nopea välityspalvelin

kukaan sattumalta sattuisi tietämään jotain, mieluiten ulkomaalaista ilmaista välityspalvelinta joka olisi myös nopea? tai no, suht koht nopea. Kaikki joita tähän mennessä olen löytänyt, on joko niin hitaita, että sivujen lataamisessa menee monia kymmeniä sekuntja tai usemmiten välipalvelin kieltää avaamasta joitakin sivuja.

kiitokset vastanneille.
4333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tulee mieleen että miksi käytät välityspalvelimia jos ne eivät toimi kunnolla?

Äänestä

Minkätyyppisiä rikoksia aiot tehdä sen avulla?

Äänestä
  • , mutta ajattelin, että olisi turvallisempaa selata nettiä anonyymisti :) ja muutenkin kuulemma nettiselaaminen nopeutuu jos käyttää välipalvelinta koska selain hakee etsittävää sivua sieltä ensin. mutta ei minulla esim. mbnetin välipalvelin nopeuttanut selailua mitenkää. hidasti vaaan ^o)

    http://www.mbnet.fi/mbinternet/ohjeet/proxy/

    Äänestä

  • karvonen4 kirjoitti:

    , mutta ajattelin, että olisi turvallisempaa selata nettiä anonyymisti :) ja muutenkin kuulemma nettiselaaminen nopeutuu jos käyttää välipalvelinta koska selain hakee etsittävää sivua sieltä ensin. mutta ei minulla esim. mbnetin välipalvelin nopeuttanut selailua mitenkää. hidasti vaaan ^o)

    http://www.mbnet.fi/mbinternet/ohjeet/proxy/

    täyttä puppua. välityspalvelin ei oo nettiselain, vaan palvelun ulläpitäjän paikka säilöä sivujaan, mihin selainohjelmat ottaa yhteyttä.

    Eli jos explorerisi ei toimi, tarkista asetukset ja siellä myös voit kieltää sivuston keräämästä evästeitä, eli henkilökohtaisia tietojasi, esim ip ossu yms.

    Eli käytä järkeä. Äläkä ota tuota xyz.. puheita millänsäkkää, se uhkailee ja vittuilee täällä kaikille, ja tuottaa mielipahaa ja vahinkoa vaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


karvonen4 kirjoitti:

kukaan sattumalta sattuisi tietämään jotain, mieluiten ulkomaalaista ilmaista välityspalvelinta joka olisi myös nopea? tai no, suht koht nopea. Kaikki joita tähän mennessä olen löytänyt, on joko niin hitaita, että sivujen lataamisessa menee monia kymmeniä sekuntja tai usemmiten välipalvelin kieltää avaamasta joitakin sivuja.

kiitokset vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu