Kuinka paljon

rahaa

Millaisenkohan budjetin kanssa kannattaisi lähteä Britteihin/Lontooseen, jos viettää 10 päivää matkalla?

Jos joku vielä pystyisi suht realistisesti erittelemään majoitukseen, syömiseen ja muuhun menevän rahan määrän, olisin kiitollinen (tiedän, haastavaa, sillä hintoja on monia, samoin kulutustottumuksia, mutta jotain suuntaa antavaa...?).

6

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellu-65

      Viime syksynä budjetoin matkallemme 100 euroa / päivä per nenä. Olimme silloin Lontoossa 7 päivää. Hotelli oli maksettu erikseen, mutta tämä summa sisälsi matkat, pääsyliput, syömiset ja shoppailut. Hieman alle tämän selvisimme, mutta tuo shoppailu jäi ehkä hieman vähemmälle kuin olin etukäteen arvellut.
      Olen taas muutaman viikon kuluttua lähdössä hieman lyhyemmäksi ajaksi Lontooseen. Saa nähdä kuinka paljon nyt menee. Luulisin että nyt on enemmän ostettavaa...

      • Ellu-65

        Edellisessä viestissäni tuo matkat tarkoittaa travelcardia ja muutamaa taksimatkaa iltaisin. Muutoin matka oli tietysti maksettu jo aiemmin!


    • budjetti

      Jos olet jo Suomesta hankkinut Lontoon sisäisen liikenteen matkakortin (Travelcard), niin aika vähällä selviät Lontoossa. Museothan ovat ilmaisia ja näyteikkuna-shoppailu ei maksa mitään. Itselläni meni ruokaan ja juomiin about 20-30 puntaa per päivä. Kannattaa tietysti ottaa varalta mukaan hieman tuhdimpi nippu valuttaa, ettei joudu pulaan, jos jotain yllättävää sattuu.

    • .................

      tuo ellun sanoma 100e per päivä per nenä on ihan hyvä arvio, sillä elää jo ihan hyvin. Huomaa kuitenkin että jos oma budjettisi on pienempi, pärjäät huomattavasti vähemmälläkin, tai jos haluat, niin kulumaan saa paljon enemmänkin. Tosi vaikea sanoa, kun ei tiedä yhtään oletko reppureissaaja joka voi yöpyä hostelleissa vai haluatko huippu-hotellin jne:)
      Jos vähän tarkemmin kertoisit millaista lomaa haet, niin olisi helpompi vastatakin. Katsele vaikka netistä hotellien hintoja, niin se auttaa jo jonkun verran. Matkustamiseen Lontoossa(metro bussit) menee reilut 7,50 e/päivä. Ruokaa saa sekä halpaa että kallista, riippuu itsestäsi:) Nähtävyyksistä monet ovat ilmaisia, esim. mielestäni parhaat museot Lontoossa, Natural History Museum, Science Museum jne. Shoppailu on yleisesti ottaen jonkun verran kalliimpaa kuin Suomessa. Klubeille sisäänpääsy maksaa ehkä keskimäärin £10, jonnekin vähemmän ja jonnekin enemmän, alkoholi on hieman kalliimpaa kuin Suomessa. Syömisestä en osaa sanoa kyllä mitään. Käytkö syömässä pikaruokaa, etnisissä ravintoloissa, pubeissa vai "hienommissa" paikoissa?

      • rahaa

        Kiitos vinkeistä.
        En oikein itsekään ihan tarkkaan vielä tiedä, millainen loma on tulossa, pystynkö esimerkiksi majoittumaan osaksi tuttavieni luona, yms. Muuten majoitukseen kyllä riittää vaatimattomammatkin hostellit.
        Luulen myös ruokailun olevan vaihtelevaa (pikaruokaa, etnistä ruokaa, pubeja ja ravintoloita)...
        Mutta jotain suuntaa antavaa rahan suhteen jo tulikin, eli kiitos siitä.
        Ajattelin itse nyt varata noin tuhat euroa koko matkaan, johon sisältyisi myös n. 150 euron lentoliput.


      • ..........
        rahaa kirjoitti:

        Kiitos vinkeistä.
        En oikein itsekään ihan tarkkaan vielä tiedä, millainen loma on tulossa, pystynkö esimerkiksi majoittumaan osaksi tuttavieni luona, yms. Muuten majoitukseen kyllä riittää vaatimattomammatkin hostellit.
        Luulen myös ruokailun olevan vaihtelevaa (pikaruokaa, etnistä ruokaa, pubeja ja ravintoloita)...
        Mutta jotain suuntaa antavaa rahan suhteen jo tulikin, eli kiitos siitä.
        Ajattelin itse nyt varata noin tuhat euroa koko matkaan, johon sisältyisi myös n. 150 euron lentoliput.

        Tuolla budjetilla pärjäät varmasti hyvin. Hauskaa reissua!:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1598
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1553
    3. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      12
      1328
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    5. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      221
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      871
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      816
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      797
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      43
      776
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      9
      770
    Aihe