Olemme remontoimassa keittiötä ja kaapistoiksi valitsimme tummanruskeat alakaapit ja valkoiset kiiltäväoviset yläkaapit.
Mutta minkäväriset kaakelit valitsisin?
Monilla on varmasti ko yhdistelmä kaapeissa,mutta mikä olisi hyvännäköinen kaakeli?
Valkoinen kenties liian steriili ja laitosmainen....
Mutta minkäväriset kaakelit valitsisin?
Monilla on varmasti ko yhdistelmä kaapeissa,mutta mikä olisi hyvännäköinen kaakeli?
Valkoinen kenties liian steriili ja laitosmainen....
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pukkila Harmony-sarjasta vaalean- tai keskiharmaa 97x197mm, tiililadonta ja saumaväri alakaappien sävyyn. Toimii.
Meillä on pähkinän väriset keittiörungot ja vaalean harmaat ovet. Välitilalaatoitus on punasävyinen, aivan loistavan näköinen vaikka hankintahetkellä vähän arvelutti. Kehuja valinnasta on saatu monelta taholta.
Laatta on vähän mosaiikin näköinen ja yhden palan koko on noin 2x5cm.
Meillä on valkoiset kaapit kokonaan, alumiininvärinen jalkalista ja tumma pähkinätaso ja tumma parketti. Minäkin luuin että valkoinen laatta tuohon on liian kylmä, ajattelin jotain ruskeansävyistä, mutta päädyin kuitenkin valkoiseen ja nyt näyttää ihanan rauhalliselta ja keittiö ei hypi silmille, vaikka oviaukkosta näkyykin olkkariin.
Valkoiset ovat kuitenkin melko rauhallinen valinta, mieti että keittiösi on jo kaksisävyinen. Sinne tulee kuitenkin laitosmaisuutta poistamaan kahvinkeitintä, patalappuja, kaikkea muuta kamaa, varsinkin jos jossain on avohyllyjä.
valkoinen voisi olla ihan hyvä ratkaisu.tai sitten jos olet todellinen jonkun värin kannattaja niin joku ihanan värikäs/kirkas/kaunis. Mutta valkoisella varmasti saat tasapainoisen mutta ei kuitenkaan tylsän.Keittiötarpeilla yms. saat sitten väriä muuten keittiöön.
Hyvä valinta mielestäni tummanruskea-valkoinen yhdistelmä. olen ajatellut jotain samankaltaista omaan keittiööni.Itse laittaisin välitilaan jotain muuta kuin laattaa.
mutta älä ainakaan laita tummanruskean kaveriksi harmaata.mun mielipiteeni ettei ruskeat ja harmaat sovi yhteen.
vaikka laatta olisi valkoinen niin sen laatan muodolla,ladonnalla, tyylillä tms. voisi leikitellä ja tehdä persoonallisen ratkaisun.
Valkoiset kaakelit ovat iätön valinta - niihin et kyllästy. Mikäli haluat jotain "jujua" laatoitukseen, tutustu eri kokoisiin ja muotoisiin laattavaihtoehtoihin.
Viiden vuoden päästä mikään ei pistäisi omassa keittiössäsi silmään yhtä pahasti kuin "vanhentunut" trendilaatoitus :)
Terv. Ulla
http://sisustusfoorumi.fi/ - sisustajan koti