Talvi tulee!

Jos siirryttäisiin vaikka edes pikku hetkeksi iloisempiin aiheisiin, tehtailun kauheuksista huolimatta (muttei tietenkään unohtamatta!)

Eli mitä meinaapi porukka nyt talveksi? Joko on suunntelmia, etelänlomia, uusia vahvistuksia koirajoukkoihin ja näin?
En minä yhtään etuajassa ole ;P

Meillä tuon huskypojun kanssa tulee ensimmäinen suomen talvi yhdessä. Ja ikää rupeaa passelisti olemaan sen verran että päästään harjoittelemaan vetoa, valjakkojuttuja ja sen sellaista. Niissä merkeissä meikäläisen talvi tulee varmasti menemään :)

Eli mitäs muut?
6359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

odotan Lillin juoksua ja sitten Lilli-Putin kanssa Englantilaisen herrasmiehen luokse (asuu Suomessa). Jos onni on myötäinen ja Lillistä tulee kantava, niin sen pennun hoidot ja sitten ollaankin jo melkein pääsiäisessä. Jos onni on edelleen myönteinen ja Lillin pennut syntyvät elävinä ja siellä olisi terhakka tyttö, niin sitten olisin minäkin onnellinen pennun omistaja ja saisin nauttia taas vapaasti pennun kanssa touhuamisesta.

Äänestä

niin, eli ennen joulua on kutakuinkin 1-4 synttäriä per kk. Omanikin tässä välissä ;) Davyn kanssa aletaan hautaamaan sitä sukkapalloa lumen alle, ja olisi tarkoitus myös katsoa, pärjääkö koirani vetäjänä. Ei todennäköisesti, mutta pieni toivonkipinä on kun koirassa kumminkin samojedia on.. En ala häntä vetokoirana pitämään, liian arat anturat sille hommalle. Mutta ihan mielenkiinnon ja huvin vuoksi koitetaan!

Joulupipareita alan tekemään jo marraskuussa (kyllä, meillä tulee olemaan valtavat piparikasat jouluna). Kun lehdet tippuvat puista, on aika alkaa harjoittelemaan Lehtikasoihin pomppimista, ai että tämä koira rakastaa sitä (ja itse saan hyvät naurut myös) ;D

Äänestä

ihan höperönä kun tulee syksy ja talvi.kahdella lapsistamme ja miehellä synttärit loppusyksystä joten niitä suunnitella.koulu alkoi toissapäivänä(etälukio) ja se joulu!!!mulle syksyn tulo merkitsee uutta alkua ja kaikkea ihanaa,kynttilöitä,jouluvalot,joulu perheen kanssa,paljon ulkoilua koirien kanssa,pihahommia,kanervat kuistille,leipomista lasten kanssa,lumityöt,lumisade,syksyn värit...aivan ihanaa siis=)

Äänestä
  • en niin hirveästi joulusta perusta.
    Taitaapi mennä siihen, että lähdetään suvun mökille koirien kanssa pariksi-kolmeksi viikoksi lumen saartamiksi :) Loput ajasta onkin sitten töitä ja muuta harrastelua koirien kanssa. Ahkion vetämistä ja näin.

    Äänestä

Hei kiistakumppani!!=) Mulla ei oo mitään ihmeempiä suunitelmia talveksi. Samaa rataa se menee kuin mitä tähäkin asti talvet on mennyt.

Ite en ole talvi-ihmisisiä sentakia tämä kesän loppuminen hieman masentaa. Olen tässä kuumeisesti katsonut koirailmoituksia, voi olla että otan talvi-iltojeni seuraksi jonkun hauvan.

Äänestä

ja se on kaikkien kolmen "koirakoplan" ensimmäinen syksy. pikku Skutte jo nyt jahtaa puista tippuvia lehtiä. kivaa nähdä sitten kun lumihiutaleillakin voi leikkiä.
Apollolle olen ajatellut hankkia vetovehkeet ja Skutte voi vaikka istua siinä pulkassa.
Luckylle en tiedä mitä tehdä. se saa tyytyä juoksemaan perässä. älkää käsittäkö väärin, me rakastetaan Luckya ihan yhtä paljon kun muitakin , mutta se on "pikkusen yksinkertainen".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Shiisaa kirjoitti:

Jos siirryttäisiin vaikka edes pikku hetkeksi iloisempiin aiheisiin, tehtailun kauheuksista huolimatta (muttei tietenkään unohtamatta!)

Eli mitä meinaapi porukka nyt talveksi? Joko on suunntelmia, etelänlomia, uusia vahvistuksia koirajoukkoihin ja näin?
En minä yhtään etuajassa ole ;P

Meillä tuon huskypojun kanssa tulee ensimmäinen suomen talvi yhdessä. Ja ikää rupeaa passelisti olemaan sen verran että päästään harjoittelemaan vetoa, valjakkojuttuja ja sen sellaista. Niissä merkeissä meikäläisen talvi tulee varmasti menemään :)

Eli mitäs muut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu