen taas alkupisteessä.
ja tietty johtui siitä etten kerennyt opettaa kuin vasta vähään lyi 5minuuttiin jotenka ymmärrettävää...

Koirani muutenkin haukahtelee vaikka toisia olisi talossa ja yksi niistä lähtisi (siis ei tarvitse olla edes tuttu että se ilmoittaa jonkun lähdöstä.)

Kerran jätin koiralle herkkua kun lähdin niin koira pystyy kuitenkin syömään vaikka olen poissa. (jätän sille aina myös luita ja sitten joskus motivaatio pallon tai kong lelun kun jää yksin)

Vaikka olisin harjoitellut koirani kanssa ennen yksin jääntiä 2tuntia agia niin jaksaa edelleenkin haukkua.

Elikkä mitäs vaihtoehtoja nyt olisi tähän eroahdistukseen. Tiedän että on olemassa joku D.A.P haihdutin, mutta eikös senkin yhteydessä pidä opetella tätä norm. yksin olo harjoitusta alussa?

En usko että sitruunapannasta on apua koska koira ulvoo (eikä varmaan siihen auta eikä myöskään poista ahdistusta...)

Aina kun lähen niin jätän radion auki mutta ei pakosti hirveästi auta (oppinut vaan että lsilloin tuo lähtee kun laittaa päälle

Jostain kuulin että jos koira osaa nukkua toisessa huoneessa niin osaa olla myös yksin, mutta huomasin, että ei osaa nukkua toisessa huoneessa. koira vinkuin koko yön ja aamulla istten sillä oli ripuli elikkä en tiedä että tuliko tuo stressistä? Siitä sitten tuli mieleen että voiko koiralle olla sitten pahempaa joutuá nukkumaan erihuoneessa kuin olla yksin kotona?

norm. Voin olla eri huoneessa ja ovi kiinni, tällöin koira ei hauku -> nukkuu vain oven takana. (kuulee varmaan sen läpi että olen hereillä:) )

Suihkuhuoneessa voisin olla vaikka 5h eikä koira hauku jotenka kohta mietin että pitäsikö mennä aina suihkuikkunsta ulos XD (ainut ongelma on vain että se on yläkerrasssa :) )

Elikkä tuossa olisi vähän perus tietoa ja varmaan vähän ylimääräistäkin tietoa :)
Joudun muuttamaan varmaan n. vuoden päästä kun pitää vaihtaa opiskelu paikkaa niin toivoisin että vuoden siäsällä onnistuisin poistamaan eroahdistuksen. Ja uusi pentukin olisi tulossa, mutta pitää harkita uudellee jos tämän hetkinen haukkuva kaverini ei tokene :) muuten kohta varmaan kuorossa olisi kaksi XD

Mutta siis kaikkia ehdotuksia ja kokemuksia kertokaa!!! Ja sillä aikaa itse yritän saada aina hoitajan ja harjoitella yksin oloa :)
6404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

sen vielä lisäisin että koiralla ei ole muita "oireita" siis ei karkaile vapaana ja muutenkin tottelee, ei vedä hihnassa yms. elikkä en usko että liittyy johtajuus ongelmaan...

Äänestä

Eroahdistus johtuu melkein aina johtajuusongelmasta. Lue Jan Fennellin kirja Kuuntelen koiraani, sieltä saat erinomaiset ohjeet (2 viikon huomoimattomuuskuuri). Vaikka et nyt uskoisi, että kyse on johtajuusongelmasta, selviää se todella nopeasti, kun huomioimattomuuskuurin on aloittanut. Näin kävi meillekin, en olisi uskonut, että meillä mitään ongelmaa johtajuudessa olisi ollut, mutta tosiasiassa se koira määräsikin melkein kaikesta. Ja todellakin, kahden viikon huomioimattomuuskuurin jälkeen koira ei enää kärsinyt eroahdistuksesta ja se tiesi paikkansa laumassa. Toki edelleenkin pitää noudattaa tiettyjä sääntöjä: mm. ei tervehditä kotiin tullessa, ei sanota mitään kotoa pois lähtiessä. Ei kirjan kaikkia neuvoja pidä ottaa ihan kirjaimellisesti, esim. sitä, että pitää syödä aina ennen koiraa, mutta ehdoton ja täydellinen huomioimattomuus koiraa kohtaa pitää olla ensimmäisen viikon aikana. Toisen viikon aikana koiraa aletaan käskyttää vähitellen ja kehutaan, kun se tekee ensimmäisellä pyynnöllä, mitä pyydetään, muuten ollaan edelleenkin vielä huomioimatta koiraa.

Meidän koiralla ei eroahdistusta enää ole ollut ja koira on muutenkin paljon tottelevaisempi, ei mm. enää rähjää vastaantuleville koirille. Koira jää nykyisin kotiin täysin tyytyväisenä eikä enää hauku. Pahaa se ei myöskään koskaan tehnyt, sillä oli ongelmana jatkuva haukkuminen.

