pikkupennut

Kysyisin vähän kissanpentujen kehityksestä..Eli milloin emo alkaa opettamaan niitä hiekkalaatikolle tarpeilleen ja miten se tapahtuu? Entäs tuon kiinteän ruuan syöminen? Meillä pennut 4 viikkoa ja lähtevät liikkeelle pentulaatikosta, vaikka on aika korkeat raunat.. Niin ne vain vuoronperään sieltä ovat aina punnertaneet laatikon seiniä pitkin ylös:)
4276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kiinteää ruokaa voit pikkuhiljaa antaa, jos paino ei nouse kovin paljoa ja muutenkin pennut alkavat syödä siinä 4-5 viikkoisina lisäruokaa. Aluksi itse olen antanut pennuille eläinlääkäristä A/D purkkiruokaa, johon liraus vaikka vettä ja lämmität sitä hieman mikrossa. Sitten olen antanut lasten riisi-kauravelliä. Ensin voit ruokaa tarjota lusikalla, josta sitten vähän lipittävät ja pian oppivat syömään itsestään. Vähitellen voit lisätä keitettyä seitä, pakasteen kautta nautajauhenlihaa ym.

Pennut yleensä oppivat vessaan itsestään, mutta itsekkin voit nostella niitä sinne aina pentujen herättyä.Yleensä pentu alkaa kakkia parin-kolmen päivän päästä kiinteän ruoan antamisesta.

Äänestä
  • Pennut ovat kävelleet lattialla heti kun vain pystyvät (pariviikkoisina) syömään on osa alkanut 3 viikon iässä, viimeistään 4 viikkoisina ovat kaikki syöneet. Osa aloittaa kauravellistä, osa siirtyy suoraan aikuisten kissojen kupille.

    Korjaus edelliselle; pentu kakkii jo parin päivän ikäisenä, se vain kiinteytyy kiinteästä ruuasta enemmän.

    Äänestä

  • näin.... kirjoitti:

    Pennut ovat kävelleet lattialla heti kun vain pystyvät (pariviikkoisina) syömään on osa alkanut 3 viikon iässä, viimeistään 4 viikkoisina ovat kaikki syöneet. Osa aloittaa kauravellistä, osa siirtyy suoraan aikuisten kissojen kupille.

    Korjaus edelliselle; pentu kakkii jo parin päivän ikäisenä, se vain kiinteytyy kiinteästä ruuasta enemmän.

    sun tänne, se on pentukohtaista.....

    Äänestä

  • sinne kirjoitti:

    sun tänne, se on pentukohtaista.....

    syövät kiinteää ja leikkivät leluilla sekä kiipeilevät kiipeilypuulla. Todellakin pentukohtaista, sekä kasvattajakohtaista, jollei pentu saa vielä 4 viikon iässä olla pois laatikosta vaan pidetään korkeat reunat niin eihän se minnekään kehitykään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasvaa.. kirjoitti:

Kysyisin vähän kissanpentujen kehityksestä..Eli milloin emo alkaa opettamaan niitä hiekkalaatikolle tarpeilleen ja miten se tapahtuu? Entäs tuon kiinteän ruuan syöminen? Meillä pennut 4 viikkoa ja lähtevät liikkeelle pentulaatikosta, vaikka on aika korkeat raunat.. Niin ne vain vuoronperään sieltä ovat aina punnertaneet laatikon seiniä pitkin ylös:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu