Mitä tapahtuu jos moottoripyörä osuu jänikseen, kissaan tai siileen, lentääkö nahka-asuinen mies ja kyydissä mahdollisesti oleva nainen lepikkoon? Tämä ei ole vitsi vaan haluaisin tietää mitä tapahtuu. Entä miksi motoristin kyydissä näen aina minuakin pienemmän, siis lyhyemmän (olen keskimittainen) naisen? Suosivatko moottoripyöräilevät miehet pienempää kokoa? Osaatteko miehet sanoa?
Nainen
kysyy.
71335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jos pahasti osuu kovassa vauhdissa, voi vähänkin kokemattomampi kuski hyvinkin menettää ajokin hallinnan. siinähän sekä kuski että kyytiläinen lentää useimmiten jorpakkoon. tommonen jänis on sentään sen verran painava otus, että tömähtää kyllä aika voimakkaasti.
tuosta naisten koosta en sitten tiedä niin, että suosiiko motoristit pieniä naisia. ihmiset on yksilöitä ja ajattelee eri tavalla. :)
..ei tapahdu mitään, pyörä vähän hypähtää. Olen osunut muutaman jäniksen kanssa samalle ajolinjalle ja eipä siiä kannata muuta kuin pitää sarvista kiinni ja antaa mennä.
Tiukkoja väistöjä ei kannata tehdä.
Välttämäti ei tapahdu mitään, muuta kuin tuntee pienen "töyssyn" tiessä. Mahdollisesti se säikähdyksen aiheuttama paniikki saattaa saada aikaiseksi vääriä jä äkkipikaisia ohjausliikkeitä joka sitten helposti aiheuttaa jopa tieltä suistumisen.
Toki pyörän mallikin vaikuttaa eli ajatko customilla, endurolla vaiko isolla matkapyörällä, tuohon törmäyksen jälkeiseen tapahtumiin ja vaikutuksen tuntumiseen. Eli mitä isompi ja painavempi pyörä niin sitä vähemmän täräys tuntuu, kuten myös enduron kyseessä ollessa sillä nehän ovat omiaan muutenkin tuolla epätasaisilla teillä.
tuohon jälkimmäiseen kysymykseen en pysty sanomaan yhtään mitään kun olen aina ajellut yksin.....
tuohon viimeiseen kysymykseen, tai onko tämä sitten mikään vastaus.
Kauniimpi puoliskoni on usein kyydissä ja pituutta hänellä on vain 176cm eli erittäin lyhyt ;)
oma pituuteni on 179cm
..niin pienotuksia ei kannata ruveta väistelemään. Mieluummin jänöpupu omalla kaistalla kuin betonirekka vasemmalla.
Ja mitä jälkimmäiseen kysymykseen tulee, niin.. miesten keskipituushan on pidempi kuin naisten. Ja muistaakseni parinvalinnasta olen lukenut jotain sen kaltaista, että lyhyt nainen mielletään jotenkin hedelmällisemmäksi ja pitkä mies taas jostain syystä paremmaksi (en muista mikä oli syy). Mitä lie geneettistä ohjelmointia.
Ainakaan minä en mielestäni valkkaa koon perusteella. Toisaalta en ole itseäni pidempiä naisia tavannutkaan.
Siihen naisten koko asiaan voin vain kertoa että minua viehättää "handysize" naiset. Eli senkokoiset että kun niitä istuttaa seisaltaan kullin päälle ja antaa korvatilkan niin ne pyörivät kuin potkuri kullin varassa.
Sovinisti kiusaa teitä tyttöjä. Oikeasteen rakasten teitä kaikkia isoja, pieniä, kauniita, rumia, hauskoja, ikäviä ja niin edelleen.
Elämäni olisi perin ikävää ilman teitä.
Et oo tainnu hyvin montaa naista nähdä istumassa mp:n takana! :) Kaikenlaisia naisia siellä istuu. Omissa kavereissa ainakin... Lyhyitä, pitkiä, vähän paksumpia ja laihoja, vanhempia ja nuoria. Painorajahan pyörien kantavuudelle tietysti on ja riippuu kai kuskistakin miten hyvin osaa ajaa.
Itse olen 174cm, hoikka eukko. Eikä se mene aina niin että minä istun kyydissä. Olen kyllä kyydittänyt kyykylläni miehiä, myös yli 100kg. Tosin siinä alkaa olla jo sitä 'extremeä' naiselle. :)