Meidät vihitään tänään, sairaalassa rakkaani vuoteella klo 13. Rakkaani on vakavasti sairas eikä toivoa paranemisesta ole. Kun hän oli alkuviikolla vielä paremmassa kunnossa kysyi hän totuus-tai tehtävä -leikissä menenkö hänen kanssaan naimisiin. Kirkkoherran avustuksella se järjestyi näin lyhyessä ajassa. Olemme olleet yhdessä 5 vuotta, ja rakkaani pitkä toive on ollut päästä naimisiin kanssani, ja nyt toive lopulta toteutuu. Myös minä olen iloinen, vaikka olen itkenyt tänäkin aamuna luopumisen tuskan vuoksi. Olemme nukkuneet yhdessä hänen huoneesaan 5 yötä, ja on ollut tuskaista nähdä hänen tilansa huonontuvan hiljalleen koko ajan. Saimme ehtoollisen torstaina ja meidät siunattiin, se toi helpotusta.
"En paljon sulle luvata mä saata, en pitkää onnea taata, mut tuu mun vaimoksein"
Erilaiset häät
5
1855
Vastaukset
- Syksyn morsian
Iloa, surua ja varmasti järkevääkin, olethan nyt virallisesti rakkaasi lähiomainen. Jaksamista sinulle ja vaimollesi tuleville ajoille.
- evenn
Ihanaa ,että välität rakkaastasi noin paljon!
Jaksamisia
ja onnea teille molemmille.
- ihmettelevä
2.9. oli lauantai. Esteiden tutkinnassa minimiaika lain mukaan on 7 vuorokautta, eli alkuviikosta ei voi puhua mitenkään. Vai oliko kenties edellisen viikon alusta kyse, eli noin 1,5 vk aikaisemmin..?
Esteiden tutkinnan voi saada jo kolmessa päivässä... En sitten muuten tiedä. Itse olen menossa naimisiin kesällä 2007, mutta kerran jo naimisissa olleena voin sanoa, että me ainakin saatiin viidessä päivässä häät järkättyä :D
- Luuleva
trueshine kirjoitti:
Esteiden tutkinnan voi saada jo kolmessa päivässä... En sitten muuten tiedä. Itse olen menossa naimisiin kesällä 2007, mutta kerran jo naimisissa olleena voin sanoa, että me ainakin saatiin viidessä päivässä häät järkättyä :D
En tiedä asiasta juurikaan mitään, mutta voisin hyvin kuvitella, että jos kyseessä on ns hätätapaus, eli toinen on kuolemansairas ja ehkäpä melkein kriittisessä tilassa, niin kaikki on mahdollista järjestää ripeästi.
Eli hätätapauksessa saisi siis nopsaan myös esteiden tutkinnan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1572924Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2842610Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.681741Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e431628Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381520- 1221276
- 1101194
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141144Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3411055