Kannattavuus

Mikä on kun ei rahat riitä?

Tänään lueskelin Ajolinjaan ja tuli taas mieleen kysymys mitä olen jo pitkään miettinyt että miten toisten kannattaa tehdä jotain hommaa ja toisille sama homma tuottaa vain tappiota. Lehdeshän oli juttua näistä UPM autoilijoista jotka oli lopettanut hommat ja toisaalta toinen yrittäjä osti autot ja jatkoi hommia ja sanoi että ihan hyvinhän tässä menee.

Kun ajetaan samanlaisella kalustolla ja pöllihommiin ei varmaan miehiä saa talkoilla hommia tekemään niin niistä tuskin kovin isoja eroja syntyy. Ainoat mitkä itselle tulee mieleen on omantyönosuus ja se minkälaiselta pohjalta on aikoinaan lähdehty liikkeelle.
Jos on ollut paljon perämettää (luulisi että nekin on kohta hakattu tai kyllä ne ainakin joskus loppuu) ja joskus vanhoina hyvinä aikoina on tahkottu rahaa ajohommista ja nyt autot pystytään ostamaan suoraan omiksi niin kyllähän siitä varmaan jotain jää. Vastakohtana on vekselivetoiset vehkeet niin kyllähän tälläisissa tapauksissa kulurakenne on aivan toinen. Toisaalta jutussa mainittiin että kyseessä on pitkät perinteet omaavia yrityksiä.
Vai onko toisilla niin paljon velkaa ettei ole muuta mahdollisuutta kun jatkaa että saa edes jotain? Monilla isännillä tuntuu olevan jännä ajatusmaailma siitä että jos yksi auto tuottaa huonosti niin ostetaan lisää autoja, usein vielä samaan huonosti tuottavaan ajoon.
Yrittäjän omastatyöstä pitäisi myös päästä "tuntipalkoille" mikä kyllä nykyään vaati että itse ajetaan paljon. Jos ajatellaan että itselle riittää vähän pienempikin ja sitten firmassa ajaa veljet ja vaarit ja toisella hieman laiskan pulskeat kuskit niin kyllähän siinäkin niitä eroja syntyy.
Itse olen seurannut alaa noin kymmenen vuotta juitsarin paikalta ja usein alamäki alkaa siitä kun ostetaan uudet vehkeet (firmassa keskimäärin 1-2 autoa) palkataan kuskit (nykyään vaikea saada hyviä) ja itse maataan himassa ja toivotaan että jotain jäisi kirstun pohjalle. Oma lukunsa on nämä ko. lehdessä mainitut yrittäjät jotka ostaa autoja mitkä ei ole tuottavassa työssä ja silti menee hyvin. Käsittämätöntä että ostetaan miljoonan vehkeet ja sitten ei ole 2.5 vuoteen ajettu kuorman kuormaa. No jotain bisnestähän niilläkin tehdään sitä ei vaan kerrottu mitä.
Itse olen miettynyt siirtymistä ratin taakse ja ehkä myöhemmin yrittäjäksi mutta aika villiä homma kyllä tällä hetkellä on. Isot isonee ja pienet kuihtuu. Ehkä yhden lopettaneen autoilijan sanat: "kun metsästä pulloja keräämällä saa saman rahan niin mitä järkeä tässä on", on syytä pitää mielessä.

8

3735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelinappula.

      Olinpa itse töissä parikymmentä vuotta isossa kuljetusliikkeessä,ihmettelin itsekkin monesti pihalla jouten seisosovaa kalustomäärää! Mutta siinä ajan myötä selvis ainakin yksi asia,nimittäin ajot otettiin semmoisella rahdilla että:"toinen sivu tyhjänä" periaatteella,oikeastaan aika terve ajattelutapa?. Kieltämättä firma oli aika monopoli asemassa alallaan(pari isoa kilpailijaa) MUTTA! tilaaja sai myös laatua(ajoissa perille ja puhtaana) Mutta iso kuljetusliike pystyy jonkin aikaa seisottaa muutaman autonsa liikut ja sillä välin muut autot tuo kuitenkin sen verran rahaa taloon että se parin auton yrittäjä on helisemässä? MUTTA USKO tai ÄLÄ niin teollisuus pitää pitemmän päälle huolen siitä että riittää pikku talojakin! (Kyllä muita hommia kahtelisin kuin ka-yrittäjä tänäpäivänä?)

      • teollisuus

        Kyllä teollisuus pitää kilpailusta huolen, valitettavasti ala on niin helppo aloittaa että moni laskutaidoton lähtee mukaan.
        Siten pää osa massa rahdista pysynyt halpana isojen käyttäessä alihankkijana näitä heikompia ja konkurssin tai luovutuksen tullessa on hämmästyttävän pitkään löytynyt jatkajia.
        Pyttypuolella meinasi yksi päästä miltei monopoliin ja sillä pääsi pienyrittäjät vähän aikaa töihin miltei millä hinnalla vaan.
        Itse pyrin hinnoittelemaan siten että toinen sivu on mahdollista tulla tyhjänä ja paljon tulenkin, mutta kun saa sitten toiseenkin suuntaan vakityön joka myös samoin hinnoiteltu niin kyllä tulee tulostakin.
        Tosin pienenä on pysytty, mutta asiakkaat vaativat juuri tuota virheettömyyttä, helpolla ei pääse.


