Kokemuksia Liverpoolista

Olen lähdössä Liverpooliin viikonlopuksi joulukuussa. Kertokaa mitä kannattaisi käydä katsomassa ja onko tiedos halpoja hotelleja/hostelleja. Liverpool-Fulham matsi olis ainakin tarkoitus käydä tsekkaas. Pankaas kommenttia:)
31091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No ainakin hyvä ja halpa hostelli on Formula-1 !
Taksimatka esim. Matthew streetille n. 2-4 puntaa.
Suosittelen.
Jos musahommat yhtään kiinnostaa , niin ilman muuta legendaarinen Cavern Club ym. muut pubit Matthew streetillä.
By the way ... mihin hintaan sait lipun Liverpoolin matsiin ; ja mistä hommasit?
Hyvää reissua !!!

Äänestä

No käypäs ainakin Alber Dockilla, se on vanha satama-alue joka on uudistettu, ylhäällä luxuskämppiä yksityisille ja alhaalla kauppoja ja ravintoloita. Ihan kivoja krääsäkauppojakin mistä saa mitä vaan. Mutta lähinnä kiva paikka tunnelman vuoksi.

Kauhistus kun parin vuoden jälkeen alkaa nimet kadota päästä... Mutta Liverpool on myös kuuluisa siitä että siellä kaupungissa on 2 katedraalia. Ihan yliopiston vieressä moderni Katolinen katedraali ja hiukan sivummalla Anglikaanien katedraali jonka torniin pääsee myös pientä maksua vastaan. Hienot näköalat, ei korkeanpaikanpelkoisille! Sen katedraalin ympäristössä on myös hieno vanha hautausmaa/puisto jossa kokee Liverpoolin historiaa.

Jos Beatlesit kiinnostaa, mene Magical Mystery Tourille!!! Aika hassu turistikierros, hauskassa vanhassa bussissa joka kiertää kaikki beatlesnähtävyydet (penny lane, strawberryfields, cavern club, jäsenien talot). Osaava opas kertoo mielenkiintoista juttua ja hauskuuttaa esim tietovisoilla. Suosittelen!!!

Äänestä
  • että tuon Magical mystery tourin voi varata Albert Dockilta josta se myös lähtee. Siellä on myös Beatles museo. Ihan keskustassa on turisti info johon suosittelen menemään. Kaupungin asukkaanakin sain sieltä aina kullan arvoisia neuvoja, myös sieltä voi varata näitä bussikierroksia. Liverpoolissa on paljon nähtävää!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koukku kirjoitti:

Olen lähdössä Liverpooliin viikonlopuksi joulukuussa. Kertokaa mitä kannattaisi käydä katsomassa ja onko tiedos halpoja hotelleja/hostelleja. Liverpool-Fulham matsi olis ainakin tarkoitus käydä tsekkaas. Pankaas kommenttia:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu