koulupojalla vaippa yöllä

onko muita

Meillä 10v poika pissaa yöllä housuun ja on tehnyt sitä aina.
Kaikki voitava on tehty ja vain vaippaa ja muovihousuja käyttämällä saadaan sellainen mukavuus että saa yöt nukkua rauhassa koko väki ja ei tule pyykkiä eikä tarvi herätä märkään kylmään petiin kun pyjama, lakanat ja peitto on pissassa.
Meillä on poika aina käyttänyt vaippaa, nyt ei vain enää Liberon isoinkaan enää riitä, juuri ja juuri menee sivuista kiinni mutta joskus jo napsahtelee yöllä auki..
Aikuisten vaippoja on ostettu kaikkein pienimpiä mutta kun mennään oikein pieniin niin niissä loppuu imukyky koko yölle.
Olen joskus löytänyt kirppareilta entisajan suorakaidevaippa-paketteja ns lisäimuksi, teippivaipan päälle poika laittaa tukevan puuvillahousun ja sen päälle vielä napakka muovihousu, kaiken hän tekee itse luontevasti meidän ei tarvitse vanhempien puuttua siihen mitenkään.
Vähän tämä vaiva rajoittaa kotoa poissa olemista, on vain kaksi yökyläpaikkaa joissa asia tiedetään ja homma hoituu illalla ennen nukkumaanmenoa ilman ongelmia veskissä ja aamulla samoin ja suihkussa käynti, se on siinä.
Yhden kerran on koulun leiriltä viime keväänä jääty pois ja se meni ihan ok.
Onko muita joilla on tämänikäinen kastelija ja miten te pärjäätte asian kanssa.
Olen jostain lukenut että suomessa noin 2 % vielä kouluikäisistä pojista kastelee yöllä.
Pitänee paikkansa ainakin mitä lääkärikunnalta on asiaa udeltu.
Meidän pojan kastelu loppuu kuulema aikanaan, oletan että viimeistään 13v ikäisenä kuten isälläänkin aikanaan. Meillä tämä on perinnöllistä. Isä ja poika ovat tässä aisassa tosi samoilla aaltopituuksilla ja kaikki hoituu kivasti.
Kirjoitelkaa kohtalotoverit.,

8

9011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jo yökuviakin ;9

      Moi!

      Mulla oli itselläni sama ongelma yökastelun suhteen kun olin pieni. Kaikkea äiti koitti, hälyttävää alustaa, muovituksia, vaippoja- äiti parka :D Oli aika kovilla asian kanssa. Taisi saada kelasta jotain avustusta jatkuvaan pyykkäys rumbaankin.

      Lopulta apu löytyi lääkkeistä. Minulla taisi olla jokin lihasheikkous eli en pystynyt öisin hallitsemaan pissantulemista, saatika tuntenut hätää. En vain enää millään muista mikä tuo lääke oli, siitä kun on jo 30 vuotta aikaa...

    • pop

      Vaipat saadaan terveyskeskuksesta. Meillä myös kokeiltu minirin ja kasteluhälytin. Lapsella on diabetes ja adhd

    • minä itse

      Hups, tuli kerrankin jostain rohkeus kirjoittaa tänne vaikka monasti olen ajatellut että en uskalla.
      Olen tätä palstaa aina toisinaan käynyt vilkaisemassa mutta nyt kun luki otsikko että koulupojalla vaippa yöllä niin rohkenin tulla kertomaan että olen 15v ja minulla on aina ollut yövaippa ja oletan sen myös pysyvän.
      Minulla on sellainen synnynnäinen vika jota ei voi korjata. Olisi pitkä tarina kertoa siitä tässä mutta joka tapauksessa joudun käyttämään vaippaa aina yöllä ja joskus päivälläkin jos on sellainen tilanne että ei ole varma että pääsee nopeasti veskiin.
      On mulla koulussa esim päivällä housuvaippa alimmaisena mutta harvoin se päivällä kastuu. Olen oppinut vuosien aikana säätelemään juomisrytmiä niin että koulussa ei tule välttämättä pissahätää. Nykyään kyllä on pidemmät koulupäivät kun ala-asteella ja joskus on ollut niin että housuvaippa on pelastanut päivän.
      Haluan vain sanoa että meitä tämän ikäisiä on tässäkin maassa muutama kymmenen joilla on vaipat yöllä ja jos ei ole niin sitten herää märkään ja kylmään. Tuskin sellaista kukaan haluaa.

