kysely

Kuinka moni voi sanoa, että oma digiboksi toimii niin kuin sen pitää.

Esim tälläistä täällä:

- Laatikko jää välillä jumiin, ei auta kuin töpseli pois.

- Kanavat katoavat itsestään tai järjestys muuttuu, joskus saattaa tulla myös poistetut kanavat näkyviin.

- Tekstistys puuttuu usein.

- Kuva pikselöityy ilman syytä (signaali oli hyvä)

- Kuvasuhde ei kohdallaan. Esim ylen kanavat näkyvät usein liian suurina, kanavan vaihto auttaa.
7410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitään noista mainituista ongelmista ei ole ollut. Ainut ongelma on ollut se, että tietyt maksulliset kanavat ovat hetkellisesti olleet näkymättömissä. Mikä sekin voi johtua lähetyksestä eikä boksista. Eli boksi on mielestäni toiminut kuten pitää.

Boksi on jokin Humaxin karvalakkimalli (kaapeliverkkoon).

Äänestä

Kysyin tuolla Ylen chattikeskustelussa O-P Heinoselta, että toimiiko hänen boxissaan Ylen tekstitys, mutta Heinonen ei koskaan kysymykseeni vastannut, joten tulkitsen asian niin, että ei ne tekstitykset toimi hänelläkään.

Muuten tietääkö kukaan, kuinka Yle testaa tuon tekstityksen toimivuuden? Millä boxilla? Laitteilla?

Äänestä

noita ongelmia .
Topfield TF3000COT = "roikkuva" tekstitys ylellä.
Grundig 1560 MICRO = ei ongelmia.

Äänestä

Minulla on itsellä 2 boxia, vuoden verran käytössä olleet Finlux 420T ja iCAN Abd..jotain. Molemmat toimineet ihan hyvin. Anopille ostin Humaxin kesällä koska siinä oli isoimmat näppäimet kaukosäätimessä ja hyvin on toiminut sekin.
Kaikki siis antenniverkkoon sopivia laitteita.

Oikeastaan olen ollut yllättynyt laitteiden toimivuudesta. Viime syksynä, ja tämänkin vuoden aikana on kirjoteltu boxi-ongelmista. Minulla kaikki on toiminut siis hyvin.
Laitteet oli helppo asentaa ja helppoja vielä käyttääkin.

Äänestä

täälläkään. Humaxin perusboksi on toiminut kaapelissa moitteettomasti.

Äänestä

Boksina Humax CX-FOX C

Äänestä

Eipä muuta valittamista kuin ylen tekstitykset joskus bugittaa (hyvin pientä). Laitteena
Topfield 6000coc, johon tulossa pian korjaus että tekstityksetkin toimii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Kuinka moni voi sanoa, että oma digiboksi toimii niin kuin sen pitää.

Esim tälläistä täällä:

- Laatikko jää välillä jumiin, ei auta kuin töpseli pois.

- Kanavat katoavat itsestään tai järjestys muuttuu, joskus saattaa tulla myös poistetut kanavat näkyviin.

- Tekstistys puuttuu usein.

- Kuva pikselöityy ilman syytä (signaali oli hyvä)

- Kuvasuhde ei kohdallaan. Esim ylen kanavat näkyvät usein liian suurina, kanavan vaihto auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu