Hienoja paikkoja British Columbiassa?

Jouluna

Lennän Vancouveriin ja tapaan siellä amerikkalaisen ystäväni joulun alla. Tarkoitus on lomailla British Columbiassa ja viettää rentoa, mutta aktiivista lomaa. Pidämme hienoista maisemista, idyllisistä paikoista, merestä, joulutunnelmasta, laatumuseoista ja pikku patikoista. Laskettelusta emme pidä. Meillä on noin neljä päivää aikaa ja auto käytössä. Olen käynyt Vancouverissa, mutta vähemmän turistipaikoissa, enkä paljoakaan sen ympäristössä.

Missä kannattaisi käydä? Onko Victoria talviaikaan hyvä käyntikohde? Entä olisiko samantapaista paikkaa kuin Harrison Hot Springs, jossa olemme jo kerran käyneet? Entä onko tietoa siitä, millaisia joulujuttuja siellä on, kyliä vanhaan tyyliin tms.?

3

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eritellä

      British Columbia kokonaisuudessaan on yksi maapallon kauneimpia alueita. Talvella kuitenkin suurimman osan siitä peittää lumi.
      Victoria on aina hyvä käyntikohde. Ja koko Vancouverin saari.
      Vanhoja kyliä? Sointula on vanha, elävä kylä, asukkaita noin 900. Vanhoja kaivoskyliä on sisämaassa paljonkin. Useimmissa on muutama asukas nyhtämässä turisteilta hopiat pois.
      Tarkempaa tietoa saat Vancouverissa turismibisnekseen erikoistuneilta.

    • museoita
    • hermelin.m

      mahdutaanko samaan matkaan? Olen nääs vaimoni kanssa lähdössä sinne ensi kuussa ja takaisin huhtikuussa. Siellä on minulle paljon tuttua koska olen asunut vuosikymmeniä siellä, Victoriassa pääasiassa, ja suosittelen sitä. Tofino Vanc. saarella, Whistler mannermaalla, ei tarvitse hiihdellä, kallis paikka tosin. Mutta-- neljä päivää ei riitä, sanon sen. Itse Vancouverissa menisi ne muutamat päivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      83
      2002
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      56
      1220
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1012
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    8. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      958
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      93
      948
    Aihe