Mikähän olisi hiljaisin kypärä? Nyt ajelen Schubertin Conseptilla, semmoisella edestä avattavalla. Siinä on omat etunsa, mutta hirmuinen on pauke ja ulina koko ajan korvissa. En oikein osaa tulpat korvissa ajaa, joten olen yrittänyt kestää. Nyt kuitenkin ovat syksyn alennusmyynnit alkaneet, joten olen päättänyt alkaa katsella uutta hiljaisempaa pottaa, mutta millaista?
Meluton kypärä
K100RS
62610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sellainen, joka ainakin sopii päähän. Tarkoitan, että tällä palstalla on ollut valituksia ns. hiljaisista kypäristä ja niiden meluista, niinkuin Schuberth. Veikkaan, että kypärä ei ole sopivin mahdollinen.
Älä yritä kestää,vaan opettele käyttämään korvatulppia . Valitse niistä sinulle parhaiten sopivat, tosiasia on että meluttomia kyräriä ei olekkaan ja menetetty kuulo ei palaudu.
Oletkos huomannut, että jos ajelet reilusti alle satasta, niin ei tuuli humkise niin kovin.
Metelin määrä on suhteessa nopeuteen.
Ite käytän tulppia aina kun lähden matkaan. Pottana on Nolanin umpi.
Työmatkalla on 80 rajoitus lyhyttä moottoritiepätkää lukuunottamatta. Ulina on siitä huolimatta karmaiseva. Schuberthissa on kyllä paljon ulokkeita ja särmiä, joihin viima ottaa. Jotkut potat ovat sileitä kuin kananmunat. Miten on niiden meluttomuus? Katselin jo paikallisessa kaupassa espanjalaista Nzi-merkkistä sileää kypärää. Mitenkähän se? Hintakaan ei ollut paha, parinsadan eken kieppeillä ja siitä vielä alennus.
En kuullut €:0)
Joku toinenkin kertoi, että kypärä on niin sopiva, että se varmaan auttaa pitämään melun kurissa.
En nyt viitsi taas mainostaa, mikä kypärä mulla on, mutta en mä ole tarvinnut korvatulppia. Kypärä istuu päässä aika tiiviisti. Visiirin hikeentymisongelmia mulla on varmaan just samasta syystä tai sitten kypärässä on huono ilmastointi.
Tai oliskohan mulla sattumalta pleksi niin, että se auttaa tilanteeseen.
siis jos melu syntyy ilmavirroista joita pyörän pleksit kasaa kypärän seutuville ei kypärän vaihto paljoa asiaa auta.
Normimittaus kypärillä melunsuhteen tehdään "vapaassa ilmassa". Tee koe itse, aja vaikka satasta ja kohota kypärä pois pleksin tms. ilmavirrasta.