Hae myös täältä http://www.koiraneuvola.fi/ hakusanalla eroahdistus ja huomioimattomuus lisää tietoa. Tässä myös hyvä linkki: http://www.flagstones.info/kirjasto_kontaktiongelma.htm

Suosittelen kokeilemaan! Tiedän monia koiria, jota huomioimattomuus on auttanut.

Äänestä
  • Siis itse kyllä tiedän kyllä nämä kaikki johtajuus asiat. Kävin silloin ongelmakoirakouluttajalla kun koirani oli uhmaiässä ja silloin kävimme läpi kaikki nuo huomioimattomuus jutut ja hihnassa pois vetämiset. Tänä päivänäkin koirallani on tietyt (samat vanhat) säännöt-> elikkä syödä saa vasta käskystä, leikitään silittelen siät vasta kun minä haluan (enkä koiran pyynnöstä) koira ei saa isotella toisille koirille, yms. lenkille lähdetään vasta kun koira istuu rauhallisesti, ovesta ulos/sisään minun luvalla.

    ja vaikka silloin tein tämän kaiken (ja koira lopetti rähjäämisen ja karkailun) ei eroahdistukseen tullut yhtään helpotusta.

    Olen puhunut toisen ongelmakoirakouluttajan kanssa myös elokuussa ja tällöin hän sanoi minulle että koirani ei keile enää minua eikä teillä varmastikaan ole enää johtajuusongelmaa. (kyselin siitä miksi koirani ärisee toisille isoille koirille kun kosketan sitä. Luulin juuri silloin että johtuu edelleen siitä että johtajuus ei ole selvä (ihmettelinkin hänelle että mitenkä voisin vielä näyttää että olen johtaja ja sanoi,että koira saa siitä voimaa -> elikkä oli vain epävarmuutta toisista koirista.)

    Jotenka tämän takia en usko että se on ongelmamme. Omalla rodullani on muutenkin tyypillistä tämä oireilu, koska aina haluavat seurata norm. koko ajan omistajan perässä ja pitää lauma koossa. (kyseessä lammaskoira)

    Mutta tietenkin pitää sitten yrittää tuota huomioimattomuutt uudelleen jo mikään muu ei tehoa :( mutta kun sitä ei haluaisi turhaan tehdä , kun muutenkin harjoitellaan palojn (agilitia) ja kisoja tulossa niin ei huomioimattomuus oikein mahdu näin syksylle...

    Äänestä

  • alkuperäinen kirj. kirjoitti:

    Siis itse kyllä tiedän kyllä nämä kaikki johtajuus asiat. Kävin silloin ongelmakoirakouluttajalla kun koirani oli uhmaiässä ja silloin kävimme läpi kaikki nuo huomioimattomuus jutut ja hihnassa pois vetämiset. Tänä päivänäkin koirallani on tietyt (samat vanhat) säännöt-> elikkä syödä saa vasta käskystä, leikitään silittelen siät vasta kun minä haluan (enkä koiran pyynnöstä) koira ei saa isotella toisille koirille, yms. lenkille lähdetään vasta kun koira istuu rauhallisesti, ovesta ulos/sisään minun luvalla.

    ja vaikka silloin tein tämän kaiken (ja koira lopetti rähjäämisen ja karkailun) ei eroahdistukseen tullut yhtään helpotusta.

    Olen puhunut toisen ongelmakoirakouluttajan kanssa myös elokuussa ja tällöin hän sanoi minulle että koirani ei keile enää minua eikä teillä varmastikaan ole enää johtajuusongelmaa. (kyselin siitä miksi koirani ärisee toisille isoille koirille kun kosketan sitä. Luulin juuri silloin että johtuu edelleen siitä että johtajuus ei ole selvä (ihmettelinkin hänelle että mitenkä voisin vielä näyttää että olen johtaja ja sanoi,että koira saa siitä voimaa -> elikkä oli vain epävarmuutta toisista koirista.)

    Jotenka tämän takia en usko että se on ongelmamme. Omalla rodullani on muutenkin tyypillistä tämä oireilu, koska aina haluavat seurata norm. koko ajan omistajan perässä ja pitää lauma koossa. (kyseessä lammaskoira)

    Mutta tietenkin pitää sitten yrittää tuota huomioimattomuutt uudelleen jo mikään muu ei tehoa :( mutta kun sitä ei haluaisi turhaan tehdä , kun muutenkin harjoitellaan palojn (agilitia) ja kisoja tulossa niin ei huomioimattomuus oikein mahdu näin syksylle...

    mutta tietty kuten luin tuolta ett jos koira voi syödä poissa ollessani kyseessä johtajuus ongelma...
    Mutta itse en tiedä että syökä koira silloin kun olen poissa vai silloin kun astun sisään (koska usein tekee myös niin..)

