APUA

Menin ja räpelsin biosista CPU clokin 133mhzsta 165:een. Tallensin ja kone ei enään käynnisty..
Kone hurisee ja kovalevyn merkkivalokin palaa muta näyttö on täysin pimeänä.

Mitä olen mennyt tekemään? Poltinko prossun vai selviääkö tästä vielä jotenkin?

(Kirjoittelen tässä toisella koneella)

Niin prossu oli amd athlon xp 2400
emo (kai?) k-600
5442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moikka !!

Tässä JAT Hardwaren sivuilta ohjetta koneesi kuntoon saamiseksi.



Viritin BIOS:a ja kone ei käynnisty!

Vastaus: Jos viritit asetuksia liian tiukoiksi, niin voi olla, että osat eivät toimi kyseisillä asetuksilla. Monissa emolevyissä on BIOS:n nollauksen tekevä jumpperi tms. Tieto sen sijainnista löytynee emolevyn ohjekirjasta tai emolevyn pinnalta. Sen nimi on yleensä Clear CMOS tai vastaavaa. BIOS:n nollaus tapahtuu yleensä seuraavasti ( Saattaa vaihdella emolevystä riippuen ). Laita koneesta virrat pois, laita jumpperi "Clear"-asentoon tai vastaavaan, anna olla paikoillaan muutaman sekunnin, laita jumpperi takaisin normaaliasentoon ja käynnistä kone. BIOS:a pitäisi olla vakioasetukset, joten joutunet säätämään optimaaliset asetukset uudelleen.

http://www.jathardware.com/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=30

Äänestä

lailla ja muuta sieltä takaisin alkuperäiseen. Yleensä del painelemalla onnaa.

Äänestä

jotkut emot esim mulla menee
kello asetuksiltaan oletus asetuksiin.
kun käynnistää koneen 3-4 kertaa tai
painaa koneen käynnistyessä insert näppäintä.

Äänestä

normaalia jos tuota FSB:a nostaa liikaa.
etsi emolta CLEAR CMOS(RESET CMOS) ja palauta kone tehdasasetuksiin.
-virrat koneesta pois (joko virtalähteen takaa tai sähköjohto kokonaan pois pistorasiasta)
-koneen kotelo auki
-etsi tuo CLEAR CMOS emolevyltä(yleensä löytyy läheltä paristoa)laita jumpperi muutamaksi sekunniksi
-jumpperi pois
-sitten virrat koneeseen ja käynnistät koneen

esim. kuva. tuossa esim. 3 pin. systeemi.
jupperia(keltainen) käytetään toisssa paikassa ja palautetaan takaisin tuohon asentoon.

http://www.barrys-rigs-n-reviews.com/reviews/2006/hardware/uguru/images/uguru016.jpg

voi olla myös 2.pinniä jolloin ne pitää yhdistää jumpperilla tai jollain sähköä johtavalla esineellä ja ottaa jumpperi sitten pois.

jos ei se CLEAR CMOS millään löydy pariston(kuva) poistaminen ajaa saman asian.virrat myös silloin kokonaan pois.

Äänestä

Entiedä onko tussa sun emossa jo Pci väylä lukot.
jos ei ole niin tuolla 165 FSb:llä nousee nuo pci väylät jo aika ylös. 166Fsb saattaa taas jo toimia hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hölmö.. kirjoitti:

Menin ja räpelsin biosista CPU clokin 133mhzsta 165:een. Tallensin ja kone ei enään käynnisty..
Kone hurisee ja kovalevyn merkkivalokin palaa muta näyttö on täysin pimeänä.

Mitä olen mennyt tekemään? Poltinko prossun vai selviääkö tästä vielä jotenkin?

(Kirjoittelen tässä toisella koneella)

Niin prossu oli amd athlon xp 2400
emo (kai?) k-600

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu