Menossa nivustyräleikkaukseen. Leikataan kumpikin puoli. Avoleikkaus kuulemma? Miten olette toipuneet? Oliko kauan kipeä?
nivustyrä
leikkaus edessä
51213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja hän sai seitsemän viikkoa sairaslomaa. ja oli kipeä!
Jaaha, toivottavasti kaikki menee ok. Alustavasti puhuttiin kolmen viikon sairaslomasta jos avoleikkaus. Tähystämällä tulisi viikko!
viides päivä leikkauksesta eikä oo kyllä missään vaiheessa ollu pahemmin kipeä. Kävelemäänkin on pystynyt ihan kohtalaisesti oikeastaan jo heti leikkausta seuraavana päivänä ja joka aamu huomaa että pystyy ottamaan pidempiä askeleita. Toisaalta mulla oli vain toisella puolella eli sekin vaikuttaa, mutta muistan kuinka luin palstalta kauhutarinoita leikkauksen jälkeisistä kivuista. Jokainen tietenkin toipuu tavallaan. Luulen että tällä palstalla käyvät kirjoittamassa vain ne joilla leikkaus ei syystä tai toisesta ole onnistunut hyvin.
Kiitos kirjoituksesta, se helpotti. Eihän sitä tosiaan tiedä miten leikkaus menee mutta oletan tyräleikkauksen olevan hyvinkin yleinen leikkaus. Eli, hyvillä mielin valmistaudun leikkaukseen.
Avoleikkauksessa viikko sitten, ja ihan perinteisellä menetelmällä, eli ei käytetty verkkoa.
Ja tosi hyvin on parantunut, ei missään vaiheessa häiritsevää kipua, ja hyvin nopeasti pystyi alkaa kävelemään. Joka päivä parenpaanpäin. Tosin osa leikkaus alueesta on jotenkin puuduksissa vieläkin, lienee normaalia leikkausen jälkeen..