puolet sais lähteä kilometritehtaalle.
yt-neuvotelut
poliisille
7441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
toiveesi toteutuukin piakkoin. Mikäli asut maaseudulla noin 60 km päässä isommasta kaupungista, ei sinun tarvitse kohta poliisia katsella. Saat ajella vapaasti humalassa, sinun omaisuutesi on varmasti heikomman "suojan" alla ja juoppojen tekemisistä on turha lähteä soittelemaan.
Ei, älä minua kiitä, lähetä kiitoksesi jo etukäteen kihlakunta uudistusta tekeville henkilöille. Toivottavasti kaikki tälläkin palstalla poliisien määrän puolittamista muutavat sankoin joukoin maalle. Maaseutu nousuun vaikka sitten paskahousujen voimin. Muuta maalle, siellä et törmää pollariin!
sitä olinkin jo harkinnu.
Kyllä olisi aikakin käynnistää YT-neuvottelut. Kaikkialla muualla on jo vuosia pyritty tehostamaan toimintaa ja väkeä on pistetty pois niin yksityisiltä kuin julkisellakin sektorilla. Poliisi on viimeisiä tehottomuuden linnakkeita tässä maassa. Porukkaa kyllä on mutta silti merkittävä osa rikoksista jää kokonaan tutkimatta.Puolet porukasta pois ja lopuille edes jonkinlaiset vaatimukset siitä, että työaikana pitäisi tehdäkin jotain eikä vain kuluttaa aikaa perse auton penkissä. Esimerkiksi vuonna 2005 omaisuusrikoksista selvitettiin vain 40 % ja rikoslakirikoksista kokonaisuutena 67 %. Missä muualla saisi nykyisin pitää työpaikkansa, jos tekisi vain noin puolet töistään? Tuollaista venkoilua ei nykyisin suvaittaisi missään muualla.
Voisin vapaaehtoisesti jäädäkin pois, ettei vain tarvitsisi tällaisten puupäiden juttuja selvitellä tai lukea tai vielä pahempaa, kuunnella...
Voisin jäädä todellakin pois, mutta onhan jonkun pidettävä huolta niistä paskaisista, oksennuksen peittämistä ja kuset housuissa olevista kansalaisista joiden ohitse nämä inisijät vain kulkevat ja sitten haukkuvat poliisin saamattomuutta.
Samoin voisi jäädä pois usea tutkija, ettei tarvitsisi kuunnella niiden onnettomien nakkivarmaiden selityksiä siitä miksi poliisi heitä vainoaa ja heidän mielestään he ovat vain varastaneet tarpeeseensa.
Saako tarpeeseensa varastaa toisen omaisuutta ?
Jos joku tarvitsee autoa, saako sen käydä varastamassa naapuritalon P-paikalta ?
Tai voisi sitä jäädä pois töistä, jos ei tarvitsisi jonkun taltuttaa niitä pillereistä ja kaikenlaisesta kamasta sekaisin olevia kansalaisten ryöstäjiä tai niitä kaikkein kuuliaisimpia aktivisteja, jotka saavat omasta mielestään rikkoa paikkoja, piirrellä seiniin ja maalailla kuviansa spray-maalilla, koska heidän aatteensä antaa siihen luvan.
Hyvä inisijät, olette oikeassa.
Tälläinen ole mahdollista...
Puolet ole lähelläkään lähtijä määrää..siis jos laitetaan asennevammaiset pois