Koiramme söi siis karkkipussillisen karkkeja! Olin juuri avannut pussin ja kerkesin ottaa siitä 3 karkkia ku sitten piti kävästä kaupungilla. Nostin pussin korkealle tasolle, jonka korkeus on siis 112cm, ja kun tulimme, niin pussi oli typötyhjänä eteisen lattialla. Mitä siis tehdä? Saako koiruus sokerihumalan vai? Kyseessä on reilun vuoden ikäinen, isokokoinen tytteli.
KARKKIA 350g
13
21377
Vastaukset
- lellu1960
Jos karkit olivat tavallisia karkkeja, ei siis sisältäneet ksylitolia, eivätkä olleet suklaata, en usko, että suurta vaaraa on, varsinkin jos koira on kookas. Maha sillä voi kyllä mennä kuralle, anna myös riittävästi vettä, jos haluaa juoda. Kyllä koiran maha ihmeen paljon kestää, minunkin sakemanni söi aikoinaan kilon verran viinikumikarkkeja (öh..)eikä tullut edes kipeäksi.
- m-li
Ihan vain tiedoksi tällainen juttu, joka meillä tuli vastaan viime joulun tienoilla, kun sesse veti naamaansa lapsen lattialle jättämän konvehtirasian... Soitin ell, joka kysyi, mitä suklaata, ja sanoi, että jos on suomesta ostettu, niin ei mitään hätää. Suomalaisessa suklaassa ei kuulemma ole niin paljon sitä jotain (en tosiaankaan tiedä, mikä on se suklaan koiralle haitallinen aine), että se olisi koiralle vaarallista suurinakaan määrinä.
- vaarallisempaa
m-li kirjoitti:
Ihan vain tiedoksi tällainen juttu, joka meillä tuli vastaan viime joulun tienoilla, kun sesse veti naamaansa lapsen lattialle jättämän konvehtirasian... Soitin ell, joka kysyi, mitä suklaata, ja sanoi, että jos on suomesta ostettu, niin ei mitään hätää. Suomalaisessa suklaassa ei kuulemma ole niin paljon sitä jotain (en tosiaankaan tiedä, mikä on se suklaan koiralle haitallinen aine), että se olisi koiralle vaarallista suurinakaan määrinä.
Vaalea suklaa ei ole läheskään niin vaarallista kuin tumma. Suomalaisessa tummassa suklassa on ihan samat aineet kuin ulkolaisessakin, mutta ehkä ulkomailla käytetään useimmin todella tummaa suklaata, jossa suklaan määrä on suurempi.
- koiralle.
Anna myös ruokaa, se tasoittaa sokerihumalaa. Toivottavasti karkeissa ei ollut xylitolia.
- ....
saattaa vatsa hieman olla sekaisin ja oksennella saattaa...
- aloittaja
Lumipantteri pussi oli kyseessä. Siinä vissiin ei ole ksylitolia...Pussi oli revitty niin pahoin että en voinut tekstiä lukea.
Koira voi kaikesta huolimatta hyvin, eikä sillä ainakaan tähän mennessä ole ollu vatsa sekasin tai mitään muutakaan merkkiä siitä että se voi huonosti, tosin aikas energinen se on ja sit se koko ajan leikillään hyökkii meidän vanhemman koiran niskaan.
Suurkiitos kaikille vastanneille.=)
- Eki1988
Onko tullut vielä oireita? :DDD
- Anonyymi
Apua!!! Meillä koira vasta 5kk söi juuri irtokarkkeja noin puolet semmoisesta semi isosta kulhosta ja siellä oli myös suklaata mitä hän söi myös!!! Mitä tehdään??
- Anonyymi
Samanlainen tilanne muutama vuosi sitten. Koira syönyt suklaata ja makeisia isot määrät. Soitimme heti hälytyskeskukseen josta tuli pienellä vasteella eläinambulanssi jossa ensihoitoporukkaa ja eläinlääkäri. Koira tiputukseen ja kujetus päivystykseen. Koira tuli kuntoon, onneksi vakuutus maksoi omavastuun jälkeen. Muutama kuukauden jälkeen kyllästymme haukkumiseen ja jatkuvaan ulosviemiseen.. Koiran vanhetessa olisivat myös kustannukset kasvaneet lääkärilaskujen myötä. Lopetimme elukan ja lääkärilaskuista säästyneet eurot olemme käyttäneet omaan hyvinvointiin.
- Anonyymi
Mun koira söi mun irtareit ja mua huolestutaa että se joutuu sairaalaan mitä mun pitäis tehä sairastuuko mun koira paheman keran
- Anonyymi
ei älkää todellakaan antako xylitolia se on myrkkyä koiralle
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2629839K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1845584Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1595179PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *714848- 2122409
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122259Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3051893- 901577
- 211541
- 411143