Hep! Onko mahdollisesti Yli-Maariaan pientalon rakentavia täällä? Kiinnostaisi erityisesti maaperä sillä suunnalla, onko yleensä tarvittu paalutusta ja mitä on tullut hintaa? Myös muut perustamiskustannustiedot ovat tervetulleita kyseiseltä alueelta.
Turun Yli-Maariaan rakentaneet
Mou
3542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kesän aikana on tehty perustukset talolle, savea oli 6-9 m meidän tontilla. Koko perustusurakka tarvikkeineen ja töineen ja täyttöineen oli 40 k€, meillä on tuulettuva alapohja.
Saven syvyydestä saat suuntaa antavaa tietoa kun kysyt esim tonttinaapureilta, joilla on jo maaperätutkimus tehty. Sen perusteella voit laskea tai kysellä paalutuksen hintoja.
kovasti informaatiosta.
Riippuu tosi paljon tontista, meillä oli kallio alla ettei tarvinnut yhtään paaluttaa. Kaveri rakensi tuohon pellolle eikä myöskään tarvinnut paalutusta kun taas muutama tontti eteenpäin joutui paaluttaamaan tosi paljon.Kovasti täällä vaihtelee eli kannattaa vähän katsella