.50 bmg

Ei taida olla tommoseen vehkeeseen ihan helppo saada lupia. Onko kellään viiskymppistä? Siis tiedän että Suomessa on joillakin kyseisiä aseita, mutta haluaisin tietoja paperisodasta. Monster Lynx olis hiano vehje.
21202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei luulisi olevan ongelmia, mikäli yksi kivääri jo löytyy ennestään.

Lippaaton kertatuli, kaliiberi 12.7*99, käyttötarkoitus pitkän matkan rata-ammunta.

Käyttötarkoitukseen tietysti harrastus/urheilu.

Hyvä on tietysti aseen tarkka malli ja rata jossa aiot sitä käyttää, laittaa paperiin.

Luvan saanti tosin voi riippua ihan paikkakunnasta, Tsadissa saattaa poliisi kysellä, että Helsinki-Vantaan kentälläkö meinaat ampua:)

Eikö kannattaisi miettiä .338LapuaMagin ostoa ennemmin?

Ampumakustannukset puolituumaisella ovat noin 6-10 erkkiä laaki riippumatta siitä lataatko itse, vai ostatko kaupasta.

Äänestä
  • Muistaakseni Lynxi kustantaa jotain kolme tonnia ja putkeen kannattaa laittaa se tonni vähintään.
    Lisäksi etujalat, kunnon ampujanmatto ja ratakaukoputki jolla näkee kunnolla > 300m matkoille.
    Ensimmäisillä Lynxin kappaleilla ei saanut ampua tehdasladattuja patruunoita, en tiedä miten näillä nykyisillä.

    Latausvälineissä on myös Bmg-lisä, holkit maksaa oikeen perskeleesti ja prässi pitää olla myös tuhtimmasta päästä; muistaakseni hylsy vaatii muokkautuakseen noin 8000 kg voiman.
    Hornady tekee hyvää A-Max pitkän matkan luotia jota saa pikkurahalla joka eräliikkeestä..
    Valmista patruunaa saa halvimmillaan vajaalla 4 eerolla kipale.
    Lapua tekee ruutia ja latausoppaasta löytyy ohjeet Suomeksi.

    .50 Bmg on sinänsä ihan tavallinen kiväärikaliberi, patruuna on vaan isompi.
    Esikuvana oli 13mm Mauser joka oli ulkonäöllisesti normaalin kiväärin näköinen, tosin isompi.
    Ei siinä ole patruunan rakenteessa tai muutenkaan mitään erikoista, konstruktio lähtee jostain vuoden 1916 tienoilta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kembo kirjoitti:

Ei taida olla tommoseen vehkeeseen ihan helppo saada lupia. Onko kellään viiskymppistä? Siis tiedän että Suomessa on joillakin kyseisiä aseita, mutta haluaisin tietoja paperisodasta. Monster Lynx olis hiano vehje.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu