Voiko todella pitää paikkansa?
http://www.incat.fi/kissanruokinnastajavahanmuustakin.asp
Jaa että pääruoaksi raksuja? Nautaa, possua ja sisäelimiä vain kerran viikossa? Lihan ja kalan kanssa aina maitotuotteita? Kuivamuonien ravintoarvojen tasapaino sekoitetaan jos syötetään muutakin?
Taitaa meidän kisu joutua paastolle kun en kohta uskalla mitään syöttää.. No, leikki leikkinä.
http://www.incat.fi/kissanruokinnastajavahanmuustakin.asp
Jaa että pääruoaksi raksuja? Nautaa, possua ja sisäelimiä vain kerran viikossa? Lihan ja kalan kanssa aina maitotuotteita? Kuivamuonien ravintoarvojen tasapaino sekoitetaan jos syötetään muutakin?
Taitaa meidän kisu joutua paastolle kun en kohta uskalla mitään syöttää.. No, leikki leikkinä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ollut puhetta, ettei possu ja nautakaan ole parasta mahdollista lihaa kissalle, ihan niinkuin siinä kirjoituksessakin oli, että kana olisi lähinnä parasta ruokaa hiiren jälkeen.
ainakin virtsavaivaisilla kannattaa välttää possua.
meillä syödään porsaan sydäntä (en tiedä kuinka sama asia on kuin porsaan liha..?) useamman kerran viikossa, kun esim. kana ei kelpaa lainkaan. eikä kyllä mitkään lihaisat osat possusta eikä naudasta, vaan sisäelimet(maksa tai munuiaset kerran viikossa, sydäntä ei lasketa sisäelimeksi, joten sitä sopii antaa useammin..). riista kelpaa lihana.
maitotuotteiden käytöstä ollaan montaa mieltä. meillä syödään satunnaisesti herkkuna (hylaa).eihän maitokaan ole ihan luontaista ruokaa..
raksuja meillä ei syödä lainkaan! eläinkaupan purkkiruokaa ja lihoja vain pirskattia. raksut ovat mielestäni niin kaukana kissan normaalista ruuasta. ja yleinen virtsavaivojen aiheuttaja..
Meillä kissa syö Acanan raksuja (koko ajan kupissa), sekä 2xpäivässä n. 50-50 suhteessa eläinkaupan märkäruokia ja raakaa lihaa. Raakaliha on kerran viikossa pakasteseitä, pari kertaa viikossa kanasuikaleita (suurta herkkua, mutta filesuikaleet on aika arvokkaita verrattuna esim. nauta-sika -jauhelihaan.. maustamattomia paistisuikaleita en ole löytänyt mistään), loput possun sydäntä (menee alas pitkin hampain ja vain harvoin ilman mielenosoitusta) sekä sikaa ja nautaa eri muodoissa. Hyla-kermaviiliä olen myös tarjonnut, mutta ei kelpaa.
Ei näistä jaksa suurta stressiä ottaa, vaikka miten ruokkisi niin elämästä ei selviä hengissä.
Kirjoittaja kannattaa sekaruokintaa, mutta ei ilmeisesti ole osannut ilmaista itseään oikein hyvin. Normaaliin ruokintaan kuuluu raksut ja tuore liha tai paljon lihaa sisältävä säilyke päivittäin. Märkäruoka ei ole mitään herkkua, vaan täysipainoista ruokaa, jos se on lihapitoista. Markettipurkit eivät taas ole hyvälaatuista ruokaa ja niitä voi pitää herkkuina.
Jos kissalla on virtsakiviä, kuivaruoka pahentaa vain oireita. Silloin olisi parempi ruokkia tuoreella lihalla lisättynä vitamiinilisällä, jossa on kalkkia.
Lihan ja kalan kanssa ei tarvitse hankkia kalkkia maitotuotteista, vaan esim. Pirskatista. Näissä ruokinta-asioissa tulee aina miettiä, miksi joku ihminen ehdottaa sitä, mitä ehdottaa. Niihin löytyy aina jonkinlainen selitys.
Kaikki mainostaa pirskattia. Mitä se on?
En löytänyt edes nettisivuja. Kertokaa osoite?
yleiskunnon ylläpitoon.
http://www.rassel.fi/tuotteet/4/52/25901.phtml