      Mikä toi muovihousujuttu oli ja sen alla tukeva puuvillahousu? Onko olemassa jotain muovihousuja, millaisia ne on onko kahisemattomasta muovista vai millaisia ja mistä niitä saa, onko suomessa?
      Oon joskus kuullut ennenkin muovihousuista ja ajatellut että ne voisi olla suojahousuna vaipan päällä. Käytän teippivaippaa ja joskus se on aamulla niin läpimärkänä että se kastaa yöhousut ja lakanan, vaikka on mulla siellä muovilakana alla mutta ei ole kivaa. Jos olisi joku tollanen muovihousu vaipan päällä niin estäisikö se vahinkoja.
      Onko muovihousut kalliita. Eli voitko tai voiko joku muu kertoa.??
      Terv "kaikkeen tottuu"

      • Xyz_

        Muovihousujen saatavuus Suomessa on ollut huonoa. Muissa maissa ne kuuluvat jokaisen terveyskaupan vakiotuotteistoon. Netistä saa hyvin tilaamalla, annan sulle pari linkkiä, joista voit katsella. Materiaali on yleensä hyvin pehmeää ja kahisematonta, värin ja mallin voi valita mielen mukaan, tarjontaa on yllinkyllin. Muovihousuja voi käyttää myös tavallisten alushousujen päällä jos ongelmana on vain 'pienet liraukset'. Hintataso on siinä 10 -20 euron välissä.

        http://www.acmedi.com/acms/

        http://www.saveexpress.de/save/index.php

        http://www.tcsb.de/


      • Kokemusta

        Kokeileppas seuraavia:

        Rehashop Helsingissä Lapinrinteellä
        EA Helsingin Forumissa


    • ppp

      Kyllä yökastelu on paljon yleisempää kuin mitä ihmiset näilläkin palstoilla luulevat. Miksi ei kaiveta tietoa, kun se on netistäkin aivan yksinkertaisesti löydettävissä vaan vaahdotaan jostain omista käsittämättömistä käsityksistä?

      Lääkäri osaa varmasti neuvoa asiassa ja 5-vuotiaasta lähtien on mahdollista saada Kelalta hoitotukea. Sitä ennen ei ole mitään syytä huoleen. Lääkitykselläkin vaivasta voi päästä kokonaan eroon tai ainakin vähentää huomattavasti virtsan määrää, jolloin voi käyttää esim. suuremmista marketeistakin löytyviä kertakäyttöisiä Huggies Drynites-yöhousuja jotka ovat pull-upsien tyylisiäö mutta isompia. Myös Liberolla on vastaava tuote, jota saa tilattua ainakin Tenakaupasta.

      Valitettavasti kaikki eivät koskaan opi kuiviksi. Arvioni mukaan ehkä jopa 0.1 % joka ikäluokasta on niin vaikea vuoteenkastelija, että on syytä käyttää yövaippaa, itse olen yksi heistä. Se merkitsee useita tuhansia aikuisia!!! Myös koulua käyvissä muuten aivan terveissä lapsissa ja nuorissa on tuhansia yövaipan käyttäjiä. Valtaosa heistä oppii kuitenkin joskus kuivaksi.

      • äiti,.,.

        KELA ei korvaa jos kastelua on vähemmän kuin 5 kertaa viikossa. 12 vuotias poikamme kastelee n. 3 kertaa viikossa sänkynsä. Vaippaa ei suostu enää laittamaan. Onneksi pissamäärä ei ole enää suuri vaan herää kesken hädän ja menee vessaan. Hälystinpatjalla olemme aikaansaaneet tämän tuloksen, sitä ennen kasteli koko sängyn ja joka yö.
        Tulevaisuus pelottaa pojan puolesta. Oppiiko koskaan kuivaksi? Miten armeijat ja seurustelut?


    • Anonyymi

      Moikka! Tiiän tää on vanha keskustelu mutta kiva löytää saman kaltainen tapaus! Meillä on 12v poika, jolla vaipat käytössä. Lääkärissä ja koulu terkkarilla ravattu, lääkkeet ei auta yhtään. Yhdessä sitten päädyttiin yö vaippoihin. (Alkuun pelkkää yökastelua) Illat alkoi heti rullata hyvin. Öisin pari kertaa meni vaipan läpi joten päädyimme myös pissa alustaan. Pari viikkoa oltiin ihan kuivilteen, ja päätettiin koittaa pari yötä ilman vaippoja. Eka yö sujui toisena yönä taas pissat. Ehdittiin jo luulla että se olisi ohi mutta se vain paheni hurjasti. Kerran tuli koulusta itkien märillä housuilla kotiin, joten käytiin pitkä keskustelu miten olisi mukavempi jos laittaisi vaipat kouluun. Lopulta suostui housuvaippoihin. Jouduttiin sommittelemaan muovihousujen kanssa ja löysät kolitsit ettei vaippoja huomaisi. Kerran oli sitten kuitenkin yö koulu, johon poika halusi, mutta mietti vaippoja. Päätti kuitenkin mennä. Illalla vaihtoi vaipat, mutta yöllä tuli läpi, ja aamulla kaikki oli saanut tietää. Nykyään hän pystyy elämään vaippojen kanssa, jopa liikuntatunneilla menee vaipoilla eikä housuilla koska kaikki tietävät jos toki jos pissa on tullut ne hölskyvät😅

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe