Onko vakio paperisuodattimen vaihtamisesta paremmin hengittävään hyötyä autossa johon ei ole muuta tehty? Onko teho tai kulutus eroa mittattu jossain lehdessä?
Mahdollinen hyöty on tietysti pieni, mutta homman halpuus ja helppous voisi tehdä siitä silti kannattavan. Mitä eri merkkejä Suomessa on myytävänä?
Ilmansuodattimista
7
703
Vastaukset
- YRMY
Todella paljon eroa sanoisin. Itse sain lähes 8 hp lisää kun vihdon vapaastivirtaavan suod.
- minä.
Moottorin tehoon ja polttoaineen kulutukseen vaikutukset on aika minimaalisia,mutta yleensä nuo jälkiasennettavat puhdistajat ovat ns. pestäviä että tuota kautta voisi ajatella että muutama eku ja luontokin pikaisen säästyisi.
tehoa EHKÄ muutama heppa, riippuen hieman koneen koosta, ja entisen suodattimen tukkoisuudesta.
Ja pestävä malli, ni ei tarvii hommata välillä uutta, vaan säästää pesemällä vanhan.
- Frd
Imuteho kasvaa huomattavasti ja on siitä pientä hyötyäkin. SIis pientä. VAikuttaa hieman koneen kiertävyyteen
- kepuli
Kartiosuodatin kannattaa, alkuperäiseen koteloon tuleva ei.
Riippuen autostasi ja lähinnä sen ilmamäärämittarista, ei öljyttyjä suodattimia kannata käyttää. Eirtyisesti kuumalanka-mittarit tykkäävät kyttyrää (VW, Audi, yms.), käyntihäiriöitä ja seokset pielessä.
Apex'ilta saa öljytöntä suodatinta, mutta suodatin on kertakäyttöinen. Powerdoselta on saanut rosterisuodattimia 3"-5" koossa, jotka puhdistuvat paineilmalla tai vaikka vedellä ja kyllä virtaa!- Frd
On saatavissa vakio koteloon vapaamminvirtaavia, mutta näitä paljaita papisuodattimia ei kannata käyttää, ellei se oli viileän ilmavirtauspaikassa, sillä jos on paikassa, missä se pääsee imemään lämmintä ilmaa ei ole hyvä juttu. Eli sen pitää saada viileää ilmaa koneeseen..lisäputkella ellei saa alkuperäisiin, niin laittaa tulemaan viileätä ilmaa. Auttaa myös jos suojaat imuputket jollain alumiini tai muulla, jotta imuilma olisi viileätä. Se vaikuttaa muutaman prosentin verran tehokkaammin silloin
- Frd
Jos on kaasari kone= ilmamäärämittari, jolloin se saattaa vaikuttaa seoksiin.
Ruisku ?ilmamassamittari, ei ole väliä, koska kone osaa itse säätää seoksensa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers724806Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi481956Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479