    • puutaajetaan

      Ei tossa UPM:män hommassa oo mitään sanomista autoyrittäjillä. UPM;män isot herrat on päättäny että autoyrittäjiä vähennetään roimalla kädellä ja se alotettiin vaan pohjanmaalta. Kyllä samalla virmalla tullaan muualla Suomessa perässä aivan varmasti.Siinä vaan seulottiin kuka ajaa halvimmalla ja annetaan sille ajot ja vastuu alihankkijoineen hoitaa. Sitä vaan ihmettelen mitä ne alihankkijat saa taksaksi kun ei itse yrittäjäkään pärjää. Autoyrittäjillä ei oo ollu neuvottelussa muuta mahdollisuutta kun laittaa nimi paperiin tai lopettaa puuautoilu. Ajolinjan juttuun palatakseen niin Lapuan mieshän totesi että yhen yhtiön ajoilla ei voi tulla toimeen että onko sekään sitten järkevää ajattelemista taksaneuottelussa. Suomessa vaan ajetaan paljon puuautohommissa yhteen yhtiöön. Lohdullisena tietona voi sanoa, että puuautomiehistä ja yrittäjistä tulee vielä suuri pula tässä maassa ku suuri ikäpolvi jää eläkkeelle jossei tämä sortti muutu tässä maassa ja pikaisesti.

      • Kuskizzz

        Pula on pian ja huutava sellainen........

        Kunpa ei lapuan veljekset haukkais liian isoa palaa,

        jos vaikka kustannukset vähän heittäis. En usko että

        tienaavat sen enempää 15 autolla kuin muut 1-2:lla.

        Kuskit ja valtio syö voiton.. Niinhän se Mikkokin

        sanoi että voitolla sitä eletään, joka on ihan tosi!


      • vähentää lähitulevaisuudessa myös koneyrittäjien määrää. Pyrkivät niihin suurempiin yrityskokoihin. Jos ei yrityskoko kasva, lopetat. Yksinkertaista politiikkaa UPM:n puolelta.

        "Lohdullisena tietona voi sanoa, että puuautomiehistä ja yrittäjistä tulee vielä suuri pula tässä maassa ku suuri ikäpolvi jää eläkkeelle jossei tämä sortti muutu tässä maassa ja pikaisesti."

        Näin on. Pulaa on havaittavissa jo nytkin, jatkajia ei tahdo löytyä. Toisaalta kuskejakaan ei kasva puissa, hehheh.

        Mielenkiintoisia aikoja tässä eletään, tähän kun lisää digipiirturit ja tiukentuvan valvonnan, niin kyllä moni yritys joutuu lopettamaan. Monihan perustaa yrittämisen sille pohjalle, että silloin ja silloin työnnellään ylikuormilla.
        En tiedä, varmaan olisi kaikille parasta kun teollisuus tulisi vastaan ja sanoisi, että vaikkapa 63t isommilla ei sitten ajeta (vaikka osaltaan näitä rajoituksia onkin jo asetettu). Ja taksa olisi kaikille sama, sellainen taksa että sillä pärjää vaikka kuormaa olisi vähän alle 60 tonnia.

        Joskushan puu todellakin on niin kevyttä, ettei niitä saa edes mahtumaan kyytiin niin paljoa, että saisi kantavuuskuorman. Ja kun tätä yrittää, eli kuormasta tulee lentoliikennettä vaarantava, niin poliisit sakottavat ylikorkeudesta vaikka yhdistelmä painaisi 56t :)

        Toisaalta tuo taksojen yhtenäistäminen ja esim. tuollainen 63 tonnin rajan vaatiminen vaatisi nosturiin vaakan (tai ilmajousitetun vehkeen) mutta olisihan se aika helppoa ajella kun ei tarvitsisi pohtia mahdollista ratsiaa ja kortin menetystä. Ja ettei asia olisi liian yksinkertainen, niin mites kun ajetaan junaan... Silloinhan ei ole kukaan muu vahtimassa kuin virkavalta.


    • niin kauan kuin jaksan muistaa, vaikken kovin vanha olekkaan. Toiset pärjäävät ja toiset eivät pärjää millään, ei vaikka auto / autot pyörisi kellon ympäri.

      Kyllä kuskina on helpompaa, eipähän ole rahaa kiinni niissä vehkeissä. Autoilijaksi en rupea, ja se on ihan varma.

      • on....

        mutta kurssilla(lupa) opin vasta laskeen..kuinka
        iso raha on esim -10% tiputus taksoissa.
        Hölmön hommaan.Ostan pihalle vanhan k-auton.enkä
        aja metriääkään.
        Siinä se tienaa parhaiten..


    • perustuu

      Ylikuormiin, Kuljettajien huonoihin palkkoihin, ylipitkiin työpäiviin ja "kirjanpito virheisiin" Niin se vaan on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      133
      3861
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      20
      1803
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      37
      1678
    4. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      324
      1516
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      20
      1423
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      42
      1366
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      77
      1029
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      16
      1014
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      132
      990
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      75
      916
    Aihe