joka synnyttää kaksoset. Hän ei kykene lapsistaan huolehtimaan tässä elämäntilanteessa, joten adoptio on hänen mielestään oikea ratkaisu. Toivottavasti nämä tulevat kaksoset pääsisivät samaan perheeseen. kysyisinkin teiltä, jotka olette adoptoimassa lapsen, että kieltäytyisikö joku ottamasta 2 sisarrusta? Äidin toive on, että lapse saavat mennä samaan perheseen, koska he ovat masussa eläneet symbioosissa ja näin ollen kaipaavat toisiaan.
tiedän tutun
heiheihei
71162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minusta tuntuu että kaksoset lähes automaattisesti sijoitetaan/ annetaan samaan perheeseen. Täytyy vain löytää pariskunta joka kokee selviävänsä kaksosten hoidosta ja jonka tukiverkosto on tarpeeksi kattava jotta apua löytyy.
..ovat käyneet adoptioneuvonnan ja ovat valmiita ottamaan perheeseensä lapsen ja osa useammankin.
Adoptoiva perhe saa itse päättää haluavatko he ottaa useamman lapsen ja heidän päätös merkitään asiakirjoihin. Jos tarjolla on useampi lapsi niin sitten näiden perheiden kesken tehdään valinta siitä ketkä olisivat sopivimmat juuri näille lapsille.
Uskon että kaksosille on tarjolla perheitä!
Ja varmasti adoptiotyöntekijät ajattelevat lapsien parasta ja laittaa heidät samaan perheeseen!
Biologinen äiti saa itse päättää sijoitetaanko kaksoset/sisarukset samaan vai eri perheeseen. Käytännössä katsoen kaksoset kuitenkin sijoitetaan nykyisin aina samaan perheeseen, koska sen ajatellaan yleisesti olevan heille paras vaihtoehto (myös äitien mielestä).
Adoptiolasta odottavien parien joukossa on useita, jotka ajattelevat kaksosten saamisen olevan lottovoiton kaltainen onni...Sosiaaliviranomaiset valitsevat parien joukosta sellaiset adoptiovanhemmat, joilla katsovat olevan parhaat edellytykset ottaa vastaan kaksoset. Tähän päätökseen voi myös biologinen äiti vaikuttaa toivomuksillaan (esim. musikaaliset/urheilulliset/eläinrakkaat/kaupungissa tai maalla asuvat, jne vanhemmat).
Kuinka pitkällä ystäväsi raskaus on? Hänen olisi hyvä ottaa mahdollisimman varhaisessa vaiheessa yhteyttä esim. oman kaupunkinsa sosiaaliviranomaisiin, jotta hän saisi adoptioneuvontaa, tietoa tilanteestaan ja vaihtoehdoistaan. Sosiaaliviranomaisten kanssa keskustelu ei tarkoita vielä adoptiopäätöksen tekemistä, vaan sieltä hän voi saada tietoa myös etuuksista joihin hän on oikeutettu, js hän päätyy pitämään vauvansa. Mitä varhaisemmassa vaiheessa hän alkaa neuvonnan, sitä pitempi aika hänellä on (oikean tiedon kera) pohtia ratkaisuaan. Vauvojen syntymän jälkeen tuttavallasi on lisäksi vielä vähintään 8 viikon harkinta-aika, ennen kuin hän voi luovuttaa vauvamsa adoptioon.
Voimia vaikean ratkaisun tekoon!
kannattaisi matkustaa yhdysvaltoihin ja synnyttää kaksoset siellä. Kysymys on tosiaan silloin LOTTOVOITOSTA. Lapset saavat automaattisesti yhdysvaltain kansalaisuuden ja itse saat sievoisen summan rahaa. Suomalaiset sosiaalityöntekijät valitsevat lapsille vanhemmat suurimmaksi osaksi poliittisin perusteibn vaikkei sitä oikeasti kerrotakkaan. Uskovaisten on vaikeampi saada lasta adoptoiuksi kuin esimerkiksi suvaitsevamman sosiaalidemokraatin. Tieto perustuu ihan sisäpiiritutkimukseen ja mitään viralllista tutkimusta ei ymmärrettävistä syistä haluta tehdä. Lapsia sosiaaliselta lihatiskiltä ainoastaan puoluetovereille, tai puolueen tukijoille.
Kaksoset sijoitetaan AINA samaan perheeseen.
monesti olen törmännyt tutkimuksiin, joissa on tutkittu vauvana toisisataan erotettuja kaksosia, niin mistä näitä kaksosia tulee, jos asuvat aina samassa adoptio kodissa?
sijoiteta kaksosia aina samaan perheeseen. Luulisin kuitenkin että suomessa tämä käytäntö ollut vallalla jo iät ja ajat. Itse en ainakaan ole koskaan kuullut että kaksoset olisi erotettu toisistaan. Vrmaan joskus aikoinaan kun adoptiolakikin on ollut erilainen tai sitä ei ole ollut on suomessakin tälläistä tapahtunut.