    Äänestä

Heissa,
Tuttavani koiralla on ollut todella paha eroahdistus. koira tuli hänelle aikuisena ja koiralle ei oltu koskaan opetettu mitään perusttottetleivaisuutta tai muutakaan eikä se ollut kulkenut edes hihnassa. ja haukkui taukoamatta ennen kun omistajat tulivat takaisin. Mutta tämä kysyinen koira on saanut apua eroahdistukseen tarkoitetusta lääkkeistä. jotka maksavat kuukaudessa noin 25 € tai siitä ylöspäin. Koira jää nykyään ihan mielellään kotiiin eikä ole haukkunut sen koomin. Lääkkeen annostusta voi pikku hiljaa sitten ajan myötä vähentää ja joskus sitte koittaa luopua siitä kokonaan :)

Äänestä
  • lääkkeen nimi taisi olla clomicalm,ja sitä käytetään 2-3 kk kuurina käytösterapian yhteydessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivoton tappaus -> siis... kirjoitti:

Elikkä kaipaisin nyt hieman neuvoja eroahdistukseen...

Omistan 2 ja puoli vuotiaan uroskoiran joka siis kärsii eroahdistuksesta. Ei tuhoa paikkoja vaan haukkuu ja ulvoo heti kun lähden pois talosta.

ALoitin koulutuksen silloin pentuna aivan normaalisti elikkä ensiksi todella lyhyitä aikoja yksin ja pidensin. Menin sisään vasta kun koira oli hiljaa.
No koira ei koskaan oppinut sitä että kun lähden niin pitää olla jo silloin hiljaa. (on hiljaa lähdöstäni n. 15-30min. (ei tarkempaa tietoa (vaikka asun rivitalossa naapurit eivät ole kertoneet hirveästi...)

No kesällä aloitin alusta. elikkä yiritn ottaa alku haukkumisen pois (kun alkoi haukkumaan täyttä heti kun otin esim. repun tai muuten näytin siltä että olen lähtemässä ilman sitä.)
Elikkä heti kun koira alkoi haukkua niin heitin kolinapurkin. Sitten kun koira päästi minut ovelle ilman haukkumista niin heti kehuin. seuraavaksi sitten lavastin tilanteen niin että olin kuin lähdössä pois, mutta jäin välioven taakse. Ja heitin edelleen purkin ainakun haukkui, mutta aluksi yritin olla 5s poissa (aloitin ina alusta kun koira haukahti) ja hitaalla vauhdilla pääsin 5minüuttiin.

Ja sitten alkoikin taas koulu ja alussa äiti pystyi hoitaa sitä mutta nyt ei taas voi ja kun jätin koiran pitkästä aikaa pidemmäksi aikaa yksin (2h)niin nyt olen taas alkupisteessä.
ja tietty johtui siitä etten kerennyt opettaa kuin vasta vähään lyi 5minuuttiin jotenka ymmärrettävää...

Koirani muutenkin haukahtelee vaikka toisia olisi talossa ja yksi niistä lähtisi (siis ei tarvitse olla edes tuttu että se ilmoittaa jonkun lähdöstä.)

Kerran jätin koiralle herkkua kun lähdin niin koira pystyy kuitenkin syömään vaikka olen poissa. (jätän sille aina myös luita ja sitten joskus motivaatio pallon tai kong lelun kun jää yksin)

Vaikka olisin harjoitellut koirani kanssa ennen yksin jääntiä 2tuntia agia niin jaksaa edelleenkin haukkua.

Elikkä mitäs vaihtoehtoja nyt olisi tähän eroahdistukseen. Tiedän että on olemassa joku D.A.P haihdutin, mutta eikös senkin yhteydessä pidä opetella tätä norm. yksin olo harjoitusta alussa?

En usko että sitruunapannasta on apua koska koira ulvoo (eikä varmaan siihen auta eikä myöskään poista ahdistusta...)

Aina kun lähen niin jätän radion auki mutta ei pakosti hirveästi auta (oppinut vaan että lsilloin tuo lähtee kun laittaa päälle

Jostain kuulin että jos koira osaa nukkua toisessa huoneessa niin osaa olla myös yksin, mutta huomasin, että ei osaa nukkua toisessa huoneessa. koira vinkuin koko yön ja aamulla istten sillä oli ripuli elikkä en tiedä että tuliko tuo stressistä? Siitä sitten tuli mieleen että voiko koiralle olla sitten pahempaa joutuá nukkumaan erihuoneessa kuin olla yksin kotona?

norm. Voin olla eri huoneessa ja ovi kiinni, tällöin koira ei hauku -> nukkuu vain oven takana. (kuulee varmaan sen läpi että olen hereillä:) )

Suihkuhuoneessa voisin olla vaikka 5h eikä koira hauku jotenka kohta mietin että pitäsikö mennä aina suihkuikkunsta ulos XD (ainut ongelma on vain että se on yläkerrasssa :) )

Elikkä tuossa olisi vähän perus tietoa ja varmaan vähän ylimääräistäkin tietoa :)
Joudun muuttamaan varmaan n. vuoden päästä kun pitää vaihtaa opiskelu paikkaa niin toivoisin että vuoden siäsällä onnistuisin poistamaan eroahdistuksen. Ja uusi pentukin olisi tulossa, mutta pitää harkita uudellee jos tämän hetkinen haukkuva kaverini ei tokene :) muuten kohta varmaan kuorossa olisi kaksi XD

Mutta siis kaikkia ehdotuksia ja kokemuksia kertokaa!!! Ja sillä aikaa itse yritän saada aina hoitajan ja harjoitella yksin oloa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu