mulla tulee alapäähän haavaumia ja kirvelee
voiko terveys-siteille olla allerginen
10
1780
Vastaukset
- Beatrix*
Niille voi olla allerginen, koska ne sisältävät monenlaisia kemikaaleja. Lisäksi ne ärsyttävät hautomalla ja mekaanisesti hankaamalla. Kannattaa kokeilla, josko toinen merkki auttaisi, tai sitten vaihtaa kuukautissuojaa. Kestositeet ovat auttaneet monia, joilla on ollut samaa vaivaa, samoin kuukuppi. Niin ja ei kyllä tamponikaan haudo tai hierrä, vaikka sekin sisältää valkaisuaineita ym.
- Tulla
Ei voi. Itse olen käyttänyt siteitä jo 20-vuotta, eikä ikinä ole ollut mitään tuommoisia oireita. Ja ei ole minun ystävällänikään koskaan ollut. Noita kuulee aina jostain, mutta en usko itse noihin. kannattaa käyttää vähän enemmän hengittävimpiä siteitä, niitä paksuimpia, ne ei hierrä tai muuta. Ohuitten siteiden koostumus on niin tiheä, ettei ne pysty hengittää.
- niin ei muutkaan
Tulla kirjoitti:
Ei voi. Itse olen käyttänyt siteitä jo 20-vuotta, eikä ikinä ole ollut mitään tuommoisia oireita. Ja ei ole minun ystävällänikään koskaan ollut. Noita kuulee aina jostain, mutta en usko itse noihin. kannattaa käyttää vähän enemmän hengittävimpiä siteitä, niitä paksuimpia, ne ei hierrä tai muuta. Ohuitten siteiden koostumus on niin tiheä, ettei ne pysty hengittää.
Jaa että jos sinulla tai ystävilläsi (oletteko kovinkin syvällisesti keskustelleet tästä side-aiheesta..?) ei ole ollut oireita niin ei kenelläkään muullakaan voi olla? Kummallinen ajattelutapa.
Tottakai siteet voivat äsyttää ihoa. Kannattaa tosiaan kokeilla jotain muuta kuukautissuojaa.
- Neee
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1220
"Allergia ja astmaliiton allergiapuhelin on saanut naisilta säännöllisesti puheluita siteiden aiheuttamista iho-oireista.
-Usein on varmasti kyse ihan ärsytyksestä, siteet hautoo herkkää ihoa, osalla ihmisistä on ollut formaldehydiallergiaa ja luonnonhartsiallergiaa, sanoo Jonna Suominen, Allergia ja astmaliitosta. Hän jatkaa, että ihottumaa voi olla paikallisesti intiimialueilla tai jopa polviin saakka.
-Kyllä, siteen käyttö voi aiheuttaa allergiaa. Siteessä on formaldehydiä, muoveja... suurin ongelma tällä hetkellä onkin se, ettemme tiedä mitä aineita siteessä on. Se on selkeä puute tällä hetkellä, toteaa Hyvinkään sairaalan gynekologi Ritva Hurskainen.
Etenkin formaldehydin tiedetään aiheuttavan mahdollisia ihoärsytyksiä. Formaldehydi on kosmetiikassa yleisesti käytetty, pistävän hajuinen aine, joka toistuvasti iholle altistettuna aiheuttaa ihoärsytystä. Suurina määrinä se voi aiheuttaa jopa syöpää. Niki Alanko, Allergia- ja astmaliiton markkinointipäällikkö ei osaa sanoa, käytetäänkö formaldehydiä kaikissa siteissä, asiaa kun ei ole tutkittu. "- Jepuli80
Jos mä nään ton fakin kuningaskuluttaja linkin vielä kerrankin, niin alan kirkua ja KOVAA!!
- :-)
Jepuli80 kirjoitti:
Jos mä nään ton fakin kuningaskuluttaja linkin vielä kerrankin, niin alan kirkua ja KOVAA!!
http://kuningaskuluttaja.yle.fi/node/1220
oli ihan pakko...
- Siteistä luopunut
Sama vika! Olenkin sitten siirtynyt käyttämään tamponeja pelkästään, yöksi joutuu laittamaan siteen, mutta laitan sitten yöksi mummokalsarit, ettei kiristä ja hankaa. Onneksi on lyhyet kuukautiset.
- se käsitys...
... että ohuet, paljonimevät siteet sisältävät mm. muovia ja liimoja ja ne voivat ärsyttää limakalvoja. Samoin pikkuhousun suojat ärsyttävät helposti.
Koeta siis etsiä "vanhanaikaisia" pehmeitä, vähän paksumpia siteitä tai siirry tampooneihin. - Mirka
Minä vaihdoin kertakäyttöiset kuukautissuojat kestositeisiin (ja kuukautiskuppiin) kolme vuotta sitten juuri tämän takia, kun siteistä meni iho rikki ja vuoto oli niin niukkaa että tamponien käyttökin oli kivuliasta. Kestositeet ovat tuoneet niin huomattavan helpotuksen että en ole niitä kokeiltuani käyttänyt enää yhtä ainoaa kertakäyttöistä sidettä tai pikkuhousunsuojaa.
- pannepakana
Olen allerginen joillekin siteille, ainoat jotka minulle käyvät ovat ns. halpismerkit: pirkka ja vuokkoset.
Esim. libresse ja always ovat liian muovisia minulle.
HUOM!
Myös lääkärini on todennut olevani allerginen näille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648