jäljestys

Joko voin alkaa jäljestämään koirani kanssa? meinaan siis ihan pienimuotoisesti harjoitella.
3405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Me ainakin alotettiin noilla paikkeilla. Alota vaan parin metrin jäljestä ja nakinpaloja melkein 10 cm välein. Näin meille neuvottiin.

Äänestä
  • Tehdä ihan heti jälkiä. Jos aloitat suoralla 2 m. jäljellä aseta ne namit askeleiden päälle.

    Äänestä

Itse aloitin kun pentu oli 9-viikkoinen.

Tässä hyvä linkki minkä pohjalta on hyvä aloittaa harjoitukset:

http://kotisivu.mtv3.fi/jorma.huuskonen1/Jalki3.html

Lainaus tuolta: "Ensimmäisen jäljen tulee olla suora ja noin 20 askelta. Jäljen alku ja loppu merkitään merkkikepeillä. Askeleet ovat heti alusta lähtien normaaleja tasatahtiin tehtyjä, ei vahvistettuja eivätkä peräjälkeen tehtyjä, kuten kanan askeleet. Makupalat asetetaan joka askeleen keskikohtaan ja makupalan päälle ei astuta eikä sitä peitetä. Makupalojen täytyy olla niin pieniä, että koira pystyy nielemään ne pureskelematta."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pentu9vk kirjoitti:

Joko voin alkaa jäljestämään koirani kanssa? meinaan siis ihan pienimuotoisesti harjoitella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu