Autoilu

Hei!
Osaako kukaan antaa vinkkejä, miten saisin koiran totutettua autossa olemiseen! Koira on nyt neljä kuukautta. Se on tottunut olemaan matkan aikana sylissäni, mutta se on kova vauhtia kasvamassa isoksi, enkä jaksa pitää sitä sylissäni. Olen istunut sen kanssa takapenkillä, silloin se on puoliksi sylissäni, mutta kun se joutuu olemaan siellä yksin, se ei osa istua, vaan seisoo ja kiemurtelee!.. Ja siitähän tule huono olo ja oskettaa. Joten antakaa vinkkejä..
Kiitos etukäteen!
2240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei! itse olen antanut erään eläinhomeopaatin antamia homeopaattisia rakeita koiran matkapahoinvointiin autossa. Ne ovat auttaneet tosi hyvin, myös tulevan vuodenvaihteen takia aion turvautua ko. rakeihin, sori en muista nimeä, mutta ota selvää joltain eläinhomeopaatilta tälläisista rakeista. Myös Avena Sativa =Kauranversouute rauhoittaa koiraa, auttaa myös ihmisille migreeniin mm. Sitä saa ainakin joistain isoista kaupoista, myös apteekeista ja luontaistuotekaupoista.
Voit tietenkin opettaa koiraasi käyttämään valjaita takapenkillä, näin se pysyy ainakin paikoillaan, eikä riehu sinne tänne. Omat koirani matkaavat nly-boxeissa paikasta A paikkaan B.
Hyviä matkoja koirasi kanssa, kokeile noita rakeita, tietenkin Delivet -sarjasta löytyy matkapahoinvointitabletteja, joita saa eläintarvikeliikkeistä tai toisista isoista kaupoista.

Äänestä

Oma koirani (samoin kuin sen emä) kiljui ja vapisi ensimmäisillä autoilu keroilla. Pelotti ihan selvästi, mutta muutamien kertojen jälkeen homma alkoi sujua. Älä anna koirallesi ruokaa ainakaan tuntiin ennen auto kyytiä, ettei ala niin helposti oksettamaan. Nykyisin meidän collie voi syödä vaikka kuinka paljon ennen autoilua, eikä huonoa oloa tule. Kyytiin se änkeää väkisin, mutta kun ollaan perillä - oli se sitten kylä tai kotipiha- sitä on tosi vaikea
saada autosta pois. Ei uskoisi samaksi autopelkuriksi mitä pentuna oli. Eli harjoitus tekee mestarin. Vielä, kun koirasi selvästi pelkää autossa, älä puhu sille säälittelevällä äänellä. Silloin palkitset sitä pelkäämisestä ja
se luulee, että nyt onkin pelättävä. Juttele sille iloisella äänellä, ihan mitä sitten keksitkin. Esim. että nyt mennään Roopen kanssa kauppaan, mitäs ostetaan.
Kuulostaa hölmöltä, mutta ainakin omalle koiralle se auttoi jo muutaman reissun jälkeen. Nyt se olisi autossa vaikka koko päivän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amanda kirjoitti:

Hei!
Osaako kukaan antaa vinkkejä, miten saisin koiran totutettua autossa olemiseen! Koira on nyt neljä kuukautta. Se on tottunut olemaan matkan aikana sylissäni, mutta se on kova vauhtia kasvamassa isoksi, enkä jaksa pitää sitä sylissäni. Olen istunut sen kanssa takapenkillä, silloin se on puoliksi sylissäni, mutta kun se joutuu olemaan siellä yksin, se ei osa istua, vaan seisoo ja kiemurtelee!.. Ja siitähän tule huono olo ja oskettaa. Joten antakaa vinkkejä..
Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu