SD-kortti usb-lukijassa näkyy loogisena asemana. Tietojen kopioinnin aloitus muistilta kovalevylle sekoitti kortin, mitään ei kopioitunut. Korttiin ei pääse käsiksi, vaikka se näkyykin asemana edelleen. Recovery-softat eivät löydä kortilta yhtään mitään (jos edes pääsevät tutkimaan kortin muistia). Mistään apua? Toinen sd-kortti toimii lukijassa kuten pitää.
flash-muisti hukassa
kieppo
3158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos ei ole enää mitään pelastettavaa, laita kameraan ja valitse alustus(formatting.. ja valikosta Low level format. Mulla gigan kortti meni vähän sekaisin erinäisissä kokeiluissa, mutta kamerassa sen sai formatoitua takasin alkuperäiseen kokoon. Oli välillä vain 437 megaa käytettävissä.
Jos tuo nyt sitten oli kameran korttina ollut.
pelastettavaa olisi ja paljon. ajattelin formatointia ja sen jälkeen recoverya, mutta on sen verran epävarmaa, että yrittäisin ensin muita vaihtoehtoja. joo kameran korttina oli.
Kokeile nyt ensin kaikki mahdolliset recovery- ohjelmat, live-cd-linuxia myöten ja sitten vasta alat formatoimaan. Ilmoittaako kamerakin kortin tyhjäksi?
Tässä lista noista Googlen löytämistä:
http://www.google.fi/search?hs=QKv&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&q=image recovery&btnG=Hae&meta=