Naarmujen hionta tuulisuojasta.

Harrikkamiehen kaveri

Onko kokemuksia millä saa naarmut pois esim puskaan ajon jälkeen tuulisuojasta? (akryyliä?)

6

5427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Clas Ohlsonilta (Rauta/Sekatavarakauppa)ainakin löytyy pleksille tarkoitettua hiomatahnaa.
      Hitonmoinen hinkkaaminen se kanssa kyllä on.

      • Turo--Inkeri

        moni naarmuttaa tuulisuojansa, kun hinkkaa jollain harjalla pesun yhteydessä. Se on monessa pyörässä tosi pehmeää ainetta, ei oikeastaan pitäis hinkata ollenkaan vaan käyttää vain vettä ja pesuainetta. Jos pesee esim. katteet pehmeällä sienellä, siihenkin voi tulla esim. hiekkaa, mikä tekee laakista jäljet pleksiin.

        Onko sinulla sitten kokemusta pleksissä olevien naarmujen poistosta? Uskoisin sen jäävän parhaimmillaankin hieman sameaksi.


      • Turo--Inkeri kirjoitti:

        moni naarmuttaa tuulisuojansa, kun hinkkaa jollain harjalla pesun yhteydessä. Se on monessa pyörässä tosi pehmeää ainetta, ei oikeastaan pitäis hinkata ollenkaan vaan käyttää vain vettä ja pesuainetta. Jos pesee esim. katteet pehmeällä sienellä, siihenkin voi tulla esim. hiekkaa, mikä tekee laakista jäljet pleksiin.

        Onko sinulla sitten kokemusta pleksissä olevien naarmujen poistosta? Uskoisin sen jäävän parhaimmillaankin hieman sameaksi.

        Velmiähen Fasusta hiottiin lampun"lasi",meni peseen karkeella sienellä.Kyllä siitä suurimmat naarmut lähti mut eihän se uutta vastaa.
        Yks autonlasikorjaaja kerto hioneensa useampiakin pleksejä,en oo kyllä nähnyt millä tuloksella,se vaan sano että kyllä niistä ihan hyvät tuli.Hinnasta en tiä.


    • noilla

      pesusta tulleilla naarmuilla juuri vaikutusta ole jos ei tarvi sen pleksin läpi katsoa. Ulkonäkö kysymys lähinnä. Ei mua ainakaan harmita naarmuuntunut pleksi. Onpahan ainakin ajetun näköinen. Tosin eipä toi mun pieni puig niin paljoa maksanutkaan.

    • lähtee kyllä
    • Custom kuski

      Mä sain lähes kokonaan naarmut pois,hioin ensin auton hiomatahnalla pahimmat pois. Sen jälkeen kiillotus Novus plastic polish no.2.Syviä naarmuja ei saa pois,pienet pintanaarmut kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2468
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      132
      2385
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      14
      1851
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      1673
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1277
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1234
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1232
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      967
    9. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      134
      877
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      19
      868
    Aihe